تولید نفت اوپک طی ماه می ۱۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت

خانه » تولید نفت اوپک طی ماه می ۱۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت

تولید نفت اوپک طی ماه می ۱۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت

۱۳۸۸/۳/۲۳ ۱۲:۲۳:۱۸ ۲۳ خرداد ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
بر اساس تازه ترین گزارش اوپک :
تولید نفت اوپک طی ماه می ۱۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت
خبرگزاری فارس: سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، میزان تولید نفت این سازمان طی ماه می برای دومین ماه متوالی افزایش یافت .
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، اوپک در این گزارش پیش بینی خود نسبت به تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۰۹ را کاهش داده است . یادزه عضو اوپک به غیر از عراق در این مدت روزانه ۹۰۳/۲۵ میلیون بشکه نفت تولید کردند که این رقم نسبت به آوریل بیش از ۱۱۸ هزارو۸۰۰ بشکه در روز افزایش نشان می دهد . قیمت نفت از ماه آوریل تا کنون با توجه به کاهش سقف تولید اوپک بیش از ۴۲ درصد رشد داشته است . اوپک در نشست ۲۸ می با حفظ سقف تولید خود تا نشست سپتامبر موافقت کرد. ونزوئلا ، نیجریه و آنگولا بیشترین افزایش تولید را در بین کشورهای اوپک طی ماه می داشته اند. اوپک در این گزارش افزود، به نظر می رسد اقتصاد جهانی شدیدترین بحران و رکود طی دهه های اخیر را پشت سر گذاشته است و نشانه هایی از افزایش رشد و رونق اقتصادی جهان به چشم می خورد. میزان پایبندی اعضای اوپک به تعهدات کاهش تولید طی ماه می به ۷۵ درصد رسید . این رقم طی ماه آوریل به ۷۷ درصد رسیده بود.
سازمان بین المللی انرژی نیز میزان پاینبدی اعضای اوپک به سهمیه های تولید را ۷۴ درصد اعلام کرده است . افزایش اعتماد در اقتصاد جهانی ، کاهش ارزش دلار و سفته بازی مهمترین علل افزایش قیمت نفت طی ماههای اخیر اعلام شده است . میزان تولید ۱۲ کشور اوپک به همراه عراق طی ماه گذشته به ۲۷۱/۲۸ میلیون بشکه رسید.این رقم طی ماه آوریل به ۱۳۶/۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده بود . اوپک پیش بینی کرد ، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۰۹ با ۸۹/۱ میلیون بشکه کاهش به کمتر از ۸/۸۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
اوپک در گزارش ماه گذشته خود تقاضای جهانی نفت را ۰۳/۸۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود . این در حالی است که سازمان بین المللی انرژی برای نخستین بار طی ده ماه اخیر پیش بینی خود نسبت به تقاضای جهانی نفت را افزایش داده است.
بر اساس این گزارش ، تقاضای جهانی نفت امسال با ۱۲۰ هزار بشکه افزایش به ۳/۸۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید . اوپک همچنین افزود، تقاضای جهانی برای نفت این سازمان امسال به کمتر از ۶/۲۸ میلیون بشکه در روز می رسد که این رقم نسبت به سال گذشته ۲/۲ میلیون بشکه کاهش خواهد داشت . تولید نفت کشورهای غیر اوپک نیز امسال به بیش از ۵۲/۵۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که ۲۱۰ هزار بشکه بیشتر از تولید سال ۲۰۰۸ خواهد بود .