با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی؛ ایران و ترکیه پروتکل‌های مهمی امضا کردند

خانه » با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی؛ ایران و ترکیه پروتکل‌های مهمی امضا کردند

با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی؛ ایران و ترکیه پروتکل‌های مهمی امضا کردند

۱۳۹۵/۱/۲۲ ۱۱:۰۵:۵۱ ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

ایران و ترکیه در راستای تقویت همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، یک پروتکل بانکی و یک پروتکل کمیسیون اقتصادی مشترک امضا کردند.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری حریت دیلی نیوز نوشت: این توافقات از سوی سودت ییلماز، وزیر توسعه ترکیه و محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در استان قونیه به امضا رسیدند.

به گفته ییلماز، دو کشور یکدیگر را کامل می‌کنند و روابط اقتصادی قوی‌تر به توسعه و پیشرفت منطقه کمک خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: ما به پیشرفتهای بزرگی دست پیدا کرده‌ایم و مایلیم در مرحله بعد این پیشرفتها را افزایش دهیم و با افزودن محصولات بیشتر به پروتکل جدیدی که امضا کردیم، همچنان به تسهیل تجارت دو جانبه ادامه می‌دهیم.

ترکیه و ایران معمولا توافقنامه‌های تجاری بین دو کشور را با امضای پروتکل جدید و افزودن محصولات جدید به کالاهای مورد مبادله میان دو طرف به‌روز می‌کنند. در مرحله اول حدود ۱۵ محصول از هر کشور به فهرست کالاهایی که در توافقنامه تجارت ترجیحی وجود دارند، افزوده شده است.

صادرات ترکیه به ایران ماه گذشته ۰.۳ درصد افزایش داشت.

وزیر توسعه ترکیه اعلام کرد یک سوم از تجارت میان دو کشور در سال گذشته با ارزهای ملی انجام گرفته است. وی اظهار کرد: دو کشور تصمیم دارند سهم مذکور را در آینده افزایش دهند. همچنین ترکیه تصمیم گرفته است ظرفیت مبادله برق را از ۴۵۰ به ۷۰۰ مگاوات و سپس ۱۳۰۰ مگاوات افزایش دهد.