دولت موضعی برای خروج پتروشیمی از بورس کالا ندارد

خانه » دولت موضعی برای خروج پتروشیمی از بورس کالا ندارد

دولت موضعی برای خروج پتروشیمی از بورس کالا ندارد

۱۳۹۵/۶/۲۲ ۱۵:۲۳:۱۰ ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

به گزارش بورس نیوز، محمدباقر نوبخت طی نشستی که امروز برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون طرح خروج پتروشیمی از بورس کالا گفت که دولت نسبت به این طرح چنین موضعی ندارد.

براساس این گزارش، این مقام دولتی در حالی از عدم موضع گیری دولت برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا سخن گفت که هفته گذشته نیز شورای رقابت خارج کردن معاملات محصولات استراتژیک پتروشیمی از بورس کالا را سبب کاهش شفافیت معاملات دانست و موارد عنوان شده از سوی نعمت زاده وزیر صنعت را برمبنای استدلال های عنوان شده از سوی حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران، رد کرد و با عرضه خارج از بورس محصولات پتروشیمی مخالفت نمود. پاسخی قاطع که نگرانی های ناشی از طرح دوباره این چالش توسط مخالفین عرضه این محصولات در بورس کالا را تا حد زیادی مرتفع کرد.

با این حال پرونده خروج معاملات پتروشیمی از بورس در شرایطی همچنان باز است که تحقق آن به طور قطع زمینه بازگشت رانت های کلان و ضربه زدن به پایه های اقتصادی کشور در شرایط حساس کنونی را مهیا می کند. بطوریکه تجربه سال های گذشته معاملات بورس و بررسی بهانه های مطرح شده در خصوص این بازار به اینجا ختم می شود که بورس کالای ایران به دلیل ایجاد شفافیت در معاملات محصولات پتروشیمی، منافع عده ای که موافق شفافیت نیستند را به خطر انداخته است و به نظر می رسد این گروه هرازگاهی سعی دارند با نفوذ و برخی ارتباطات، برگ بازار پتروشیمی را به سود منافع شخصی خودشان ورق بزنند. چراکه افرادی که همچنان به دنبال خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا هستند، به طور قطع خواسته هایی دارند که فقط در بازار غیرشفاف خارج از بورس برآورده می شود.

با این حال، سخنان امروز نوبخت به نوعی تأکید مجدد بر تلاش دولت جهت تقویت بازار سرمایه و رسیدن به شفافیت و سلامت اقتصادی بود تا بر این اساس محصولات استراتژیکی همچون پتروشیمی در بستری شفاف و رقابتی مورد معامله قرار بگیرند و با کوتاه شدن دست رانت خواران، شاهد توسعه روزافزون این صنعت و رشد سرعت رونق اقتصادی در کشور باشیم.