اخبار

طی پنج‌ماهه گذشته روند کاهش در صادرات مس با شدت قبل ادامه یافت به طوری که صادرات این محصول معدنی در مرداد ماه به مرز توقف نزدیک شد و از مجموع درآمدهای حاصل از صادرات مس طی پنج ماه گذشته بیش از ۱۲۴ میلیون دلار کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ایران با قرار گرفتن روی کمربند مس، یکی از کشورهایی است که بیشترین معادن مس را دارد و می‌تواند از طریق فروش محصولات خود به دیگر کشورها به جذب ارز بپردازد اما روندی که در صادرات این محصول آغاز شده نشان دهنده کاهش شدید در صادرات طلای سرخ است.

صادرات مس که طی سال گذشته به نصف دوازده ماهه سال ۱۳۹۲، رسیده بود امسال نیز روند کاهش را ادامه داده و طی پنج ماه گذشته صادرات آن به لحاظ وزنی و ارزشی حدود ۷۰ درصد کاهش پیدا کرد.

به این ترتیب مجموع صادرات طلای سرخ از ایران از حدود ۲۴ تن در پنج ماهه نخست سال گذشته به کمتر از ۷.۸ تن طی همین مدت در سال جاری رسید و درآمد‌های حاصل از آن نیز با افتی در حدود ۱۲۴ میلیون دلار به کمتر از ۴۷ میلیون دلار کاهش پیدا کرد.

اما تنها در مرداد ماه صادرات این محصول معدنی به حدی کاهش یافت که می‌توان گفت به مرز توقف نزدیک‌تر شد، به طوریکه در این ماه صادرات مس نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهشی ۹۰ درصدی را تجربه کرد.

به این ترتیب صادرات طلای سرخ از ۱۲.۷ تن در مرداد سال ۱۳۹۳ با ارزش کمتر از ۸۹ میلیون دلار به یک تن و با ارزش ۶ میلیون دلار رسید.

اطلاعات سهامداری

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد

لطفا جهت نمایش اطلاعات وارد سامانه سهامداری شوید

ورود به سامانه