در گفتگو با مهر اعلام شد؛ جزئیات بازگشت شرکت‌های اروپایی به پارس جنوبی/رفع توقیف اموال گازی

خانه » در گفتگو با مهر اعلام شد؛ جزئیات بازگشت شرکت‌های اروپایی به پارس جنوبی/رفع توقیف اموال گازی

در گفتگو با مهر اعلام شد؛ جزئیات بازگشت شرکت‌های اروپایی به پارس جنوبی/رفع توقیف اموال گازی

۱۳۹۴/۱۱/۷ ۱۱:۰۴:۱۳ ۷ بهمن ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

یک مقام مسئول با اشاره به سفر ۸۰ نماینده شرکت‌های اروپایی و آسیایی به عسلویه اعلام کرد: برخی از اموال و تجهیزات گازی ایران در دبی، امارات و هلند رفع توقیف شد.

حسن بویری در گفتگو با مهر با اشاره به آزادسازی تجهیزات توقیف شده گازی ایران در دبی امارات و هلند، گفت: با لغو تحریم‌ها برخی از شرکت‌های خارجی که قطعات و تجهیزات خود را برای اجرای فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به صورت واسطه‌ای فروخته بودند، به طور مستقیم برای تکمیل و راه‌اندازی تجهیزات خود وارد عسلویه شدند.

مجری فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با اعلام اینکه هفته جاری نمایندگان شرکت زیمنس آلمان برای راه‌اندازی توربوکمپرسورهای فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به عسلویه سفر کرده‌اند، تصریح کرد: این شرکت آلمانی همچنین متعهد شده‌ است علاوه بر راه‌اندازی برخی از تجهیزات پالایشگاه، اقدام به تامین گارانتی و حتی قطعات یدکی کند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شرکت زیمنس آلمان در دوران تحریم حتی پول قطعات یدکی را دریافت کرده بود اما حاضر به تحویل قطعات یدکی به مجریان سازنده پالایشگاه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نبود، یادآور شد: علاوه بر این، نمایندگان شرکت سومیتوموی ژاپن که سازنده پمپ‌های شناور فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی بودند هم به عسلویه سفر کرده‌اند.

وی همچنین با اشاره به سفر نمایندگان یک شرکت هلندی تاکید کرد: در مجموع در طول ۱۰ روز گذشته تاکنون بیش از ۸۰ نماینده و کارشناس شرکت‌های اروپایی و آسیایی برای راه‌اندازی و تحویل تجهیزات پالایشگاه‌های پارس جنوبی وارد عسلویه شده‌اند.

بویری از حل مشکلات صادرات میعانات گازی تولیدی فازهای پارس جنوبی سخن گفت و افزود: تاکنون بیش از یک میلیون بشکه میعانات گازی در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تولید شده که قرار است به زودی اولین محموله میعانات گازی به کره‌جنوبی صادر شود.

وی با یادآوری اینکه هم‌اکنون روند تولید میعانات گازی فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی به طور کامل ساخته شده و هم‌زمان با افزایش تولید مشکلی برای ذخیره‌سازی این محصول استراتژیک گازی وجود ندارد.

به گزارش مهر، هم‌اکنون پیشرفت ساخت فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به حدود ۹۲ درصد رسیده که بر اساس اعلام مسئولان شرکت نفت، قرار است با تکمیل و راه‌اندازی بخش‌های باقیمانده، امکان بهره‌برداری کامل از این فاز مشترک گازی تا بهار سال آینده فراهم شود.