دومین افت تاریخی بورس در سال ۹۱

خانه » دومین افت تاریخی بورس در سال ۹۱

دومین افت تاریخی بورس در سال ۹۱

۱۳۹۱/۱۱/۹ ۱۸:۵۷:۴۰ ۹ بهمن ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار ۶۸۶واحد کاهش یافت؛ افتی که تنها ۴واحد از کاهش روز سه‌شنبه به عنوان سنگین‌ترین سقوط تاریخ ۴۶ساله بورس اوراق بهادار کمتر بود. هر چند شاخص روز چهارشنبه هفته گذشته به مدد بازگشایی برخی نمادها به جای سابق خود بازگشت اما دیروز بازگشایی نمادها نیز نتوانست بر بازار تاثیر بگذارد و در بدترین بازگشایی شرکت پتروشیمی مارون با بیش از ۱۲درصد افت همراه شد؛ هر‌چند که شرکت قند نیشابور هم در بازگشایی ۳۰درصد رشد را تجربه کرد.
از دیدگاه کارشناسان بازار دیروز چهار نگرانی عمده را با خود داشت؛ اعلام حصول توافق در جلسه شبانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت بر سر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، اعلام ورود ارز شرکت‌های پتروشیمی به اتاق مبادلات توسط رییس کل بانک مرکزی، انتظار برای عرضه اولیه برخی از شرکت‌های بزرگ از جمله هلدینگ خلیج فارس و نفت و گاز تامین و اعلام تعویق در مذاکرات سیاسی تهران و گروه ۱+۵ مهم‌ترین مواردی بودند که دیروز پیش روی بازار قرار داشتند. در همین حال از دیدگاه معامله‌گران تکنیکی نیز کاهش شاخص در هفته‌های اخیر به ویژه پس از توقف نمادهای عمده و ادامه توقف نمادهای پالایشگاهی موجب بروز نشانه‌های کاهشی در شاخص کل شده است. از دیدگاه این گروه. بازار سرمایه در حال از دست دادن نقدینگی است و نقدینگی به سوی بازارهای موازی در حال حرکت است. به طوری که همزمان با افت شاخص کل در بورس اوراق بهادار معامله‌گران شاهد افزایش بهای سکه و ارز بودند. در همین حال دیروز بانک مسکن با اعلام تعلق وام مسکن به خانه‌های ۱۲تا ۲۰ساله نیز احتمال تحرک بیشتر بازار مسکن را ایجاد کرده است. براساس اعلام بانک مسکن واحدهای در این محدوده سنی می‌توانند از اوراق تسهیلات مسکن نیز استفاده کنند. در بازار دیروز در مسائل اقتصادی رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس جزئیات آخرین جلسه مشترک دولت و مجلس برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور را تشریح کرد و خبر داد در جلسات بعدی مشترک که از شنبه آینده ادامه می‌یابد سقف قیمتی، نحوه بازپرداخت، آنالیز قیمت‌ها و اولویت‌های تولید در هدفمندی یارانه‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
حمید‌رضا فولادگر در گفت‌وگو‌ با مهر، با تاکید بر این مطلب که فاز دوم هدفمندی قطعا امسال اجرا نمی‌شود خاطرنشان کرد: جلسه آتی دولت و مجلس شنبه آینده برگزار می‌شود و قرار شد تا برگزاری جلسه بعد، کارگروه‌های مشترک دولت و مجلس نیز جلسه داشته باشند.
فولادگر افزود: تاکید مجلس بر ارائه زودتر لایحه بودجه بود که امیدواریم هر چه زودتر این اقدام صورت بگیرد.
انتظار می‌رود بازار منتظر جمع‌بندی دولت و مجلس از مرحله دوم هدفمندی و همچنین نحوه تاثیر‌گذاری این مساله بر شرکت‌های بورسی باقی بماند. در بازار دیروز اعلام انتقال ارز واردات برنج از مرجع به مبادلاتی این انتظار را در بازار پدید آورده است که محصول قند و شکر نیز مشمول تصمیمی این‌چنینی شود با این شرایط دیروز اکثر نمادهای قندی با صف خرید همراه شدند.
در گروه هلدینگی دیروز صف خرید صندوق بازنشستگی با عرضه‌های سنگین از میان رفت؛ این امر در شرایطی بود که مجمع پتروشیمی جم شاهد خبرهای مهمی در مورد این شرکت و مجموعه صندوق بازنشستگی بود.
در گروه فلزی، نگرانی از کاهش میزان فروش و صادرات شرکت ملی مس در گزارش ۹ماهه دیروز موجب توضیحاتی از سوی این شرکت شد.
در همین ارتباط معاونت مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص این کاهش قابل توجه در گفت‌وگو‌ با بورس‌نیوز اظهار کرد: با توجه به اینکه شرکت در سه ماه سوم سال جاری موفق به اخذ مجوز فروش صادراتی نشد و محصولات تولیدی خود را فقط در بورس کالا عرضه می‌کرد، بخشی از تولیدات خود را به بندرعباس منتقل کرده و مقدار آن را در حساب موجودی کالا لحاظ می‌کند که موجب کاهش مقدار فروش در سه ماهه سوم امسال نسبت به مقدار فروش در شش ماهه اول سال جاری شده است. اکنون که مجوز فروش صادراتی محصولات تولیدی شرکت دریافت شده، انتظار می‌رود در سه ماهه چهارم فروش افزایش یابد.
شیخ در ارتباط با تفاوت میانگین قیمت فروش در سه ماهه سوم سال جاری در مقایسه با میانگین قیمت فروش در نیمه نخست امسال ابراز کرد: با توجه به اینکه بخشی از قیمت فروش محصولات اختصاص به فروش صادراتی دارد، طی این دوره مابه التفاوت نرخ فروش و نرخ تسعیر در حساب سایر درآمدهای عملیاتی منظور شده که باعث کاهش میانگین قیمت فروش در سه ماهه سوم سال جاری نسبت به شش ماهه نخست امسال شده است.
وی در خصوص مشکلات ناشی از فروش صادراتی محصولات تولیدی شرکت افزود: فروش صادراتی کاتد، مفتول، بیلت و اسلب در سه ماهه سوم سال جاری متوقف شده بود که با رایزنی‌های انجام شده مشکلات مذکور حل شده است.
اعلام آخرین وضعیت ذوب‌آهن در آستانه عرضه بزرگ
مدیر سرمایه‌گذاری ذوب‌آهن اصفهان در آستانه عرضه بلوک ۵۶ درصدی این شرکت در گفت‌و‌گو با خبرنگار بورس ۲۴ تاکید کرد: دوم دی‌ماه سال جاری هیات واگذاری رای به فروش ۵۶ درصد سهام این شرکت به صورت یکجا و با شرایط نقد و اقساط داد. قیمت پایه هر سهم این بلوک ۴ میلیارد و ۴ میلیون سهمی در روز قبل از واگذاری به اضافه ۵۰ درصد به شرطی که مبلغ هر سهم از ۴۹۸۲ ریال کمتر نباشد،یعنی معادل حدود ۲۲۰۰ میلیارد تومان تعیین شده‌است.
مجتبی فریدونی در برابر این سوال که خرید این بلوک برای خریداران سهام شرکت دارای چه مزیت‌هایی است، گفت: با توجه به حق رای ۵۶ درصدی در مجمع عمومی صاحبان سهام و دارا بودن سه کرسی از پنج کرسی هیات مدیره دارنده این مقدار سهم در واقع حق ۱۰۰ درصدی در کل تصمیم گیری‌های شرکت را دارد.
به اعتقاد وی، با توجه به شرایط پرداخت اقساطی وجه این معامله، خریدار در اصل از یک رانت بالقوه برخوردار خواهد شد. زیرا در وضعیت فعلی کشور تامین مالی برای شرکت‌ها علاوه بر شرایط دشوار اجرایی حدود ۲۷ درصد هزینه دارد.در حالی که هزینه پرداخت اقساطی برای خریدار ۱۵ درصد بوده و به وی امکان می‌دهد از نقدینگی خود برای سرمایه در گردش و بقیه امور مالی استفاده کند.
این مقام مسوول‌ در ذوب‌آهن اصفهان خاطرنشان کرد: با عنایت به تصویب کلیه طرح‌های توسعه شرکت به خریداران این امکان را می‌دهد که ظرفیت تولید فولاد شرکت را طی حدود چهار سال ارتقا دهد و با تولید ریل و تیرآهن‌های بال پهن و نیم بال پهن انحصار بازار این محصولات را در دست بگیرد.
فریدونی با اشاره به ارزش ذاتی بالای سهام ذوب‌آهن افزود: معامله سهام این شرکت به مقدار حدود ۱۳۷ میلیون سهم در هفته حاکی از ارزش نقدشوندگی بالای این سهم بوده که نشان‌دهنده پایین بودن ریسک نقد‌شوندگی برای دارندگان سهام ذوب‌آهن اصفهان است.
وی اظهار کرد: عدم اطمینان از شرایط موجود منجر شد تا بازار در معاملات دیروز خود از روند منفی برخوردار شود که این شرایط نیز بر سهام ذوب‌آهن حاکم بود.
وی در ادامه شایعه موجود مبنی بر رد صلاحیت یکی از خریداران بلوک ذوب‌آهن را رد کرد و گفت: بر اساس آیین نامه انجام معاملات عمده و بلوکی، خریداران بالقوه این سهم تا یازدهم این ماه (روز چهار شنبه) از مهلت ارسال مدارک و مستندات خود به سازمان بورس برخوردارند.
وی میزان سپرده خریداران برای ورود به عرصه رقابت را حدود ۶۵ میلیارد تومان عنوان کرد.
در گروه پتروشیمی دیروز بازگشایی نماد پتروشیمی مارون درگیر شرایط بد بازار شد.
شرکت پتروشیمی مارون با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ براساس عملکرد واقعی ۹ ماهه مبلغ ۴۲۴۶ ریال عایدی خالص پیش‌بینی نموده که در دوره مورد بررسی موفق به پوشش ۶۶ درصد از این مبلغ شده است.
در گروه پالایشگاهی دیروز بازار در انتظار بازگشایی نمادهای پالایشگاهی اصفهان و شیراز بود.
در این گروه، شرکت پالایش نفت شیراز با سرمایه‌ای معادل ۱۰۲ میلیارد و ۷۵۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در گزارش اخیر خود برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ براساس عملکرد حسابرسی شده شش ماهه نخست مبلغ ۶۵۶ ریال سود خالص پیش‌بینی نموده که در دوره مورد بررسی ۸۱ درصد ار آن را پوشش داده است.
در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات به ۱۷۲میلیارد تومان رسید. از ۲۲۶نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند ۱۵۳نماد با کاهش قیمت و ۶۹نماد با رشد ارزش همراه شدند. سایر نمادها نیز بدون تغییر قیمت به کار خود پایان دادند.