دو صکوک جدید در کمیته فقهی «سازمان» بررسی می‌شود

خانه » دو صکوک جدید در کمیته فقهی «سازمان» بررسی می‌شود

دو صکوک جدید در کمیته فقهی «سازمان» بررسی می‌شود

۱۳۹۱/۱۱/۱۵ ۱۸:۴۴:۴۷ ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

سنا- کارشناس مالی اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در جلسات آتی کمیته فقهی این سازمان الگوهای جدید صکوک استصناع و صکوک منفعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مجید پیره درباره آخرین مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس در خصوص خرید اعتباری سهام گفت: این کمیته پس از بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسید که باید تغییراتی در سازوکار معامله به این شیوه انجام بگیرد.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی سهامداران از کارگزار می‌خواهند یک خط اعتباری برای آنها باز کنند تا اقدام به خرید سهم معینی کنند، کارگزار هم بنابر اعتبار قبلی مشتری این خرید را انجام می‌دهد و از بانک در قالب قرارداد جعاله مبالغی را دریافت می‌کند. از نظر کمیته فقهی معاملاتی که به این شیوه یعنی برپایه قرارداد جعاله انجام می‌گیرد، مورد تایید نیست و برای رفع این اشکال باید از طریق قرارداد مشارکت و مرابحه ساختار جدیدی برای خرید اعتباری سهام تعریف شود.
پیره درباره اهمیت خرید اعتباری سهام در بازار سرمایه گفت: یکی از راهکارهای مهم و مطرح برای افزایش نقدینگی و ورود سرمایه‌های جدید به بازار سرمایه در تمام کشورها، معاملات اعتباری سهام است که منجر به افزایش نقدینگی در بازار سرمایه می‌شود، به این ترتیب سرمایه‌ها به سمت بازار سرمایه سوق می‌یابند.