خیزش دوباره طلا ناکام ماند

خانه » خیزش دوباره طلا ناکام ماند

خیزش دوباره طلا ناکام ماند

۱۳۹۴/۵/۲۲ ۹:۰۸:۰۳ ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

طلا در بازار جهانی در پی صعود ارزش دلار که در کنار تغییر سیاست پولی آمریکا، به فشارهای نزولی بر این فلز ارزشمند افزود، با کاهش روبرو شد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات سه شنبه بازار سنگاپور حداکثر یک درصد کاهش یافت و به ۱۰۹۳ دلار رسید در حالیکه روز گذشته به ۱۱۰۸ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در سه هفته گذشته بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۰۹۷ دلار رسید.

طلا روز دوشنبه تحت تاثیر کاهش ارزش دلار، حدود یک درصد صعود کرده بود اما پس از اینکه چین نرخ مرجع روزانه یوان را برای مقابله با افت صادرات این کشور کاهش داد، دلار صعود کرد و منجر به عقب نشینی طلا شد.

این فلز زرد از سه هفته قبل که به پایین سطح ۱۱۰۰ دلار سقوط کرد، به دشواری تلاش کرده تا مجددا به بالای این سطح بازگردد اما بالا رفتن انتظارات برای افزایش نرخهای بهره در آمریکا بر قیمت این فلز ارزشمند سنگینی کرده است.

طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با پیش رو قرار گرفتن دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا هفت درصد نزول کرده است. بالا رفتن نرخهای بهره جذابیت طلا را که دارایی بدون بازده است، کمتر کرده و در عوض از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند. موسسه مالی گولدمن ساش اخیرا در گزارشی مجددا پیش بینی کرد طلا با افزایش هزینه استقراض در آمریکا و کاهش دارایی سرمایه گذاران در صندوقهای سرمایه گذاری طلا، ممکن است به پایین هزار دلار در هر اونس سقوط کند.

دنیس لاکهارت، رییس بانک فدرال آتلانتا روز دوشنبه اظهار کرد که تصمیم برای افزایش نرخهای بهره بزودی گرفته خواهد شد. وی با بیان اینکه برای افزایش نرخهای بهره در نشست سیاستگذاری سپتامبر کاملا آماده است، تاکید کرد که افزایش بعدی به تدریج صورت خواهد گرفت.

با وجود اینکه چین بزرگترین تولیدکننده طلا در جهان است و بخشی از نیازش را از تولید داخلی تامین می‌کند، در عین حال از بازارهای خارجی هم خرید می‌کند اما ضعیف شدن ارزش یوان، واردات طلا را برای دارندگان ارز چین گران‌تر می‌کند و در نتیجه قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش می‌دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تحلیلگران معتقدند این وضعیت دورنمای طلا را وخیم‌تر می‌کند زیرا در حال حاضر هم به دلیل ضعیف شدن تقاضای صندوقهای سرمایه گذاری تحت فشار قرار گرفته است.

طبق آمار بلومبرگ، با نزدیک شدن زمان افزایش نرخهای بهره، میزان دارایی صندوقهای سرمایه گذاری طلا ۷۰.۳ تن یا ۴.۴ درصد در ماه گذشته کاهش پیدا کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری حداکثر ۰.۹ درصد کاهش یافت و به ۱۵.۱۱۲۵ دلار رسید. هر اونس پلاتین با ۰.۶ درصد کاهش، ۹۸۰ دلار بود در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۸ درصد کاهش، ۶۰۵ دلار معامله شد.