به دنبال دومین هفته منفی

خانه » به دنبال دومین هفته منفی

به دنبال دومین هفته منفی

۱۳۹۱/۱۰/۲۴ ۱۲:۰۹:۰۱ ۲۴ دی ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری طی هفته منتهی به ۱۹ دی‌ماه عقب‌نشینی سنگینی را تجربه کردند.
به گزارش خبرنگار ما، ادامه توقف نمادهای پیشرو نه تنها بازدهی شاخص را پس از مدت‌ها منفی کرد بلکه عقب‌نشینی سنگینی را برای بازدهی سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به همراه داشت. به طوری که طی هفته منتهی به ۱۹ دی‌ماه تنها دو صندوق یکم ایرانیان و تدبیرگر سرمایه با کسب بازدهی ۴/۰ درصدی بازدهی مثبت داشتند.

این در حالی است که افت حجم و ارزش معاملات طی دو هفته گذشته کاملا مشهود بود و عملکرد صندوق‌ها نیز تحت تاثیر این روند منفی رقم خورده است. همچنین سایر صندوق‌ها بعد از بازدهی صفر درصدی صندوق‌های بانک گردشگری و آتیه ملت در کارنامه هفتگی بازدهی منفی کسب کردند.
در این بین در حالی شاخص با بازدهی منفی ۸/۱ درصدی هفته مزبور را پشت سر گذاشت که ۴۰ صندوق سرمایه‌گذاری در روند منفی بازدهی بالاتری را کسب کردند.
از سوی دیگر ۲۳ صندوق سرمایه‌گذاری با بازدهی منفی ۹/۱ تا منفی ۴ درصد بازدهی کمتری از شاخص بورس داشتند. بر این اساس صندوق‌های بورس بیمه، بانک مسکن و صنعت و معدن به ترتیب با بازدهی منفی ۴، ۵/۳ و ۳/۳ درصدی بدترین کارنامه هفتگی را داشتند.
به نظر می‌رسد توقف نمادها از یک سو و روند راکد قیمت‌ها در سایر نمادها موجب شده صندوق‌ها برای تامین نقدینگی فشار فروش قابل ملاحظه‌ای را شاهد باشند. به این ترتیب به نظر می‌رسد در صورت عدم تغییر در این شرایط روند منفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچنان ادامه یابد.
کارنامه بلندمدت
در همین حال بررسی عملکرد ماهانه صندوق‌‌ها نیز شاهد افت بازدهی است؛ به طوری که بازدهی ماهانه صندوق بانک توسعه تعاون تا ۴/۳۴ درصد، رفاه تا ۸/۳۰ درصد و تدبیرگران فردا تا ۲/۲۴ درصد کاهش یافته است.
نکته قابل توجه اینکه در عملکرد ماهانه شاخص بورس و صندوق‌ها در نزدیک‌ترین فاصله از هم قرار گرفته‌اند و به ترتیب ۱۱ درصد و ۸/۱۰ درصد بازدهی ماهانه را نشان می‌دهند.
از سوی دیگر بررسی عملکرد سه ماهه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان‌دهنده آن است که صندوق‌ فارابی با بازدهی ۵/۵۲ درصد رتبه نخست را در اختیار داشت. همچنین صندوق‌های عقیق، بورسیران و بانک توسعه تعاون رتبه‌های دوم تا چهارم را در اختیار داشتند.
همچنین در کارنامه سه ماهه شاخص بورس ۴/۲۹ درصد و شاخص صندوق‌ها ۳/۲۷ درصد بازدهی مثبت داشتند و صندوق امید سهم تنها صندوق با بازدهی منفی بود.