بهای جهانی طلا از ۱۷۰۰ دلار گذشت

خانه » بهای جهانی طلا از ۱۷۰۰ دلار گذشت

بهای جهانی طلا از ۱۷۰۰ دلار گذشت

۱۳۹۰/۵/۱۸ ۱۷:۱۱:۱۵ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد- گروه بازار پول: بهای طلا در بازارهای جهانی مرز روانی ۱۷۰۰ دلار را پشت سر گذاشت. در واکنش به افزایش قیمت جهانی طلا، نرخ سکه بهار آزادی در داخل کشور نیز با ۱۶هزار تومان افزایش به ۴۶۰ هزارتومان رسید. روز گذشته اختلاف قیمت سکه بانکی و سکه بازار هم به ۱۸ هزارتومان رسید. قیمت هر اونس طلا در اولین روز کاری هفته معاملات جهانی تا ۱۷۱۶ دلار نوسان داشت. این قیمت تا ساعت ۳۰/۱۸ به وقت تهران تا سطح ۱۶۹۵ دلار تعدیل شد. قیمت طلا در پایان معاملات هفته گذشته در سطح ۱۶۶۳ دلار بسته شده بود که تا رسیدن به رکورد قابل انتظار ۱۷۱۶ دلاری، تقریبا ۵۳ دلار افزایش ثبت کرده است.
افزایش شدید بهای جهانی طلا در واکنش بازار‌های جهانی به افت رتبه اعتباری آمریکا تا سطح +AA توسط موسسه رتبه‌سنجی «استاندارد اند پورز» بوده است. این موسسه رسما اعلام کرده بود که دولت آمریکا برای حفظ رتبه اعتباری خود باید حداقل ۴ تریلیون دلار از هزینه‌های خود را کاهش دهد.
در حالی که توافق نمایندگان کنگره و دولت این کشور در دو آگوست امسال نهایتا منجر به کاهش ۴/۲ تریلیون دلاری طی ۱۰ سال شد. مجموع بدهی‌های ملی آمریکا تا سررسید ۲ آگوست به حدود ۳/۱۴ تریلیون دلار رسید. موسسه استاندارد اند پورز اعلام کرد که احتمال دارد رتبه اعتباری آمریکا تا دو سال آینده به سطح AA نیز پایین‌تر بیاید. در همین حال دولت آمریکا رتبه اعلام شده این موسسه را به بهانه اختلاف ۲ تریلیون دلاری در محاسبه، اشتباه خوانده است. 

افت ارزش دلار
افت ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده از جمله یورو، پوند انگلیس، فرانک سوئیس و ین ژاپن و افت ارزش بورس‌های سراسر جهان در اولین روز هفته کاری، حاصل اعلام خبر کاهش رتبه اعتباری آمریکا بود. نرخ برابری یورو در مقابل دلار آمریکا از ۴۳/۱ فراتر رفت. پوند انگلیس در مقابل دلار به ۶۴۲۳/۱ رسید.
ارزش بورس‌های جهان نیز که رقمی در حدود ۴/۵ تریلیون دلار است طی ۱۴ روز گذشته (از ۲۶ جولای) در مسیر نزولی قرار گرفته‌اند. در این مدت بدتر شدن شرایط بحران بدهی‌ها در اروپا، انتشار گزارش‌های تولید و مصرف‌کننده در آمریکا و برخوردهای سیاسی با جریان کسری بودجه این کشور چشم‌اندازها در خصوص رونق دوباره اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی را خاکستری کرده است.
به همین دلیل اغلب کارشناسان روز‌های بهتری را برای طلا پیش‌بینی می‌کنند. گروه مالی گلدمن ساکس در تازه‌ترین پیش‌بینی‌های خود برای افق‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱۲ ماهه به ترتیب قیمت‌های ۱۶۴۵ دلار، ۱۷۳۰ دلار و ۱۸۶۰ دلار را پیش‌بینی کرده است. این بانک پیش‌بینی کرده که نرخ بهره در فدرال رزرو همچنان در حد صفر درصد باقی بماند. در غیر این صورت افزایش ارزش دلار آمریکا منجر به کاهش دادن قیمت طلا خواهد شد. البته با توجه به شتاب افزایش قیمت طلا طی یک ماه گذشته ، انتظار می‌رود که قیمت طلا در کوتاه مدت مرزهای بالاتری را فتح کند. قیمت طلا در بازار‌های جهانی در ۳۰ روز گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته وبیش از ۱۶۰ دلار افزایش ثبت کرده است.پیش‌تر گذر از مرز۱۷۰۰ دلار برای طلا رویایی بیش نبود. از این رو کارشناسان این سطح را مرز روانی قیمت آن اعلام کرده بودند. با شکستن این مرز تحلیل بازار طلا پیچیده‌تر شد.
در مقابل افزایش طلا، افت بورس‌های جهان موجب کاهش ارزش سایر کالاها (commodities) شده است. بهای نفت دیروز ۸۴ دلار اعلام شد. طلا و نفت که تا سال‌های اخیر مسیری هم جهت را در منحنی‌های قیمت داشته‌اند، با اتفاقاتی این چنینی در حال فاصله از یکدیگر هستند. 


بازار داخلی
افزایش قیمت اونس جهانی طلا وافزایش قیمت دلار امریکا در بازار داخلی موجب شد که قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی با ۱۶هزار تومان افزایش از ۴۴۴ هزارتومان به ۴۶۰ هزار تومان برسد. با توجه به قیمت ۱۱۶۰ تومانی دلار آمریکا در بازار داخلی و نرخ ۱۷۰۰ دلاری طلای جهانی، ارزش هر قطعه سکه بهار آزادی حداقل ۴۶۵ هزارتومان است. با این حال بازار داخلی قیمت سکه را محتاطانه‌تر تعیین کرده است. قیمت سکه طرح قدیم نیز با ۱۰ هزارتومان افزایش به ۴۷۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه نیز با ۷۰۰۰ تومان و ۵۰۰۰تومان رشد قیمت، به نرخ ۲۳۰ هزار تومان و ۱۳۰ هزارتومان فروخته شدند. قیمت ۱۲۸ هزار تومان نیز برای ربع سکه اعلام شده است.قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار نیز دیروز با ۶۰۰۰ تومان افزایش از ۲۰۳ هزارتومان بالاتر رفت. در همین حال نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار بدون اجرت ساخت به رکورد ۴۷ هزارتومان رسید. بانک مرکزی نیز روز گذشته قیمت انواع سکه را بالا برد.دیروز سکه بهار آزادی در بانک ملی ۳۶۴۰ تومان گران شدو به ۴۴۲ هزار و۵۲۰ تومان رسید. نیم سکه هم با ۱۸۲۰ تومان افزایش با بهای ۲۲۱ هزارو۲۶۰ تومان فروخته شد. در همین حال قیمت فروش ربع سکه با ۱۵۶۰ تومان افزایش، ۱۲۲ هزار و ۷۲۰ تومان تعیین شد. اختلاف قیمت سکه بازار و سکه دولتی دیروز به ۱۸ هزارتومان رسید.
انتظار می‌رود که بانک مرکزی با افزایش بیشتر قیمت این فاصله را طی امروز و فردا جبران کند. در غیر این صورت صف‌های خرید سکه در پشت در شعب بانک ملی همچون فروردین ماه امسال به انگیزه سود بردن از فاصله قیمتی تشکیل خواهد شد. 

بازار ارز
بازار ارز روز گذشته اغلب شاهد افزایش قیمت‌ها بود. با وجود افت ارزش دلار در بازارهای جهانی، قیمت دلار آمریکا با ۱۰ تومان افزایش تا ۱۱۶۰ تومان بالا رفت.
قیمت دلار آمریکا که به شدت تحت کنترل بانک مرکزی قرار گرفته است، بارها تا ۱۱۴۰ تومان پایین آمده اما به هر بهانه با افزایش قیمت روبه‌رو شده است. دیروز بانک مرکزی نرخ مرجع دلار را ۴ ریال افزایش داد و به ۱۰۵۶۷ ریال رساند. بر این اساس 

اختلاف
قیمت دلار رسمی و غیررسمی به ۱۰۴ تومان رسید. دیروز یورو با ۱۵ تومان رشد قیمت به ۱۶۶۵ تومان رسید. پوند انگلیس و صد ین ژاپن نیز با ۱۵ تومان و ۱۰ تومان افزایش قیمت به ترتیب ۱۹۱۵ تومان و ۱۴۵۰ تومان اعلام شدند.
دلایل افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی
– کاهش رتبه اعتباری آمریکا تا سطح +AA
– افت ارزش بازار‌های سهام در دنیا؛
– کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای عمده جهان؛
-شدت یافتن بحران بدهی کشورهای اروپایی؛
– تیرگی چشم‌انداز بهبود اقتصاد جهانی؛ 

تاثیر بر بازار داخلی؛
– افزایش شدید ۱۶۰۰۰ تومانی قیمت سکه و افزایش قیمت سایر سکه‌ها؛
– افزایش قیمت جواهرآلات؛
– افزایش قیمت اغلب ارزها از جمله دلار آمریکا، یورو و پوند انگلیس.