بورس ۲۴: رونمایی از نخستین اوراق استصناع توسط چند رشته ای خوشنام بازار

خانه » بورس ۲۴: رونمایی از نخستین اوراق استصناع توسط چند رشته ای خوشنام بازار

بورس ۲۴: رونمایی از نخستین اوراق استصناع توسط چند رشته ای خوشنام بازار

۱۳۹۴/۷/۱۴ ۱۳:۵۴:۳۷ ۱۴ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار شرکت|

بورس ۲۴: اوراق استصناع برای اولین بار توسط یکی از شرکت های سرمایه گذاری در ایران منتشر خواهد شد. این اوراق به منظور تامین مالی پروژه های مهم طراحی شده و از محل عایدات آن پروژه تکمیل می شود. برای نخستین بار “وبانک” برای تکمیل پروژه سنگان خود دست به انتشار این اوراق شده است که تا ۱۰روز آینده عرضه آن آغاز می شود.

فرهاد حنیفی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در خصوص انتشار اولین اوراق استصناع کشور توسط این شرکت به خبرنگار بورس ۲۴ گفت: اوراق استصناع به مبلغ ۱۶۲میلیارد تومان و سه ساله توسط گروه توسعه ملی منتشر خواهد شد. زمان عرضه آن پس از دریافت مجوز از سوی سازمان بورس و احتمالا تا ۱۰ روز آینده خواهد بود.

وی ادامه داد: این اوراق به منظور تکمیل پروژه سنگان توسط شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی منتشر می شود.در حال حاضر این پروژه در بخش تولید کنستانتره ۵۰درصد پیشرفت داشته و در بخش گندله ۱۵درصد پیشرفت داشته است.بخش تولید کنستانتره ۲.۵میلیون تنی و گندله نیز ۲.۵میلیون تنی بوده و ال سی این پروژه نیز گشایش شده است.

حنیفی در خصوص جزئیات این اوراق گفت: این اوراق حدود ۲۳درصد بازدهی دارد که هر سه ماه یک بار پرداخت می شود.همچنین اولین بار است که این اوراق در ایران منتشر می گردد. این اوراق از سوی کسانی که پروژه دارند در ساخت پروژه های تولیدی و عمرانی استفاده می شود و از محل عایدات بهره برداری آن اصل و فرع اوراق طلب پرداخت می شود. این اوراق را هم می توانند تا سررسید نگه دارند و هم در بازار ثانویه به فروش برسانند.

به گفته مدیر عامل «وبانک»،متعهد پذیره نویسی این اوراق و بازارگردان آن تامین سرمایه نوین است. این اوراق معمولا برای بازار های اولیه استفاده می شود ولی در زمان تکمیل پروژه می توان به عنوان شرکت می تواند وارد بازار سرمایه شده و برای آن بازار ثانویه تعریف شود.