تشریح برنامه های نشست گازی تهران؛ سران تحریم‌های گازی رامحکوم می‌کنند/روسیه شریک راهبردی نفتی ایران

خانه » تشریح برنامه های نشست گازی تهران؛ سران تحریم‌های گازی رامحکوم می‌کنند/روسیه شریک راهبردی نفتی ایران

تشریح برنامه های نشست گازی تهران؛ سران تحریم‌های گازی رامحکوم می‌کنند/روسیه شریک راهبردی نفتی ایران

۱۳۹۴/۹/۳ ۱۳:۵۳:۵۴ ۳ آذر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|
وزیر نفت با بیان اینکه اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه صنعت گاز در قالب بیانیه‌ای امروز توسط سران کشورهای GECF محکوم می‌شود، گفت: روسیه شریک راهبردی نفت ایران در پساتحریم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیژن زنگنه در حاشیه گفتگو با «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نگاه ایران به روسیه نگاهی بلندمدت و راهبردی است و امیدوارم که روابط ایران و روسیه در زمینه انرژی بعد از تحریم‌ها گسترش یابد، گفت: برگزاری اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز فرصت مناسبی برای دیدار دوجانبه و پیگیری مذاکرات و توافقات قبلی بود.

وزیر نفت با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران امیدوار است با پیگیری و جدیت طرف روسی پس از لغو تحریم‌های یکجانبه غرب، دو طرف روابط درازمدت پایداری را در زمینه نفت و گاز در همه شاخه ها برقرار کنند، تصریح کرد: هم اکنون زمان آن است که توافقات و همکاری های بین شرکت‌های دو طرف را عملیاتی کنیم و شرکت‌های روسی که با ما در تماس هستند، علاقه زیادی به گسترش این روابط دارند.

این مقام مسئول همچنین درباره برنامه ایران به منظور تبدیل به هاب گاز منطقه، اظهار داشت: شرط اصلی شکل گیری چنین هاب مجازی، حرکت ساختار بازار گاز به سمت قراردادهای کوتاه مدت و تک محموله ای است، زیرا در قراردادهای بلندمدت با توجه به فرمول تعیین شده در قرارداد، امکان تغییر مستمر قیمت وجود ندارد.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه در این زمینه در جریان نشست‌های دوجانبه و چندجانبه مذاکراتی شده است، یادآور شد: در صورت ایجاد هاب گازی، تشکیل بورس گازی نیز معنا پیدا می کند.

شرط همکاری نفتی با روس‌ها

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه به آینده روابط اقتصادی و به خصوص در زمینه انرژی با روسیه خوشبین هستیم، درباره نتایج دیدار با وزیر انرژی روسیه گفت: روس‌ها برای حضور در همایش تهران و آگاهی از مدل جدید قراردادی و پروژه های نفت و گاز ایران ابراز علاقه کرده اند و وزارت نفت هم اعلام کرده که به روسیه به عنوان شریکی بلندمدت و راهبردی برای همه دوران‌ها نگاه می کند.

زنگنه با اعلام اینکه در ماه‌های اخیر شرکت‌های روس برای ارتباط با کشور فعال شده اند، بیان کرد: به این شرکت‌ها اعلام کرده ایم که برای هرگونه فعالیت، چه فروش خدمات و چه فروش کالاها و تجهیزات باید با شرکت‌های ایرانی همکاری کنند و شریک ایرانی داشته باشند.

وزیر نفت افزود: فهرستی از تمامی کالاهای مورد نیاز خود را به شرکت‌های روس اعلام کرده ایم و آنها نیز در حال مذاکره با شرکت‌های ایرانی در حوزه ساخت تجهیزات و تامین برخی نیازهای بالادستی صنعت نفت ایران هستند.

وی ادامه داد: همچنین زمینه های خوب همکاری در حوزه سوآپ نفت و گاز میان دو کشور موجود است که در این مورد نیز در نشست دو جانبه با وزیر انرژی روسیه مذاکراتی انجام شد.

وزیر نفت همچنین از مذاکرات دوطرف حول محور بازار جهانی نفت و گاز خبر داد و افزود: در این زمینه، ایران و روسیه مواضع نزدیکی دارند.

وی با بیان اینکه به آینده مستحکم روابط پایدار ایران و روسیه در حوزه نفت و گاز خوشبین است، تاکید کرد: از شرکت‌های روس برای سرمایه گذاری در ذخیره سازی زیر زمینی گاز دعوت کرده ایم و به این منظور قرار شده شرکت گاز پروم برای همکاری در این حوزه و دیگر حوزه ها با ایران مذاکراتی داشته باشد.

بازار گاز نباید سیاسی شود

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه اعضای مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GECF)، سیاسی شدن بازار گاز را محکوم می کنند و با تاکید دوباره بر ضرورت اجتناب از سیاسی کردن بازار گاز، تصریح کرد: در بخشی از پیش نویس بیانیه ای که برای اجلاس سران تدوین شده است، بر محکومیت تحریم‌های فرامرزی و تحریم‌های یکجانبه علیه صنعت گاز و کشورهای عضو GECF تاکید شده و روسیه نیز از این بخش بیانیه حمایت کرده است.

به گفته زنگنه، سیاسی کردن یعنی اینکه با استناد به دلایل سیاسی و اراده شخصی، کشوری از دسترسی به فناوری و همکاری با بازار محروم شود و این موضوعی است که همه اعضای GECF آن را محکوم می‌کنند و با آن مخالف هستند.

وی ادامه داد: اگرچه غربی ها و صهیونیست‌ها معمولا به دنبال آن هستند که بگویند سیاسی شدن بازارها از سوی کشورهای تولیدکننده صورت می گیرد اما واقعیت این است که در دهه های اخیر، همواره این ابرقدرت‌ها بوده اند که فشارهای شدیدی را به دیگر کشورها وارد کرده اند و مصداق بارز آن، ایران، لیبی، عراق و روسیه هستند.

جزئیات برنامه نشست سران گازی جهان

زنگنه همچنین به تشریح برنامه های امروز اجلاس مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز پرداخت و گفت: اجلاس امروز در دو بخش برگزار می‌شود که بخش نخست به طور عمومی و با حضور اعضا و میهمانان است و بخش دوم صرفا با حضور اعضای اصلی و ناظر برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به حضور رئیس جمهوری ترکمنستان، دبیر کل اوپک و دبیر کل IEF به عنوان میهمانان ویژه این اجلاس، بیان کرد: در بخش نخست جلسه که به طور عمومی برگزار می شود، ابتدا رئیس جمهوری اسلامی ایران سخنرانی می کند، سپس من نیز گزارشی از روند آماده سازی اسناد برای عرضه به اجلاس سران  ارائه خواهم کرد، همچنین دبیرکل گزارشی می دهد و هریک از  سران کشورها به ترتیبی که تعیین شده است، صحبت خواهند کرد.

وزیر نفت اظهار داشت: در بخش دوم که صرفا با حضور اعضای اصلی و ناظر مجمع برگزار می شود، بیانیه اجلاس نهایی و تصویب می شود و در پایان نیز رئیس جمهوری در حضور رسانه ها صحبت می کنند.

وی با بیان اینکه GECF در سطح کارشناسی در حال رسیدن به بلوغ است، گفت: مجمع کشورهای صادرکننده گاز هم اکنون به مهمترین نهاد بازیگر گاز در عرصه بین المللی بدل شده است.

این مقام مسئول با اشاره به تاسیس مجمع سران کشورهای صادر کننده گاز در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۸۰ به ابتکار ایران در تهران، یادآور شد:  کمتر از ۱۵ سال از عمر این مجمع می گذرد و حضور ۹ رئیس کشور در سومین اجلاس جی یی سی اف در کشورمان، نشانگر اراده اعضا برای همگرایی در زمینه گاز است.

وی با اشاره به تفاوت‌های ماهیتی بازارهای نفت و گاز که از تفاوت در نوع این حامل‌های انرژی نشات می گیرد، خاطرنشان کرد: مهمترین خاصیت نفت این است که در شرایط متعارف با درجه حرارت و فشار عادی از طریق یک تانکر عادی، قابل حمل است اما برای حمل گاز، یا باید فشار آن بسیار افزایش یابد (اتفاقی که در انتقال از طریق خط لوله می افتد) یا باید درجه حرارت آن حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ درجه کاهش یابد (روشی که در انتقال از طریق ال ان جی مورد استفاده قرار می گیرد) که به کارگیری هر یک از این روش‌ها مستلزم صرف هزینه های بسیار است.