در پی ریزش قیمت‌های نفت؛ ترمز صعود بورس‌های آسیا کشیده شد

خانه » در پی ریزش قیمت‌های نفت؛ ترمز صعود بورس‌های آسیا کشیده شد

در پی ریزش قیمت‌های نفت؛ ترمز صعود بورس‌های آسیا کشیده شد

۱۳۹۵/۱/۲۹ ۱۲:۴۸:۳۹ ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

ریزش قیمت‌های نفت پس از شکست مذاکرات دوحه، در معاملات روز جاری بر تن بازارهای سهام آسیا لرزه انداخت و اُفت آنها را بدنبال داشت.

به گزارش ایسنا، حدود ۱۸ کشور صادرکننده نفت روز یکشنبه در دوحه گردهم آمدند تا درباره محدود کردن تولید در سطح ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۶، توافق کنند اما این نشست پس از اینکه عربستان خواستار پیوستن به این توافق شد، بی‌نتیجه ماند.

بهای نفت برنت حدود ۴.۵ درصد ریزش کرد و به ۴۱.۱۷ دلار در هر بشکه رسید در حالیکه نفت خام آمریکا با ۴.۹ درصد کاهش، ۳۸.۴۰ دلار معامله شد.

شاخص ام اس سی آی بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن ۰.۹ درصد کاهش یافت و از بالاترین سطح پنج ماه گذشته که روز جمعه رسیده بود، فاصله گرفت. شاخص شانگهای کامپوزیت در سرزمین اصلی چین ۱.۳ درصد عقب نشست و کسپی کره جنوبی ۰.۵ درصد اُفت کرد.

شاخصهای بزرگ سهام در وال استریت روز جمعه را با کاهش اندک به پایان برده بودند اما رشد هفتگی ثبت کردند.

شاخص نیک‌کی ۲۲۵ ژاپن در شرایطی که سرمایه گذاران و شرکتها به ارزیابی خسارتهای زلزله مهیب اخیر که در جنوب غربی ژاپن به وقوع پیوست پرداختند سه درصد کاهش یافت. زلزله ای به قدرت ۷.۳ درجه ریشتر روز شنبه منطقه کوماموتو را که یک هاب صنعتی مهم است لرزاند.

به گفته استفان ورال، مدیر فروش سهام ژاپن کردیت سوییس، بازار در حال حاضر با انواع خبرهای منفی روبروست که باعث واهمه سرمایه گذاران شده و ریسکهای فعالیت در بازاری را بارز می‌کند که حساسیت بالایی در آن وجود دارد. عجیب نیست در این شرایط که رویدادهایی مانند بلایای طبیعی، شکست نشست دوحه برای پایین نگه داشتن تولید و ریسکهای ژئوپلیتیکی مانند بحران اقتصادی و سیاسی برزیل روی می‌دهد ارزش ین صعود کند.

بر اساس گزارش رویترز، ریزش قیمت نفت تاثیر بزرگی روی ارزهای کشورهای صادرکننده نفت داشت. دلار آمریکا یک درصد در برابر دلار کانادا صعود کرد در حالیکه دلار استرالیا هم با ۰.۸ درصد کاهش روبرو شد و ۰.۷۶۶۷ دلار معامله شد.

ین ژاپن که یک دارایی مطمئن به شمار می‌رود در پی آشفتگی اخیر با افزایش تقاضا روبرو شد. دلار ۰.۷ درصد در برابر ارز ژاپن کاهش یافت و به ۱۰۸.۰۲ ین رسید.

همچنین عامل دیگری که ارزش ین را تقویت کرد، شکست تلاشهای ژاپن در اجلاس اخیر وزیران دارایی گروه ۲۰ در واشنگتن بود. این کشور بدنبال جلب موافقت عمومی برای مقابله با افزایش ناخواسته ارزش ارز بود.

یورو ۰.۷ درصد در برابر ین کاهش یافت و ۱۲۱.۸۹ ین معامله شد اما در برابر دلار اندکی افزایش یافت و به ۱.۱۲۸۴ دلار رسید. شاخص دلار آمریکا تغییر چندانی نداشت و ۹۴.۷۳۰ واحد قرار گرفت.

آمار اقتصادی آمریکا که روز جمعه منتشر شد، نشان داد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه اول راکد بوده است. تولید صنعتی ماه گذشته ۰.۶ درصد کاهش یافت که بیشتر از میزان مورد پیش بینی و ششمین کاهش در هفت ماه گذشته بود. اعتماد مصرفی آمریکا هم به پایین‌ترین سطح از سپتامبر کاهش یافت.

طلا که یک دارایی امن به شمار می‌رود، از آشفتگی اخیر بازارها استفاده کرد و هر اونس این فلز با ۰.۱ درصد افزایش، ۱۲۳۴.۴۰ دلار معامله شد.