خیز پتروشیمی ها برای بازگشت به اوج

خانه » خیز پتروشیمی ها برای بازگشت به اوج

خیز پتروشیمی ها برای بازگشت به اوج

۱۳۹۴/۱/۳۰ ۱۳:۳۸:۰۰ ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

سهام های پتروشیمی طی حدود دو سال اخیر با چالش هایی همراه بودند که هر کدام به نوبه خود تاثیرات مثبت و منفی را برای این صنعت رقم زد. اما با سپری کردن این راه هم اکنون شروعی دوباره را در بازار سرمایه آغاز کرده اند. با قطعی شدن توافق ایران و ۵+۱، تحریم ها برداشته خواهند شد و این آغاز راهی جدید برای صنعت پتروشیمی خواهد بود چراکه آن ها می توانند صادرات محصولات خود را گسترش دهند و به سود بیشتری دست یابند. از طرفی کارشناسان معتقدند نهایی شدن توافق، نرخ ارز را با کاهش مواجه خواهد کرد که از این محل، پتروشیمی ها با کاهش درآمد مواجه خواهند شد. اما برآورد کلی این ماجرا به سود شرکت های پتروشیمی است.
فریبرز کریمایی قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در این باره به «بورس ۲۴» گفت: با امیدواری به لغو تحریم ها باید در انتظار تحولات مثبت در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی باشیم، چرا که لغو تحریم ها توسعه و تسهیل صادرات این محصولات را به همراه خواهد داشت.
کریمایی افزود: اگر از دید یک کارشناس بورسی به لغو تحریم ها بنگریم، به این نتیجه می رسیم که لغو تحریم ها یک جهش چشمگیر و مثبت برای همه صنایع به خصوص نمادهای پالایشگاهی و پتروشیمی خواهد بود، چرا که بسته ماندن یک ساله نمادهای پالایشگاهی ضررهای زیادی را برای آنها در برداشته که هر اخبار مثبتی می تواند شروع دوباره ای برای آنها باشد.
وی با اشاره به نرخ خوراک پتروشیمی ها اظهار کرد: قانون تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها در ابتدا واکنش هایی را به همراه داشت اما با بررسی این موضوع باید گفت این قانون درخصوص جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی نقش مهمی را ایفا می کند که می تواند آینده این صنایع را دگرگون کند.
کریمایی بیان کرد: قانون تعیین نرخ خوراک، قانون نوپا و مدرنی است که مزایای خوبی را برای صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی رقم می زند، اگر با تحلیل واقعی این قانون را تحلیل کنیم قطعا به نتیجه مثبت آن می رسیم.
نایب رییس انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی با اشاره به برخی مصوبه های دولتی درباره صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی ها عنوان کرد: سال گذشته چندین مصوبه از سوی دولت ابلاغ شد که موانعی را در بخش های مختلف این صنایع پدید آورد که امیدواریم دولت با ثبات بیشتری در تصویب مصوبات این صنایع چالش های پیش روی آنها را کاهش دهد.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت لغو تحریم ها، آیا شرکت های پتروشیمی مانند سال ۹۲ لیدر بازار خواهند شد؟ گفت: اگر مولفه های دولت برای از بین رفتن موانع توسعه این صنعت اجرایی شود، سال خوبی برای آنها پیش بینی می شود. حتی می توان در برخی مواقع آنها را لیدر بازار عنوان کرد.
وی بیان کرد: بازار سرمایه، بازاری پر پتانسیل است که هر روز با موضوعات مختلفی در صنعت های متفاوت درگیر است. موضوعاتی که بحث های زیادی به خود اختصاص می دهند. اما فعالان این بازار با شناسایی دقیق از سهام های خود می توانند زمینه را برای صعود بهتر آن مهیا کنند. به بیان دیگر باید گفت آن ها باید درک درستی از بورس داشته باشند.