بلومبرگ گزارش داد: افزایش تقاضای خارجی‌ها برای حضور در بورس تهران

خانه » بلومبرگ گزارش داد: افزایش تقاضای خارجی‌ها برای حضور در بورس تهران

بلومبرگ گزارش داد: افزایش تقاضای خارجی‌ها برای حضور در بورس تهران

۱۳۹۴/۶/۲۵ ۱۱:۰۷:۵۷ ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به نقل از مدیر بورس تهران نوشت: شمار روزافزونی از سرمایه‌گذاران بین المللی به محض برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی، مهیای حضور در بازار بورس تهران می‌شوند.

به گزارش ایسنا، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادر تهران در مصاحبه ای با بلومبرگ اظهار کرد: ما درخواست‌های بسیار و بازدیدهای متعددی از خارج داشته‌ایم. حدود ۵۰ سرمایه گذار بین المللی در شش ماه اخیر برای فعالیت در بورس تهران مجوز دریافت کرده‌اند و اکنون منتظر پایان تحریم‌ها هستند.

بر اساس این گزارش، ایران و شش کشور از جمله آمریکا در ماه ژوییه توافق هسته‌ای را امضا کرده‌اند که تحت آن، تحریم‌های اقتصادی و مالی ایران با تایید محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای از سوی بازرسان سازمان ملل برداشته خواهند شد که احتمالا اوایل سال ۲۰۱۶ روی می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود آزاد شدن ایران از تحریم‌ها، با برداشته موانع موجود بر سر راه صادرات نفت و پایان محرومیت بانک‌ها برای دسترسی به سیستم مالی جهانی، رشد اقتصادی کشور را تسریع کند. شرکت شارلمانی کپیتال یکی از سرمایه‌گذاران بین‌المللی است که اعلام کرده است گشوده شدن بازار ایران فرصت بسیار بزرگی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. این شرکت در آوریل اعلام کرد که با شرکتی در تهران برای راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری منطبق با تحریم‌های کنونی همکاری می‌کند.

اقتصاد متنوع

دومنیک بوکور اینگرام، یک مشاور مالی در شارلمانی کپیتال به بلومبرگ گفت: بسیار نادر است که بازار بکری پیدا کنیم که از زیرساخت توسعه یافته داخلی خوبی برخوردار باشد.

بازار بورس تهران در دو سال اخیر تحت تاثیر دورنمای توافق هسته‌ای چرخش‌هایی داشته است. پس از روی کار آمدن دولت کنونی در ژوئن سال ۲۰۱۳، شاخص مبنای بازار تهران در مدت هفت ماه دو برابر شد و به رکورد ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد رسید اما این شاخص از آن زمان ۳۰ درصد افت کرده و به ۶۲ هزار و ۹۹۳ واحد رسیده که تا حدودی به دلیل کاهش قیمت نفت و کالاهای دیگر بوده است.

بیش از ۳۰۰ شرکت در بازار بورس تهران به اتفاق سرمایه بازاری بالغ بر حدود ۹۱ میلیارد دلار دارند و ۳۷ گروه صنعتی وجود دارد و شرکت‌های بزرگ در بخش‌هایی مانند پتروشیمی، بانکی، خودرو، سیمان و مخابرات حضور دارند.

بازار بورس تهران که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد، از سال ۲۰۰۶ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و از سال ۲۰۱۰ سرمایه گذاران خارجی اجازه یافتند در آن سرمایه‌گذاری کنند.

جذب سرمایه گذار

قالیباف اصل به بلومبرگ گفت: بازار بورس تهران به دلیل تنوع بالایی که دارد، می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران خارجی قابل ملاحظه‌ای باشد. در مجموع حدود ۳۶۰ سرمایه‌گذار بین‌المللی خواستار حضور در بازار تهران پس از برداشته شدن تحریم‌ها شده‌اند.

چارلز رابرتسون، مدیر اقتصاددان رنسانس کپیتال به بلومبرگ گفت: من از وجود صندوق‌هایی اطلاع دارم که برای سرمایه‌گذاری در ایران تشکیل شده‌اند و علاقه سرمایه‌گذاران را هم جلب کرده‌اند.