برخورد بازار با عرضه‌های سنگین

خانه » برخورد بازار با عرضه‌های سنگین

برخورد بازار با عرضه‌های سنگین

۱۳۹۲/۳/۲۸ ۱۸:۵۲:۲۷ ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

شاخص کل بورس اوراق بهادار دیروز نیز با ثبت رشد ۵۱۵واحدی به رکورد تازه ۴۸هزار و ۳۳۳واحد رسید؛ رکوردی که در سایه برخورد بازار با عرضه‌های سنگین به دست آمد.
صعود ۸/۵ درصدی بازار طی سه روز گذشته که خوش‌بینی خریداران و تشکیل صف‌های خرید سنگینی را در پی داشت، موجب شده است بازدهی بورس تهران از ابتدای امسال به ۲۷ درصد برسد. فعالان بازار سهام در حالی رشد ۲ هزار و ۶۶۲ واحدی بورس در سه روز پس از انتخابات را رصد می‌کنند که بازارهای رقیب همچنان رکود قابل توجهی را شاهد هستند.
در حالی که بازار سهام همچنان به سوی هدف ۵۰هزار واحدی شاخص در کوتاه‌مدت در حرکت است، برخورد بازار با سقف‌های تاریخی قیمت‌ها و شاخص موجب افزایش عرضه‌ها شده است. این امر در شرایطی است که بازار با حرکت از گروه پتروشیمی و پالایشگاهی، صدر نشینی بازار را به گروه بانکی بخشیده است.
دیروز اکثر نمادهای بانکی با صف‌های خرید همراه شدند؛ صف‌هایی که با وجود عرضه‌های سنگین در نمادهایی مانند بانک پاسارگاد با معامله ۹۹.۷۱ میلیون سهم و بانک ملت با معامله ۶۹میلیون سهم توانستند پا برجا باقی بمانند. در گروه بانکی شنیده‌ها حکایت از انتقال بلوک ۱۱درصدی پالایشگاه اصفهان از تامین اجتماعی به بانک رفاه به عنوان آورده سهامدار عمده جهت افزایش سرمایه آتی این بانک دارد و عملا وجهی رد و بدل نخواهد شد.
در همین حال با اقبال بازار به سمت گروه‌های جدید گروه خودرویی نیز این هفته را با صف‌های خرید سنگین آغاز کرده است؛ صف‌هایی که در بازگشایی مثبت نمادهای این گروه نیز مورد توجه قرار گرفت؛ به طوری که مهرکام پارس و سایپاآذین روز گذشته با رشد قیمت بازگشایی شدند. از سوی دیگر در گروه کانه‌های فلزی چادرملو نیز پس از برگزاری مجمع سالانه بازگشایی خیره‌کننده‌ای داشت که رشد ۱۷ درصدی را برای این نماد رقم زد تا کچاد بتواند بیش از ۲۰۰ واحد تاثیر مثبت را در رشد شاخص داشته باشد.
در بازار دیروز در مسائل‌ کلان گمانه‌زنی‌ها برای اعضای کابینه آتی دولت ادامه داشت.در گروه پالایشگاهی به دنبال شفاف سازی روز گذشته در شرکت پالایش نفت بندر‌عباس، شرکت‌های پالایش نفت اصفهان و شیراز نیز به شفاف سازی پرداختند.
بنابر نامه‌های ارسالی «شراز» و «شپنا» طبق نامه ارسالی وزارت نفت هیچ گونه تغییری در پرداخت یارانه شرکت‌های پالایشی ایجاد نخواهد شد و بنابر‌این تغییری در سود هر سهم در سال مالی ۹۱ صورت نخواهد پذیرفت.
در این گروه با تشکیل دو پتروپالایشگاه در شیراز و تبریز بحث در مورد این مجتمع‌ها ادامه دارد. در این مورد مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با «پانا» اظهار کرد: ساخت و توسعه پتروپالایشگاه‌ها‌ می‌تواند صنعت پتروشیمی ایران را در آینده متحول کرده و کشورمان را به قدرت اول در صنعت پتروشیمی خاورمیانه تبدیل کند.
علی‌محمد ‌بساق‌زاده افزود: پترو پالایشگاه‌ها با توجه به دارا بودن ارزش افزوده بالا‌ می‌تواند به تحولی بزرگ در صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی ایران منجر شود که فرآورده‌های تولیدی در این مجتمع‌ها افزون بر تامین نیاز داخل در زمینه صادرات نیز موجب جهشی بزرگ خواهد شد.
در گروه تجهیزات، شرکت جوش و اکسیژن ایران با سرمایه‌ای معادل یک میلیارد و ۳۵ میلیون تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ بر‌اساس عملکرد واقعی دوره ۹ ماهه مبلغ ۲۰۹۳ ریال زیان خالص در نظر گرفته که در مقایسه با سال مالی گذشته ۷۶ درصد افزایش داشته است.
عملکرد ۹ ماهه این شرکت در سال مالی ۹۱ خبر از پوشش ۵۹ درصدی فروش، ۶۱ درصدی بهای تمام شده و ۴۰۳ درصدی زیان ناخالص داده و اعلام کرده مطابق صورت‌های مالی حسابرسی نشده سال ۹۱، زیال انباشته هر سهم مبلغ ۵۴۵۷ ریال بوده، بنابراین شرکت مشمول مفاد ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت‌ است.
«فجوش» که برای هر سهم در سال مالی ۹۲ مبلغ ۹ ریال سود خالص پیش‌بینی کرده تمامی مواد اولیه در سال ۹۲ را از بازار داخلی تامین خواهد کرد و این در حالی است که در سال ۹۱ نزدیک به ۷۴ درصد از مواد اولیه از طریق واردات تامین‌ می‌شد.
در گروه پتروشیمی دیروز نماد پتروشیمی شیراز پس از تقسیم ۱۵۲تومانی در مجمع بازگشایی شد که اندکی با افت همراه شد. ارزش بازار چند مجتمع پتروشیمی از جمله شازند و شیراز کمتر از ۲هزار میلیارد تومان است که بسیار کمتر است.
در گروه غذایی، نماد معاملاتی شرکت لبنیات پاک و بیسکویت گرجی با توجه به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم، متوقف شدند. در گروه فلزی، همچنان نمادهای فولادی به رشد پیوسته خودادامه‌ می‌دهند. این در شرایطی است که بحث در مورد نحوه تقسیم بهره مالکانه میان شرکت‌های سنگ‌آهنی و سه فولاد‌ساز بزرگ مبارکه، خوزستان و ذوب‌آهن ادامه دارد. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات به ۲۲۷میلیارد تومان رسید که ۱۳.۵۵درصد آن را معامله ۶۱.۱میلیون سهم فولاد مبارکه تشکیل داد. از ۲۳۷نماد مورد معامله ۱۲۲نماد با کاهش قیمت و ۱۱۳نماد با رشد ارزش معامله شدند و سایر نمادها بدون تغییر بودند.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد