برجام و گسترش مناسبات در پساتحریم؛ محور مذاکرات «ظریف» و «کیشیدا» در تهران

خانه » برجام و گسترش مناسبات در پساتحریم؛ محور مذاکرات «ظریف» و «کیشیدا» در تهران

برجام و گسترش مناسبات در پساتحریم؛ محور مذاکرات «ظریف» و «کیشیدا» در تهران

۱۳۹۴/۷/۱۹ ۱۰:۵۰:۵۸ ۱۹ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

به گزارش ایرنا، این سفر که پیشتر نیز از سوی رسانه های ژاپنی اطلاع رسانی شده بود، امروز و بار دیگر از سوی کیودو مورد توجه قرار گرفت که تاکید دوباره آن را باید نشانه اهمیتی دانست که توکیو برای این سفر قائل است.
این رسانه در گزارش خود اعلام کرد که برنامه ریزی برای آینده مناسبات اقتصادی تهران – توکیو و همچنین بررسی آخرین تحولات توافق هسته ای ایران و قدرتهای خارجی دو محور عمده سفر «کیشیدا» به تهران خواهد بود.
این گزارش همچنین گفت وگو برای برنامه ریزی مناسبات اقتصادی دو کشور در فضای پساتحریم را از جمله محورهای اصلی این سفر برشمرده که برای طرف ژاپنی اهمیت ویژه ای دارد.
پیش از این خبرگزاری اقتصادی «نیکه یی» نیز خبر داده بود که تهران و توکیو در جریان سفر وزیر خارجه این کشور به ایران پیمان سرمایه گذاری مشترک امضا می کنند.
براساس این گزارش قرار است طرفین درباره قرارداد سرمایه گذاری مشترک و راه اندازی کمیته مشترک توسعه زیرساخت و انرژی و دیگر موضوعات اقتصادی تبادل نظر کنند.
این رسانه ژاپنی با اشاره به مواضع رییس دستگاه دیپلماسی این کشور در خصوص لزوم پایبندی طرفین توافق هسته ای به برجام، می نویسد: «فومیو کیشیدا» پیش از این در دیدار با همتای ایرانی خود ضمن تاکید بر لزوم پایبندی صادقانه به برجام، اعلام کرده بود که تهران و توکیو در پی انجام گفت وگوهایی برای تقویت روابط اقتصادی شان خواهند بود.
به نوشته منابع خبری ژاپن، دولت این کشور در جریان سفر «کیشیدا» به تهران می کوشد مسیر سرمایه گذاری و فعالیت شرکت های ژاپنی در ایران را هموار کند تا این شرکت ها از رقیبان اروپایی خود عقب نمانند.
کیودو توافق هسته ای ایران و قدرت های بزرگ جهانی را «تاریخی» توصیف کرده و می افزاید: وزیر خارجه ژاپن در تهران همچنین با همتای ایرانی خود در خصوص تحولات مربوط به فضای پس از توافق وین نیز بحث و تبادل نظر خواهد کرد.
به دنبال توافق هسته ای و چشم انداز لغو تحریم ها، شرکت های اروپایی و ژاپنی برای سرمایه گذاری در ایران ابراز علاقه کرده اند که این علاقه طی ماههای گذشته در میان شرکت های ژاپنی بیش از پیش گزارش شده است.
ژاپن علاوه بر بخش های نفت و گاز، علاقمند است در بخش های دیگر اقتصادی ایران نیز سرمایه گذاری کند و در هفته های اخیر، گفته شده است نمایندگانی از شرکت های صنعتی ژاپنی، از جمله در صنعت خودروسازی برای امکان سنجی سرمایه گذاری در ایران، به کشورمان آمده اند.
ژاپن تا پیش از اعلام تحریم های ناعادلانه گسترده علیه ایران در سال ۲۰۱۲ از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود و مبادلات تجاری گسترده ای با ایران داشت.
این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی تحریم هایی را علیه ایران در نظر گرفت و در سال ۲۰۱۰ میلادی در زمینه سرمایه گذاری در بخش نفت ایران محدودیت های بیشتری اعمال کرد.
با این حال این کشور اعلام کرده که قرار است در چارچوب توافق هسته ای، تحریم های اعمال شده ضد ایرانی این کشور به تدریج لغو شود.
قرار است وزیر امور خارجه ژاپن بعد از سفر به ایران روز سه شنبه در دوحه با «خالد العطیه» همتای قطری خود در باره تقویت همکاری های دو کشور برسر موضوعات انرژی، نفت و گاز تبادل نظر کند.