حضور دومین «صکوک» در فرابورس

خانه » حضور دومین «صکوک» در فرابورس

حضور دومین «صکوک» در فرابورس

۱۳۹۰/۳/۲۹ ۱۵:۱۷:۱۱ ۲۹ خرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به استقبال گسترده سرمایه‌گذاران از پذیره‌نویسی اوراق صکوک اجاره بانک سامان در روزگذشته گفت: در حالی که فرصت پذیره‌نویسی این اوراق ۱۵ روز تعیین شده بود، کل این اوراق در روز اول به فروش رسید.

مصطفی امید قائمی افزود: بانک سامان با سرمایه ۳هزار میلیارد ریال، اوراق صکوک اجاره را روزگذشته در بازار فرابورس پذیره‌نویسی کرد که در اولین روز تعداد یک میلیون برگه به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان عرضه شد و تمامی آن به فروش رفت.
وی افزود: متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان اوراق شرکت تامین سرمایه امین و عامل فروش اوراق، شرکت کارگزاری بانک سامان است که نرخ اجاره آن ۵/۱۷ درصد سالانه در پایان هر ۳ ماه پرداخت می‌شود، ضامن این اوراق بانک اقتصاد نوین و مدت اوراق ۴ سال تعیین شده است.
امید قائمی یادآور شد: معاملات دست دوم این اوراق پس از اتمام پذیره‌نویسی، در بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس انجام می‌شود. دارندگان و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به کارگزاران عضو فرابورس اقدام به خرید یا فروش اوراق کنند و یک روز قبل از سررسید پرداخت اجاره‌بها، نماد معاملاتی اوراق متوقف و روز بعد از سررسید بازگشایی می‌شود.
به گفته مدیرعامل فرابورس ایران پس از پذیره‌نویسی موفق صکوک ماهان، این دومین اوراق صکوکی است که با موفقیت کامل در فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود.
امید قائمی گفت: اوراق صکوک ابزار مالی جدید برای تامین منابع مالی طرح‌های شرکت‌ها و مشارکت دیگران در سودآوری این پروژه‌ها است. در میان محصولات مالی اسلامی، صکوک اجاره یک محصول متمایز به شمار می‌رود که محبوبیت زیادی بین سرمایه‌گذاران مسلمان به‌دست آورده است.
وی افزود: صکوک به عنوان اوراق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می‌شود که باید خود دارای ارزش باشد و نمی‌تواند براساس فعالیت‌های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت‌هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می‌گیرند، سودآوری داشته باشد. اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فیزیکی شرکت‌های خاص جذب می‌کنند. 

بازگشایی «بانک ایران زمین»
از سوی دیگر مدیر پذیرش فرابورس از بازگشایی بانک ایران زمین در بازار دوم فرابورس خبر داد و گفت: سه‌شنبه آینده نماد این بانک به عنوان ششمین شرکت در بازار دوم باز گشایی می‌شود.
سید مهدی علم‌الهدی با اعلام این خبر افزود: بانک ایران زمین که در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری قرار دارد به عنوان سی و پنجمین نماد معاملاتی و ششمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد و روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد نماد معاملاتی سهام بانک ایران زمین در بازار عادی بازگشایی می‌شود. علم‌الهدی خاطرنشان کرد: قیمت پایانی سهام، میانگین موزون معاملات روزانه سهام در روز گشایش است.
وی تصریح کرد: سهام بانک ایران زمین با تعیین کارگزار ناظر معامله می‌شود، بنا براین کارگزاران عضو فرابورس باید نسبت به تعیین کارگزار ناظر برای مشتریان خود در سامانه معاملاتی اقدام کنند.
توزیع اوراق «چشم‌انداز توسعه شمال»
همچنین شرکت سرمایه‌گذاری چشم انداز توسعه شمال اوراق سهام ناشی از افزایش سرمایه سال ۸۹ را از امروز توزیع می‌کند.
براین اساس و با توجه به درج نماد این شرکت با نام «وشمال» در بازار پایه فرابورس ایران، سهامداران می‌توانند پس از دریافت اوراق جدید نسبت به سپرده کردن سهام خود نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، توسط کارگزاران عضو فرابورس، برای انجام معاملات اقدام کنند. 

رونق در بازار
از سوی دیگر بازار فرابورس اولین روز کاری هفته را با رونق معاملات آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار ما، روزگذشته بیش از ۱۸ میلیون سهم در بازار فرابورس داد و ستد شد و ارزش کل معاملات به رقم ۱۶۴ میلیارد و ۲۵۹ میلیون ریال رسید. یادآور می‌شود این ارقام بدون در نظر گرفتن معاملات اوراق صکوک بانک سامان در نظر گرفته شده است.
در بازار دیروز بیشترین حجم معاملات به نماد بانک سرمایه تعلق داشت که این شرکت با جابه‌جایی ۸ میلیون سهم، ارزشی معادل ۱۶ میلیارد و ۳۴۶ میلیون ریال کسب کرد.
همچنین تجارت الکترونیک پارسیان نیز با روانه کردن مبلغی معادل ۴۵ میلیارد و ۳۴۹ میلیون ریال به بازار به عنوان باارزش‌ترین نماد دیروز شناخته شد. از سوی دیگر تمامی گواهی‌های تسهیلات بانک مسکن در روزگذشته شاهد تشکیل صف خرید برای اوراق خود بودند. همچنین به دنبال صف خرید یادشده، تمام گواهی‌های مزبور رشد قیمت را در کارنامه خود ثبت کردند. گواهی تسهیلات دوره آبان‌ماه با افزایش نرخ ۸۵/۴ درصدی بیشترین رشد قیمت را در میان دیگر گواهی‌ها تجربه کرد.
همچنین گواهی دوره اردیبهشت‌‌ماه نیز به عنوان گران‌ترین گواهی شناخته شد و هر ورقه آن در پایان معاملات به رقم ۷۲۷ هزار و ۷۴۴ ریال رسید. در بازار دوم نیز روزگذشته بانک الکترونیکی آرین به همراه حق تقدم آن شاهد معامله سهام خود بودند.
در این روز هر سهم «آرین» رشد قیمتی معادل ۲/۲ درصد را تجربه کرد و به نرخ یک هزار و ۴۳۸ ریال رسید. این در حالی است که هر حق تقدم این بانک با ۲۴ صدم درصد کاهش به قیمت ۴۱۳ ریال معامله شد و در مجموع دومیلیون و ۶۰۰ هزار سهم آن ارزشی معادل یک میلیارد و ۷۳ میلیون ریال کسب کرد.
ارزش معاملات «آرین» نیز به رقم ۷۲۹ میلیون ریال رسید. روزگذشته بازار پایه فرابورس نیز معامله سهام پتروشیمی امیرکبیر را در خود جای داد، به طوری که در این روز تعداد یک هزار سهم «شکبیر» خرید و فروش شد.
همچنین در پایان معاملات صف فروشی معادل سه میلیون سهم برای سهام این شرکت در بازار باقی ماند. صف فروش مزبور در قیمت هر سهم سه هزار و ۱۱۷ ریال تشکیل شده بود.
بازار ابزارهای نوین نیز دیروز را پررونق سپری کرد، به طوری که ارزش کل معاملات این بازار به رقم ۷۰ میلیارد و ۷۳۷ میلیون ریال رسید. همچنین در جزئیات معاملات این بازار می‌توان به داد و ستد ۵۶ هزار و ۷۱۰ برگه از اوراق سپرده بانک کشاورزی، ۱۲ هزار و ۸۲۰ برگه از اوراق مشارکت نفت، ۷۵۰ برگه از اوراق اجاره ماهان و ۴۵۰ برگه از اوراق سپرده سعدی اشاره کرد. 

معارفه «ایران ترانسفوری»
از سوی دیگر امروز جلسه معارفه شرکت ایران ترانسفوری به منظور ورود به بازار فرابورس برگزار می‌شود.
به گزارش خبرنگار ما طی جلسه معارفه‌ای که امروز برگزار می‌شود، مدیران و مسوولان شرکت ایران ترانسفوری به تشریح عملکرد شرکت می‌پردازند و پاسخگوی سوالات فعالان بازار هستند.
یادآور می‌شود جلسه معارفه یادشده از ساعت ۱۷-۱۵ در محل شرکت واقع در خیابان شیراز شمالی،‌ خیابان حکیم اعظم، شماره ۱۹ تشکیل می‌شود.
۱۰۰ درصد از سهام این شرکت متعلق به ایران ترانسفو است که قرار است ۲۰ درصد آن در بازار فرابورس عرضه شود.
همچنین ۱۰ درصد سهام قابل عرضه متعلق به کارکنان شرکت و مابقی در دو یا چند مرحله عرضه خواهد شد.