دلار آزاد کوتاه آمد/ دولتی آرام ادامه داد

خانه » دلار آزاد کوتاه آمد/ دولتی آرام ادامه داد

دلار آزاد کوتاه آمد/ دولتی آرام ادامه داد

۱۳۹۴/۱۰/۲۳ ۱۷:۴۷:۵۲ ۲۳ دی ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

گر چه در روزهای اخیر نوسان نرخ دلار در بازار آزاد تا حدودی آرام شد و از بیش از ۳۷۰۰ به ۳۶۸۰ تومان هم کاهش یافت؛ اما روند در بازار دولتی هر چند با حرکتی کند، ولی اغلب افزایشی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بعد از روند رو به رشدی که دلار در بازار آزاد در مدت اخیر طی کرد و تا ۷۲۰ تومان و حتی بیشتر هم پیش رفت، چند روزی است که کمی آرام شده و در شیب کاهشی قرار گرفته به گونه ای که در هفته جاری قیمتها از حدود ۳۷۲۰ به ۳۷۰۸ و تا ۳۶۸۰ تومان رسیده و کاهش حدود ۴۰ تومانی را به همراه داشته است.

اما جدای از اینکه روند تغییرات دلار در روزهای آینده چگونه پیش خواهد رفت، موضع بانک مرکزی حاکی از ایجاد تحولاتی عمده در بازار بعد از برجام که در روزهای آینده اجرایی می شود، خواهد بود. این در حالی است که معاون ارزی بانک مرکزی عنوان کرده است که در شرایط بعد از اجرای برجام، وضعیت بازار ارز کاملا متفاوت خواهد بود.

کامیاب، البته هیجانات اخیر بازار ارز را متاثر از کاهش قیمت نفت به پایین‌ترین سطح خود در هشت سال گذشته و از سویی دیگر افزایش تنش‌ها در منطقه دانسته که موجب تشدید رفتارهای هیجانی اثر منفی بر بازار شده است. هر چند که وی معتقد است علی‌رغم تمامی این موارد بازهم بازار و آثار نامطلوب عوامل منفی بر آن کنترل شده است.

وی با اشاره به اینکه آنچه در این بازار و شرایط خاص مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرده که بازار ارز نیاز به آرامش دارد و به طور حتم آثار هیجانی، بلندمدت نبوده و به محض فروکش کردن این هیجانات و عوامل غیر بنیادین، به حالت طبیعی خود برخواهد گشت.

اما در سویی دیگر دلار در مرکز مبادلات ارزی طی یک ماه اخیر با روندی اغلب آرام بیش از ۸ تومان گران شده و در یک هفته گذشته از حدود ۳۰۱۵ به ۳۰۱۸ تومان رسیده است . این روند نیز می تواند در راستای هدف گذاری بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز -که رییس کل بانک مرکزی وعده آن را تا شش ماه پس از برجام داده است- باشد و سرانجام نرخی مابین دلار دولتی و آزاد با توجه به شرایطی که بانک مرکزی آن را تعیین خواهد کرد، به عنوان تک نرخ دلار انتخاب خواهد شد.

دلار آمریکا

اما بر اساس نرخ گذاری های امروز در مرکزی مبادلات ارزی، قیمت ۳۷ ارز نسبت به روز گذشته تغییر کرده و نرخ دو ارز دیگر ثابت باقی مانده است. بر این اساس پوند ۴۳۶۵ و یورو نیز ۳۲۶۷ تومان نرخ گذاری شده است.