بررسی عملکرد دو ساله شاخص های بورس در شرق آسیا

خانه » بررسی عملکرد دو ساله شاخص های بورس در شرق آسیا

بررسی عملکرد دو ساله شاخص های بورس در شرق آسیا

۱۳۸۶/۵/۷ ۱۶:۰۷:۵۰ ۷ مرداد ۱۳۸۶ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
سقوط شاخص های بورس های جهانی در هفته گذشته و از جمله سقوط شاخص ها در بورس های شرق آسیا ، بهانه ای شد تا عملکرد دوساله شاخص های مطرح در این منطقه از جهان مورد بررسی قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسیا ، چند سالی است که اقتصاد چین به عنصر تعیین کننده و محوری انکار نشدنی در اقتصاد کشورهای شرق آسیا و جنوب این قاره تبدیل شده است.
تصمیمات بانک مرکزی چین در تثبیت یا تغییر نرخ های بهره و همچنین سیاست گذاری های جدید در خرید و فروش و مالیات گذاری در بخش سهام طی سال گذشته از اثرگذارترین علل نوسان در بورس های شرق آسیا بوده است.
این درحالی است که همچنان نقش فدرال رزرو آمریکا و تصمیمات آن رکن اصلی در شتاب گیری یا افت شاخص های جهانی به شمار می رود.
با این حال نمودار تغییرات شاخص ها در کشورهای شرق آسیا ، جنوب این قاره و اقیانوسیه نشان می دهد که ازابتدای سال ۲۰۰۵ به تدریج وضعیت عمومی شاخص ها بهبود یافته و برخی کشورها در همان سال ۲۰۰۵ و برخی دیگر در سال ۲۰۰۶ به اوج رسیده است و این روند همچنان با ورود به سال ۲۰۰۷ و سپری شدن ۶ ماه از سال جدید در بعضی از بورس ها حفظ شده است.
در این میان بیشترین نوسان متوجه شاخص کامپوزیت شانگهای چین بوده است این شاخص که در سال ۲۰۰۵ با ۶ درصد افت روبرو بود به ناگاه در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۲۶ درصد جهش یافت و این روند طی ۶ ماهه اول سال ۲۰۰۷ مجددا رشدی ۴۶ درصدی را شاهد بود.
در بورس کوالالمپور نیز وضعیت با شدتی کمتر برهمین منوال بود به طوری که در سال ۲۰۰۵ شاخص کامپوزیت کوالالمپور حدود ۰.۴ درصد منفی بود که با روندی صعودی در پایان سال ۲۰۰۶ به بیش از ۲۲ درصد رشد دست یافت اما نکته قابل توجه رشد ۲۳ درصدی این بورس طی ۶ ماه اول سال ۲۰۰۷ است.
کره جنوبی نیز که خود را از پیشروان رشد و توسعه در قاره آسیا می داند و شرکت های عظیمی چون سامسونگ ، ال جی و پاناسونیک اصالتا متعلق به این کشور می باشند ، سال ۲۰۰۵ را با رشدی ۵۴ درصدی به پایان برد اما یک سال پس از آن توفیق چندانی بدست نیاورد و شاخص کوزپی بورس سئول تنها شاهد ۳ درصد رشد در پایان سال ۲۰۰۶ بود این بورس در ۶ ماه اخیر مجددا به دوران رونق خود بازگشته به طوری که طی این مدت بیش از ۲۰ درصد جهش در شاخص به همراه داشته است.
برخی کارشناسان معتقدند که دوران طلایی شاخص نیکی ۲۲۵ که زمانی از مطرح ترین شاخص های بورسی جهان به حساب می آمد و اعتبار و سوددهی تضمین شده آن همه سرمایه گذاران را به سوی خود می خواند ، سپری شده است . این در حالی است که رشد حدود ۴۰ درصدی شاخص نیکی تا پایان سال ۲۰۰۵ ادامه داشته است اما از آن به بعد نه تنها دولت قدیم ژاپن در احیا و سودآوری شرکت های عظیم بورس توکیو ، توفیقی نداشتند بلکه روی کار آمدن دولت شینزوآبه که بسیاری از شعارهای اقتصادی در حمایت از رونق سرمایه گذاری و صنعت را در دستور کار خود داشت نیز نتوانست به رونق مجدد شاخص نیکی در بورس توکیو منجر شود و رشد این شاخص در پایان سال ۲۰۰۶ تنها در ۵ درصد خلاصه شد.
در ماه های گذشته سال ۲۰۰۷ نیز این بورس توفیقی نداشته و رشد ۶ ماهه آن کمتر از ۴ درصد بوده است.
در میان کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا ، این روزها هنگ سنگ هنگ کنگ با سرمایه گذاران چینی خود نقطه ای جذاب برای جلب سرمایه گذاری به حساب می آید. مردم چین که هنگ کنگ را همچنان بخشی جدانشدنی از کشور خود می دانند ، سرمایه گذاری در این کشور را با حمایت بانک های چینی و با هدف جمع آوری سود بیشتر نسبت به سرمایه گذاری در دیگر نقاط چینی نشین آسیا نظیر تایوان و سنگاپور ترجیح می دهند از این رو گردش مالی هنگ سنگ این روزها ، ارقام شگفت آوری را به نام خود ثبت می کند.
این نقل و انتقال پول باعث شد تا رشد ۴ درصدی شاخص هنگ سنگ در سال ۲۰۰۵ به بیش از ۳۳ درصد در سال ۲۰۰۶ تبدیل شود اما به نظر می رسد ، سیاست های اخیر بانک مرکزی چین در کنترل خرید و فروش سهام و شایعات رایج در بازارهای چینی منجر به عدم افزایش ارزش سهام هنگ سنگ در طول ۶ ماهه اول سال ۲۰۰۷ شده است، اگر چه همچنان گردش های مالی عظیم این بورس موجب جلب سرمایه هر چه بیشتر به سوی هنگ کنگ می باشد.
در کنار بازارهای شرق آسیا ، بورسی در شبه قاره هند فعالیت می کند که طی سال های اخیر توجه کارشناسان را به سوی خود جلب نموده است.
بورس بمبئی اگرچه سرمایه گذاران خاص خود را دارد و خارجی ها کمتر از بورس های شرق آسیا ، میل و رغبتی برای حضور در آن دارند اما رشد ۴۰ درصدی شاخص سن سکس این بورس در سال ۲۰۰۵ و ادامه رشد آن در سال ۲۰۰۶ که منجر به جهشی بیش از ۴۶ درصد در شاخص این بورس شد توجه همگان را به سوی خود جلب نمود اما رشد ناچیز ۲ درصدی طی سال ۲۰۰۷ باعث شد تا سرمایه گذاران علاقمند مجددا مشکلات ساختاری اقتصاد هند را به یاد آورند.
حضور کارخانجات عظیم خودروسازی ، نیروی کار ارزان و مواد اولیه فراوان در کنار برنامه ریزی های مدون ۵ ساله و ۲۰ ساله در کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا به همراه میل به رشد و پیشرفت در عرصه رقابت جهانی باعث شده که اگرچه فراز و فرودهای چندی در شاخص های مختلف بورسی که نماینده رشد و رونق اقتصادی هر کشور است ، به وقوع بپیوندد، لکن جریان حرکتی سرمایه در این منطقه از جهان به گونه ای است که با افت شاخص بورسی در کشوری خاص بلافاصله جریان سرمایه رونق دیگر شاخص بورسی در کشوری نه چندان دوردست را به همراه می آورد.
آنچه در نهایت عاید کشورهای منطقه می شود ، مالیاتی است که از محل خرید و فروش سهام نصیب دولت ها می شود و سودی است که از رونق کارخانجات و صنایع بورسی به طور مستقیم و غیر مستقیم به مردم و دولت ها می رسد که در نهایت صرف توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشورها می شود.
اکنون به مدد این درآمدهای سرشار کشورهای شرق آسیا ، پشتوانه های قدرتمندی برای خود تدارک دیده اند تا دیگر بار اسیر دام های اقتصادی مانند سال های ۹۷ و ۹۸ نشوند و ماجراهایی نظیر سارس ، آنفلوانزای مرغی و سونامی هر روز تأثیرکمتری بر توسعه و رشد کشورها برجای می گذارد.