دنباله‌روی بازارهای آسیایی از صعود جهانی

خانه » دنباله‌روی بازارهای آسیایی از صعود جهانی

دنباله‌روی بازارهای آسیایی از صعود جهانی

۱۳۹۴/۷/۱۵ ۱۲:۴۸:۱۴ ۱۵ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

ضعیف شدن انتظارات برای افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در سال جاری و بهبود قیمت نفت و کالا، کمک کرد بازارهای سهام آسیایی روز جاری به بالاترین سطح در دو هفته گذشته صعود کنند.

به گزارش ایسنا، شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن ۰.۹ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در دو هفته گذشته رسید.

شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ ۰.۵ درصد کاهش یافت. شاخص هانگ سنگ چاینا اینترپرایز که پس از شاخص شانگهای کامپوزیت بدترین عملکرد سه ماهه را در میان شاخصهای بزرگ جهان داشته است، پس از سه روز افزایش ۷.۱ درصدی، میان صعود و سقوط در نوسان بود. بازارهای سرزمین اصلی چین تا چهارشنبه به مناسبت تعطیلات ملی، بسته خواهند ماند.

شاخص نیک‌کی ژاپن با ۱.۵ درصد افزایش، به احیا از رکورد پایین هفته گذشته خود ادامه داد.

این احتمال که بانک مرکزی ژاپن ممکن است برنامه تدابیر محرک مالی خود را برای پشتیبانی از رشد اقتصادی گسترش دهد، سهام ژاپنی را تقویت کرد. چنین گمانه زنی همچنین موجب تقویت ارزش دلار در برابر ین شد.

بانک مرکزی ژاپن نشست سیاستگذاری دو روزه خود را روز جاری آغاز کرد. انتظار می‌رود در این نشست سیاست پولی ثابت بماند اما هر گونه تصمیم غیرمنتظره هم منتفی نیست.

از سوی دیگر مقامات بانک مرکزی آمریکا اظهار کرده اند این بانک با پیشرفت احیای اقتصاد کشور، احتمالا امسال نرخهای بهره را افزایش می‌دهد اما نتایج غیرمنتظره گزارش اشتغال سپتامبر که روز جمعه منتشر شد، بسیاری از سرمایه گذاران را به این باور رساند که نخستین افزایش نرخهای بهره به سال آینده موکول می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، این امر اعتماد سرمایه گذاران به دارایی‌های پرریسک را که مدتهاست از تهدید هزینه‌های استقراض بالاتر و همچنین کندی اقتصاد چین آسیب دیده اند، تقویت کرد.

وال استریت شب گذشته صعود کرد و شاخص ام اس سی آی از بازارهای سهام جهان روز دوشنبه ۱.۹ درصد صعود کرد و به بالاترین سطح در بیش از دو هفته گذشته رسید.

معاملات سهام آمریکا روز سه شنبه به وقت آسیا ۰.۳ درصد کاهش یافت. شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰ پس از افزایش ۱.۸ درصدی در روز دوشنبه، با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۹۶۶.۵ واحد رسید. صعود پنج روزه، طولانی‌ترین صعود این شاخص از دسامبر سال گذشته بود.

نشانه‌های بهبود قیمت کالاها اندکی از نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی کاسته و باعث صعود ارزش سهام شرکتهای انرژی و منابع طبیعی شده است.

بهای معاملات نفت برنت پس از افزایش ۲.۳ درصدی در شب گذشته، روز جاری ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۴۹.۳۳ دلار رسید. بهای نفت خام آمریکا پس از افزایش ۱.۶ درصدی در معاملات روز گذشته، تغییر چندانی نداشت و ۴۶.۲۵ دلار در هر بشکه بود.

شاخص دلار که ارز آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ پیگیری می‌کند، ثابت بود و در ۹۶.۱۰۷ واحد ایستاد.

دلار با حدود ۰.۱ درصد افزایش، ۱۲۰.۵۱ ین معامله شد در حالیکه یورو با حدود ۰.۱ درصد افزایش، به ۱.۱۱۷۴ دلار رسید.