تداوم افت بازار سهام

خانه » تداوم افت بازار سهام

تداوم افت بازار سهام

۱۳۹۱/۱۱/۱۶ ۱۷:۳۸:۴۴ ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

در بازار دیروز معامله‌گران همچنان با عدم انگیزه به دادوستد پرداختند، امری که سبب شد بیشتر نمادهای پیش‌روی بازار با افت همراه شوند تا در نهایت به دلیل افت دو هلدینگ عمده صندوق بازنشستگی و نفت و گاز پارسیان شاخص با کاهش مواجه شود. دیروز صندوق بازنشستگی در شرایطی با صف فروش همراه بود که بحث استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب بروز تردیدهایی در مورد انجام عرضه‌های اولیه برنامه‌ریزی شده، در مجموع تامین اجتماعی شده است. معامله‌گران بازار پیش از این در انتظار عرضه اولیه برخی از شرکت‌ها از جمله هلدینگ نفت و گاز تامین، پتروشیمی خراسان و نفت پاسارگاد نیازمند تعین تکلیف تامین اجتماعی است. در بازار دیروز همچنین موضوع عرضه اولیه هلدینگ خلیج فارس مطرح بود و آنچه که در مرحله کنونی مطرح شده است، تاخیر در عرضه این سهام تا زمان برگزاری مجمع سالانه و همچنین امضای اساسنامه شرکت است.
مذاکرات هسته‌ای نزدیک است
در بازار دیروز در تحولات سیاسی بحث در مورد زمان برگزاری نشست گروه موسوم به ۱+۵ در برخی از رسانه ها منعکس شده بود که گفته می‌شود این مذاکرات در بیست‌و‌پنجم فوریه در قزاقستان برگزار خواهد شد. در همین حال، دیروز وزیر خارجه کشورمان به دعوت جو بایدن برای مذاکرات مستقیم پاسخ داد. علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان جو بایدن گفت: آمریکایی ها صداقت خود را اثبات کنند.
به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایران که در آلمان به سر می‌برد، در گفت و گو با شبکه تلویزیونی یورونیوز گفت: مذاکرات تنها در شرایطی انجام می‌پذیرد که اعتماد لازم نسبت به صداقت آمریکایی‌ها به ما اثبات شود، چرا که در تجربه های قبلی خلاف این موضوع ثابت شده است.
در تحولات سیاسی داخلی دیروز مجلس شورای اسلامی، شاهد برگزاری استیضاح وزیر کار با حضور دکتر احمدی‌نژاد بود. وزارت تعاون،کار و امور اجتماعی به دلیل مدیریت تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سهامدار بورس پس از سهام عدالت دارای اهمیت قابل ملاحظه‌ای در بازار سرمایه است
در بازار دیروز و در گروه فلزی جهش قیمت محصولات فولادی در بورس کالا موجب اقبال معامله‌گران به سهام فولاد‌سازان شد. جهش قیمت ۵درصدی و تقاضای قابل ملاحظه تجار آهن به دلیل نزدیکی فصل بهار و نگرانی از افزایش احتمالی قیمت‌ها به دلیل جهش ارزش دلار و همچنین احتمال اجرای مرحله دوم هدفمندی مورد توجه بازار سهام بود؛ به طوری که دیروز نمادهای فولاد خراسان و فولاد آلیاژی ایران با صف خرید همراه شدند.
روز گذشته در گروه خودرویی سهام پیشرو این گروه با صف خرید همراه بود.این امر در شرایطی است که جهش شدید قیمت خودرو در بازار به دنبال مصوبه دولت برای تعیین نرخ خودرو در حاشیه بازار با عکس‌العمل‌هایی مواجه شده است.
دیروز در این رابطه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مصوبه اخیر دولت، تفاوت قیمت کارخانه و حاشیه بازار را برای خودرو به حداقل ممکن می‌رساند، گفت: قرار شده است که خودروسازان ظرف ۴۸ ساعت آینده، قیمت‌های جدید را اعلام کنند.
به گزارش مهر، محسن صالحی‌نیا با اشاره به مصوبه جدید دولت مبنی بر مبنا قرار گرفتن ارز مبادله‌ای در قیمت‌گذاری خودرو گفت: به طور قطع قیمت خودرو با توجه به افزایش عرضه و تعهدی که خودروسازان به متناسب سازی بازار دارند، از یک شرایط باثبات برخوردار خواهد شد.
احتمال رفع محدودیت‌ از برخی محصولات پتروشیمی
در گروه پتروشیمی دیروز معامله‌گران شاهد ادامه مباحث در مورد صدور یا عدم صدور محصولات پلیمری بود.
در این گروه، مدیر امور سهام شرکت پتروشیمی خارک در بیان دلایل تعدیل مثبت ۴۹درصدی سود هر سهم طی دوره عملکرد ۹ ماهه سال جاری در گفت‌و‌گو با بورس نیوز عنوان کرد: دلایل عمده تعدیل مبلغ سود از ۳۴۶۷ به ۵۱۹۸ ریال در بودجه مصوبه سال ۱۳۹۱ که در بهمن ماه ۱۳۹۰به بازار اعلام شد، نرخ ارز بر مبنای مرجع بانک مرکزی یعنی هر دلار ۱۲۲۶۰ ریال در نظر گرفته شده؛ حال آنکه در گزارش ۹ ماهه براساس نرخ ارز فروخته شده منظور شده است.
مهین شاهرضا در بیان جزئیات کاهش مقدار تولید طی عملکرد ۹ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل بیان کرد: علت کاهش تولید ۹ ماهه سال ۱۳۹۱ نسبت به سال گذشته مربوط به کاهش خوراک دریافتی، مسائل مربوط به تامین کشتی جهت حمل محصول با توجه به شرایط روز است. ضمن آنکه باید به این نکته توجه کرد که نرخ تبدیل ارز در ۹ ماهه سال ۱۳۹۰ در حدود نرخ مرجع بوده، حال آنکه در سال ۱۳۹۱ نرخ تبدیل دلار به ریال افزایش چشمگیری داشته است.
در گروه انفورماتیک، بلوک ۸/۹ درصدی ایران ارقام که توسط شرکت ملی انفورماتیک عرضه شده بود، بدون رقابت و به همان قیمت پایه ???? ریالی هر سهم معامله شد.
در گروه بانکی دیروز شنیده ها حکایت از احتمال مشارکت بانک تجارت در خرید بلوک غدیر دارد.گفته می‌شود، بخشی از بلوک غدیر که روز شنبه توسط صندوق بانک‌ها خریداری شد، به بانک تجارت واگذار می‌شود.
در گروه بانکی، با وجود گذشت ۱۵ ماه از پرونده امیر منصور آریا هنوز وضعیت سهامداران خرد بانک آریا که با مجوز بانک مرکزی پذیره‌نویسی کرد، مشخص نیست و تاکنون مبالغ پرداختی آنها بابت پذیره‌نویسی، به دست آنها نرسیده است.
به گزارش فارس، پذیره‌نویسی بانک آریا در ۲۱ اسفند ماه سال ۸۹ در شعب منتخب بانک ملت انجام شد که در آن دوره حجم کل اوراق منتشر شده ۲۰۰میلیارد تومان بود.
طبق قانون بانک باید ۴۰۰میلیارد تومان سرمایه داشته باشد که بخشی از آن باید از طریق پذیره‌نویسی عمومی انجام شود. بنابراین مبالغ تامین شده هم‌اکنون در حساب بانک مرکزی است. با گذشت حدود ۱۶ ماه از وقوع این مساله و گذشت دو سال از پذیره‌نویسی، خریداران سهام این بانک در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن شاخص به ۳۶هزار و ۷۶۱واحد عقب نشست. ارزش معاملات نیز دیروز ۱۰۰میلیارد تومان بود که ۵/۱۸ درصد آن را معامله ۳/۱۵ میلیون سهم هلدینگ پارسیان بود. از ۲۳۲نمادی که دیروز به روی تابلو رفت ۱۱۸ نماد با کاهش قیمت و ۱۰۵نماد با رشد ارزش همراه شدند و مابقی نمادها هم بدون تغییر بودند.