بورس رکورد زد اما برگشت

خانه » بورس رکورد زد اما برگشت

بورس رکورد زد اما برگشت

۱۳۹۱/۱۰/۱۳ ۱۳:۳۷:۴۰ ۱۳ دی ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- شاخص بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته برای دقایقی توانست ارتفاع ۳۸ هزار واحدی را لمس کند؛ اما به‌رغم عبور شاخص بورس از این سطح تاریخی، فشار عرضه‌ها و البته دغدغه فعالان بازار از سرنوشت توقف نمادهای بزرگ، استراتژی احتیاط را در میان معامله گران حاکم کرد.این شرایط سبب شد که در نهایت رشدی ۱۲۶ واحدی برای شاخص بورس به ثبت رسیده و دماسنج بازار به مرز ۳۷ هزار و ۹۸۷ واحد برسد. با این وجود پیش‌بینی اغلب فعالان بازار عبور شاخص از سطح ۳۸ هزار واحد در روز جاری است. 

گروه بورس- همایون دارابی: شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز هر چند برای دقایقی توانست از مرز ۳۸هزار واحد بگذرد، اما در نهایت با ثبت ۱۲۶واحد رشد به مرز ۳۷هزار و ۹۸۷ واحد رسید.
شاخص کل دیروز در شرایطی تن به این رشد داد که همچنان بازار با تبعات تصمیم ناگهانی مسوولان بازار سرمایه در ابتدای هفته برای توقف ۶ نماد عمده بازار مواجه است و نگرانی سهامداران از وضعیت نمادهای متوقف بازار و همچنین کاهش آشکار سطح نقدینگی فعال در بازار به معاملات نه‌چندان محکمی در بازار منجر شده است. دیروز ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۲۸میلیارد تومان رسید که در برابر ارزش معاملات بازار در هفته گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. کارشناسان بازار معتقدند توقف نمادها و فشار نقدینگی بر سرمایه‌گذاران و کارگزاران نیز موجب افزایش عرضه سهام در نمادهای دیگر بازار شده است.در همین حال صدور دستورالعمل نحوه اعتبار دهی کارگزاران نیز در روزهای آینده احتمالا بر سطح فعالیت معامله‌گران همچنان تاثیر خواهد داشت. اما در تحولات سیاسی، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکره میان ۱+۵ و ایران گفت: در رابطه با بحث گفت‌وگوهای نمایندگان کشورمان و نمایندگان کشورهای ۱+۵ هنوز توافقی برای زمان و مکان مذاکرات صورت نگرفته است و اگر توافقی حاصل شود اطلاع‌رسانی خواهد شد. به گزارش ایسنا، رامین مهمانپرست در نشست خبری ادامه داد: از طرح و بسته‌های جدید هم صحبت‌هایی معمولا صورت می‌گیرد اما در حین مذاکرات باید دید که چه میزان رویکرد منطقی و حرکت در جهت به رسمیت شناخته شدن حقوق کامل ملت ما مطرح می‌شود. انتظار می‌رفت پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی مذاکرات اتمی میان گروه ۱+۵ و تهران از سر گرفته شود. از سوی دیگر در صحنه مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: مجلس مخالف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در ۶ ماه اول سال ۹۲ است. محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس در گفت‌وگو با «فارس»‌ گفت: اگر دولت می‌خواهد قیمت حامل‌های انرژی را تغییر دهد، قطعا باید شرایط حاکم بر اقتصاد متعادل باشد. عثمانی با اشاره به اینکه قیمت هر بشکه نفت در بودجه امسال ۸۵ دلار پیش‌بینی شده بود، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه همین رقم امسال تصویب شود.
وی همچنین با اشاره به قیمت ارز در لایحه بودجه سال ۹۲ گفت: نرخ ارز را می‌توان نزدیک به ارز مبادله‌ای تصویب کرد؛ زیرا پیش از این اقتصاد از چندگانه بودن نرخ ارز آسیب دیده‌است.
دیروز در گروه سیمانی معامله گران با تشکیل صف خرید برای برخی از نمادهای سیمانی تحت تاثیر شایعه احتمال افزایش دوباره قیمت سیمان بودند. در این گروه دبیر انجمن سیمان جای خود را به شیخان مدیرعامل سابق سیمان ساوه داد.دریه از شهریور ماه امسال به عنوان دبیر انجمن سیمان منصوب شده بود. در این گروه، سیمان دشتستان سود هر سهم سال مالی منتهی به ۳۱/۰۶/۹۲ خود را از ۸۵۳ ریال به ۷۵۲ ریال کاهش داد.این شرکت مساله تغییر سوخت شرکت از گاز به مازوت ،افزایش قیمت پاکت سیمان، تعمیرات اساسی و کاهش مصرف سیمان در پروژه‌های عمرانی منطقه را دلیل این کاهش سود عنوان کرده است.
در گروه بانکی، شفاف‌سازی بانک صادرات این نماد را به صف فروش کشاند. دیروز مدیرعامل بانک صادرات از بی‌تاثیر بودن برنامه اصلاح ساختار سرمایه‌گذاری و سبد سهام در پیش‌بینی سود سهام سال جاری خبر داد. وی با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس با عنوان تثبیت پیش‌بینی سود اعلامی برای سال مالی جاری اعلام کرد: در اجرای ضوابط و مقررات حاکم بر نظام بانکی و با توجه به واگذاری تعدادی از شرکت‌های خصوصی از سوی دولت بابت تسویه مطالبات سالانه به بانک صادرات ایران، این بانک در اجرای برنامه خود در جهت تحقق سود پیش‌بینی شده اعلام شده به بورس برای سال ۹۱، نسبت به اصلاح ساختار سرمایه‌گذاری و سبد سهام خود اقدام می‌کند. وی تاکید کرد: بنابراین با توجه به بررسی‌های انجام شده، تغییرات احتمالی تاثیر بااهمیتی بر پیش‌بینی سود هر سهم سال ۹۱ نخواهد داشت. در این گروه دیروز مدیر نظارت بر ناشران بورس از مشکلات موجود در مسیر فروش بلوک بانک پارسیان شرکت ایران خودرو خبر داد. به گفته مالمیر، حتی اگر سازمان بورس هم کد تجمیعی برای فروش سهام بانک پارسیان صادر کند، قوانین موجود و همچنین قوانین اصل ۴۴ تصریح می‌کنند هیچ‌یک از سهامداران نمی‌توانند بیش از ۱۰درصد از سهام یک بانک را در اختیار داشته باشند؛ بنابراین درصورتی که کد تجمیعی برای فروش کل سهام گروه ایران‌خودرو صادر شود، امکان فروش کل سهام این شرکت به یک خریدار وجود ندارد. از سوی دیگر قوانین مربوط به پولشویی در مورد خریدار یا خریداران احتمالی باید به‌طور کل رعایت شود. او در پاسخ به این پرسش که آیا درصورت تشکیل یک کنسرسیوم امکان ارائه کد تجمیعی و فروش بلوک ۳۳درصدی سهام بانک پارسیان وجود دارد یا خیر؟ گفت: تنها راه ارائه کد تجمیعی از سوی سازمان بورس و فروش بلوک سهام بانک پارسیان تشکیل کنسرسیوم است، اما نکته اینجاست که اعضای این کنسرسیوم هم باید کاملا تفکیک شده باشند و به یکدیگر وابسته نباشند، یعنی اینکه اعضای کنسرسیوم نباید از اعضای یک گروه باشند یا به‌گونه‌ای باشد که میزان سهامی که در اختیار می‌گیرند بیش از حد تعیین شده باشد. مالمیر با بیان اینکه قوانین اصل ۴۴ درمورد فروش سهام بانک پارسیان باید به‌طور کامل رعایت شود، در مورد تطبیق شرایط فروش سهام این بانک با قوانین جدید معاملات عمده گفت: نحوه فروش بلوک سهام بانک پارسیان باید با قوانین و ضوابط جدید مقررات عمده همخوانی داشته باشد. به‌طور مثال از قبل از عرضه باید هویت خریداران مشخص و اعلام شده باشد و بحث پولشویی و مقررات مربوط به بانک مرکزی رعایت شده باشد. در مجموع، بازار دیروز بازاری مثبت اما کم فروغ بود که در آن از ۲۳۶نمادی که به روی تابلو رفتند ۱۲۵نماد با کاهش قیمت و ۱۰۲ نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها نیز بدون تغییر بودند.