تحلیل نشریه اویل اند گاز از آینده بازار جهانی نفت

خانه » تحلیل نشریه اویل اند گاز از آینده بازار جهانی نفت

تحلیل نشریه اویل اند گاز از آینده بازار جهانی نفت

۱۳۸۸/۲/۶ ۱۶:۴۰:۴۶ ۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
تحلیل نشریه اویل اند گاز از آینده بازار جهانی نفت
خبرگزاری فارس :نشریه اویل اند گاز در تحلیلی به بیان شرایط موجود بازار نفت و تاثیر تصمیمات اوپک بر آیند این بازار پرداخت.
به گزارش خبرگزاری فارس ، نشریه اویل اند گاز در ادامه افزود ، این تصمیم ، که گویای یک روند محتاطانه از سوی اوپک است نشان می دهد که این سازمان ، رکود جهانی اقتصاد را خطر و تهدید بزرگتری از دارایی های "باد-کرده " ی جهانی می دانند. اوپک با آگاهی از تشدید بحران اقتصادی توسط کاهش منابع نفتی و بالا بردن دوباره ی قیمت ها ، تصمیم گرفته است که به این کار ادامه دهد و پیشنهادات قیمت خروجی را یکسان نگه دارد و امیدوار باشد که یک تحول اساسی در روند کاهش تولید که در ژانویه مورد موافقت قرار گرفت ، قیمت سهام طی سه ماه سوم ۲۰۰۹ را به طرز مناسب و کافی و قابل قبول نزول دهد. در حالی که اقتصاد جهانی در آشفتگی به سر می برد و پیش بینی ها از تقاضای نفت جهانی همچنان حاکی از نزول و رکود هستند ، انتخاب اوپک تاکتیک معقولی به نظر می آید.
بر اساس این گزارش ، خبرهایی از توقف و ساکن شدن سهمیه ها در بازار موجب تعجب بود ، این خبرها حاکی از آن بودند که شاهد یک رکود ۱-۰.۵ میلیون بشکه در روز خواهیم بود ، دیدگاهی که در قیمت خام جهانی منعکس شد و در جلسه مطرح گردید. تصمیم اینکه از سهمیه ها کاسته نشود می تواند به عنوان علامتی جدی برای قیمت های خام تلقی گردد و در واقع، ما انتظار داریم در میان- مدت کمی ضعف بوجود آید. در حالیکه از سوی بخش تدارکات شاهد عکس العمل کمی بوده ایم ، اکنون تمرکز خریداران بازار بر روی تقاضا در جستجوی اداره و رهبری خواهد بود . به محض اینکه بازار عمل اوپک را هضم نماید ، ما پیش بینی می کنیم قیمت نفت شاهد حرکت اقتصادی در مقیاس بزرگتری از آنچه در ماه های اخیر دیده ایم ،خواهد بود.
فراتر از آن ، قسمت عمده ای از این موضوع بستگی به دریافت بازار نسبت به همراهی و تطابق طرح های اوپک با اهداف دارد. بر اساس آخرین اطلاعات از OPEC ، خروجی واقعی از ۱۱ عضو آن ، به غیر از عراق ، ۲۵.۷۱۵ میلیون بشکه در روز در فوریه بوده است که در برابر هدف اصلی آن یعنی ۲۴.۸۵میلیون بشکه در روز قرار دارد .
این نشان می دهد که میزان تبعیت و براورده کردن سهمیه های قراردادی در فوریه ۷۴درصد بوده است. بنابراین هنوز یک نزول ۸۰۰هزار میلیون بشکه ای در روز دیگر باید اجرا شود تا قرارداد کامل گردد. بر اساس مستندات ایران ، آنگولا ، ونزوئلا و نیجریه کشورهایی هستند که فراتر از سهمیه ی خود تولید می کنند . اگر این سازمان تصمیم می گرفت که یک نزول (قطع)دیگر را بدون کامل کردن ۱۰۰درصد سهمیه های کنونی اعلام نماید ، می تواند منجر به اعتماد بازار به توانایی اوپک در اجرای تصمیمات خود و کاهش اثر تحریک قیمت ها از سوی اوپک در دفعه ی بعدی که اعلام کاهش خروجی می کند ، شود.
این تاکید از سوی اوپک برای تضمین اعتبار خود در بازار فقط در درازمدت می تواند برای این سازمان نتایج مثبتی داشته باشد. تصمیم برای ادامه و پیگیری سهمیه های توافقی ، ذخایر اضافی بیشتری را از بازار بیرون خواهد برد و بازتاب آن میزان کمتر دارایی جهانی خواهد بود. در حال حاضر ، عرضه ی رو به جلوی جهانی (global forward supply) 57.8 روز است که بسیار بالاتر از ۵۲ روزی است که OPEC انتظار آن را در این زمان از سال داشت. OPEC با دقت تمام قیمت ها را در نظر دارد تا بتواند در مورد لزوم یا عدم لزوم کاهش (قطع) سهمیه ها در جلسه ی ملاقات بعدی تصمیم گیری کند ، که این جلسه در ۲۸ می برگزار خواهد شد . تا آن زمان ، تصویر تقاضای جهانی برای نفت نیز باید شفاف تر گردد. OPEC در آخرین گزارش ماهانه ی خود ، گفت که تقاضای جهانی به میزان کمی بیشتر از ۱ میلیون دلار در بشکه در سال ۲۰۰۹ نزول خواهد کرد. سایر پیش بینی کنندگان نیز نظری مشابه دارند، در حالیکه هم سازمان بین المللی انرژی و هم اداره اطلاعات انرژی آمریکا کاهشی بیشتر از یک میلیون بشکه پیش بینی می کنند . دولت ها در سرتاسر جهان همچنان در حال اعلام واجرای بسته های محرک مالی هستند و در ادامه ی سال مشخص خواهد شد که این بسته ها و طرح ها تا چه حد موفقیت آمیز بوده اند.
OPEC همچنین به اوج G20 در لندن در آوریل به عنوان یک فرصت برای رهبران جهانی که اقداماتی انجام دهند که اقتصاد جهانی بهبود یابد ، اشاره کرد . در حالی که عمق و گسترش رکود جهانی نامشخص باقی مانده است ، غیر ممکن است که شاهد روند صعودی دوباره ی قیمت ها به سمت حد "منصفانه "ی OPEC که ۷۵ دلار است باشیم.
با این وجود، در چند ماه آینده ، شاهد چند حرکت صعودی خواهیم بود و پیش بینی کنونی ما حاکی از این است که قیمت متوسط برای بسته ی OPEC از۴۰ دلار در سه ماه نخست ۲۰۰۹ به ۵۲.۳ دلار در سه ماه دوم افزایش خواهد یافت.