توقف صادرات سنگ آهن ایران تا ۴ سال آینده

خانه » توقف صادرات سنگ آهن ایران تا ۴ سال آینده

توقف صادرات سنگ آهن ایران تا ۴ سال آینده

۱۳۹۴/۷/۵ ۱۲:۴۲:۲۷ ۵ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

رویترز به نقل از یکی از مدیران صنعت سنگ آهن کشور خبر داد صادرات سنگ آهن ایران به دلیل قیمت‌های پایین و نیاز صنعت فولاد داخلی به مواد خام بیشتر برای سه برابر کردن تولید تا سال ۲۰۲۵، ممکن است از سال ۲۰۱۹ متوقف شود.

به گزارش ایسنا، کیوان جعفری تهرانی، مدیر امور بین الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در حاشیه یک کنفرانس صنعتی در شهر کینگدائوی چین به رویترز گفت: صادرات سنگ آهن ایران از ۲۳.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۳ ممکن است امسال به ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن و تا سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۱۰ میلیون تن کاهش پیدا کند و شاید از سال ۲۰۱۹ به بعد صادراتی وجود نداشته باشد.

طبق اطلاعات دفتر آمار بین المللی فولاد، ایران با صادرات ۲۲ میلیون تن سنگ آهن در سال ۲۰۱۴، نهمین صادرکننده بزرگ جهان بود اما صادرات ایران در برابر ۷۵۴ میلیون تن سنگ آهن که از سوی استرالیا صادر شد، رقم اندکی به شمار می‌رود.

کاهش ۶۰ درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در دو سال گذشته، باعث تعطیلی معادن پرهزینه در سراسر جهان از جمله ایران شده و سهم بزرگی از بازار چین را که بزرگترین مصرف کننده این ماده خام فولادسازی در جهان است، نصیب صادرکنندگان کم هزینه استرالیا و برزیل ساخته است.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز با توجه به اینکه دوران اوج مصرف فولاد در چین رو به پایان است، پیش بینی کرده اند سنگ آهن با عیار ۶۲ درصد از قیمت ۵۷ دلار در هر تن کنونی تا دو سال آینده به ۵۰ دلار خواهد رسید.

آمار گمرک چین نشان می‌دهد صادرات سنگ آهن ایران به این کشور در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۵ از ژانویه تا اوت تقریبا ۵۰ درصد کاهش داشت و به بیش از هشت میلیون تن رسید.

از سوی دیگر ایران برای افزایش تولید فولاد از ۱۶.۳ میلیون تن در سال گذشته به ۵۵ میلیون تن تا سال ۲۰۲۵، به سنگ آهن بیشتری در داخل کشور نیاز دارد.

تهرانی در این باره گفت: تولید هدف گذاری شده فولاد به ۱۵۹ میلیون تن سنگ آهن در سال نیاز دارد در حالیکه تولید سال گذشته تنها ۴۵ میلیون تن بود.

بر اساس این گزارش، ایران درصدد جذب سرمایه گذاری خارجی به منظور کمک به استخراج میزان بیشتری سنگ آهن است. طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، ذخایر سنگ آهن ایران ۲.۵ میلیارد تن است که تقریبا سه برابر میزان ذخایر آفریقای جنوبی است که یکی از تولیدکنندگان بزرگ جهان است.

انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران و ایمیدرو ذخایر سنگ آهن ایران را ۵.۲ میلیارد تن برآورد کرده اند.

در پی امضای توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهان، انتظار می‌رود برداشته شدن تحریمها علیه تهران تا سال آینده آغاز شود. سرمایه گذاران بین المللی با وجود محتاط ماندن از دورنمای برداشته شدن تحریمها تشویق شده اند. تهرانی در این باره گفت: بیشتر آنها منتظرند ببینند در دوران پساتحریم چه روی خواهد داد.