اخبار

رییس‌جمهوری با اشاره به این که تحریم‌های ظالمانه علیه تهران بیش از همه به روابط خوب و گسترده اقتصادی اتحادیه اروپا با ایران ضربه زد، تاکید کرد: در دوره پساتحریم باید فصل تازه‌ای در روابط و همکاری‌های تهران و اتحادیه اروپا و از جمله ایتالیا گشود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یک‌شنبه در دیدار نخست‌وزیر ایتالیا در نیویورک گفت: باید به سرعت در دوره جدید، عقب‌ماندگی‌ها جبران شود و گام‌هایی عملی برای تقویت همکاری‌ها برداریم. در این میان با توجه به این که برخی شرکت‌های ایتالیایی در زمینه نفت و گاز و صنایع سنگین، سوابق فعالیت و همکاری با ایران داشته‌اند، زمینه برای فعالیت و رقابت آن‌ها در اقتصاد ایران هموارتر است.

او با بیان این که زمینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت و گاز تا پتروشیمی، حمل و نقل و صنایع و معادن در ایران وجود دارد، افزود: البته در دوران جدید ما علاقه‌مند هستیم که شرکت‌های برتر ایتالیایی، در کنار سرمایه‌گذاری، انتقال تکنولوژی داشته باشند و روی تولید مشترک محصولاتی برای داخل و صادرات تمرکز کنند.

روحانی همچنین توسعه همکاری فرهنگی، علمی و دانشگاهی را برای تعمیق و توسعه همه جانبه روابط تهران – رم ضروری خواند.

رییس جمهوری‌در ادامه به مشکلات خاورمیانه اشاره کرد و گفت: تردیدی نباید داشت که شرایط نامساعد خاورمیانه به سرعت مشکلات را به حاشیه مدیترانه نیز منتقل خواهد کرد و در این میان هم‌فکری و همراهی ایران و ایتالیا می‌تواند به کاهش تنش‌ها در خاورمیانه کمک کند.

نخست‌وزیر ایتالیا نیز در این دیدار اعلام کرد که کشورش به‌زودی یک هیات بزرگ و فوق‌العاده مهم را در بخش‌های صنعت، محیط زیست، خودروسازی، نفت و گاز، لوازم پزشکی و معدن و هر بخشی که ایران اولویت بداند، راهی تهران خواهد کرد.

ماتئو رنزی افزود: به شرکت‌های ایتالیایی تاکید خواهم کرد که بکوشند با یاری شرکت‌های ایرانی، فعالیت‌های مشترک ارزشمندی را برای حضور قدرتمندتر در بازارهای جهانی طراحی کنند و شرکت‌های مهم ایتالیا مایلند به‌سرعت وارد بازار ایران شوند.

او تصریح کرد: سفر آینده شما به ایتالیا روابط دو کشور را بیش از پیش توسعه خواهد داد.

رنزی هم‌چنین به ضرورت توسعه همکاری‌های فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت: ایران و ایتالیا گنجینه بشریت هستند و باید از این زیر ساخت تمدنی برای ساختن آینده بهتر استفاده کنیم.

نخست‌وزیر ایتالیا با اشاره به معضل تروریسم گفت: در حوزه سیاست خارجی تلاش داریم با همکاری ایران بیش‌تر روی مسایل منطقه و مدیترانه متمرکز شویم.

وی در ابتدای سخنان خود کشته و مجروح شدن تعدادی زیادی از حجاج کشورمان در حادثه منا را به رییس‌جمهور تسلیت گفت.

اطلاعات سهامداری

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد

لطفا جهت نمایش اطلاعات وارد سامانه سهامداری شوید

ورود به سامانه