با تصویب مجلس؛ وزارت نیرو مکلف به جداسازی آب شرب از سایر مصارف در شهرها و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار شد

خانه » با تصویب مجلس؛ وزارت نیرو مکلف به جداسازی آب شرب از سایر مصارف در شهرها و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار شد

با تصویب مجلس؛ وزارت نیرو مکلف به جداسازی آب شرب از سایر مصارف در شهرها و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار شد

۱۳۹۴/۷/۸ ۱۲:۰۲:۳۵ ۸ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس، موادی از طرح توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور را تصویب کردند.
نمایندگان ماده ۴ این طرح را با ۱۵۲ رأی موافق، ۶ رأی مخالف، ۷ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر تصویب کردند که بر اساس آن، وزارت نیرو موظف است با همکاری وزارت راه و شهرسازی در شهرها و روستاهای با میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلیمتر و بالاتر نسبت به ارایه تسهیلات لازم به مشترکان جهت احداث تاسیسات لازم به منظور جمع آوری آب باران و استفاده مجدد از آن با رعایت استانداردهای لازم اقدام کند.
آیین نامه اجرایی این بند ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد وزارتخانه های نیرو و راه و شهرسازی تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ماده ۵ این طرح را با ۱۴۳ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف، ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر مصوب کردند و بر اساس این ماده وزارت نیرو را مکلف کردند به منظور جلوگیری از هزینه های بالای تصفیه آب و اتلاف آب شرب در شهرها و روستاهای بالای ۲۰۰ خانوار با اولویت مواردی که دارای منابع آبی با کیفیت پایین تر از آب شرب هستند، نسبت به جداسازی آب شرب از سایر مصارف اقدام کنند.
بر این اساس، طراحی و ساخت شهرهای جدید منوط به فراهم سازی زیرساخت های لازم برای جداسازی آب شرب و آب بهداشت است.
همچنین نمایندگان، ماده ۶ این طرح را برای بررسی بیشتر به ۱۵۰ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف، ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر به کمیسیون عمران مجلس ارجاع دادند که در این ماده بیان شده دولت مکلف است به منظور ارتقای شاخص های بهره مندی از آب شرب در روستاهای کشور و مدیریت بحران آب اقدامات زیر را انجام دهند.
الف- به منظور ایجاد توازن بین شهرستان هایی که کمتر از متوسط کشور از آب آشامیدنی برخوردارند، با اولویت مراکز دهستان ها و روستاهای بالای ۲۰ خانوار، ۵ درصد از اعتبار بودجه عمرانی دولت برای توسعه تاسیسات آبرسانی با اولویت مجتمع های آبرسانی روستایی تخصیص یابد.
ب- شورای برنامه ریزی استان ها مکلفند حداقل ۱۰ درصد از اعتبارات طرح های تملک دارایی سرمایه ای استانی را برای آبرسانی به روستاها اختصاص دهند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ماده ۷ این طرح را با ۱۴۹ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف، ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر به کمیسیون عمران مجلس ارجاع دادند که بر اساس آن ۵ درصد از منابع صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبرسانی روستایی اختصاص می یابد تا با معرفی شرکت های ذیربط وزارت نیرو در اختیار پیمانکاران بخش خصوصی قرار گیرد.
نمایندگان ماده ۸ این طرح را نیز با ۱۴۸ رأی موافق، ۲ رأی مخالف، ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر تصویب کردند که بر اساس آن به وزارت نیرو اجازه داده می شود از محل فروش اموال و دارایی های خود در بخش های مختلف پس از واریز به خزانه و پیش بینی در بودجه سنواتی نسبت به تکمیل و اجرای طرح های آبرسانی روستایی هزینه کند.
نمایندگان همچنین ماده ۹ این طرح را با ۱۳۳ رأی موافق، ۳ رأی مخالف، ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران مجلس ارجاع دادند.
بر اساس این ماده ، وزارت نیرو به تناسب اعتبارات دریافتی مکلف است اقدامات زیر را انجام دهند:
یک- به مدت سه سال مجتمع های آبرسانی روستایی را تکمیل و حداقل ۹۲ درصد جمعیت تحت پوشش روستایی کشور را از آب شرب به سطح یک آب روستایی ارتقا دهد.
دو- در مواردی که تامین کسری آب صرفا با عملیات آبخیزداری ممکن باشد، با تامین اعتبار مورد نیاز و با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی طرح های ذیربط را اجرا کند.