بانک ملی سه شرکت مورد توجه خود را واگذار می کند/دیدگاه مدیرعامل «وبانک» برای خرید سهام در شرایط کنونی

خانه » بانک ملی سه شرکت مورد توجه خود را واگذار می کند/دیدگاه مدیرعامل «وبانک» برای خرید سهام در شرایط کنونی

بانک ملی سه شرکت مورد توجه خود را واگذار می کند/دیدگاه مدیرعامل «وبانک» برای خرید سهام در شرایط کنونی

۱۳۹۳/۱۰/۱۷ ۱۶:۱۴:۰۴ ۱۷ دی ۱۳۹۳ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار شرکت|

 

بورس ۲۴: گروه توسعه ملی که سهامداران آن را با نام «وبانک» می شناسند یکی از حقوقی های خوشنام بازار سرمایه است؛گروهی که در سهام زیرمجموعه خود به ویژه سیدکو حمایت های خوبی را به نمایش گذاشت.فرهاد حنیفی مدیرعامل این گروه معتقد است:خرید سهام در شرایط کنونی صرف نظر از جنبه حمایتی حتی از دیدگاه بیزینسی آن هم دارای توجیه است.او می گوید:مجموعه بانک ملی در یک سال گذشته از سقوط بورس ۳۰۰ میلیارد تومان به طور مستقیم نقدینگی وارد بازار کرده است.او همچنین از جدی شدن برنامه واگذاری سه شرکت ارج،توسعه صنایع بهشهر و صنعتی بارز خبر می دهد که در لیست خروج از بنگاهداری مجموعه بانک ملی هم رسما اعلام شده اند.گفت و گوی بورس ۲۴ با مدیر عامل «وبانک» را در ادا

مه بخوانید:

با توجه به وضعیت بازار، استراتژی گروه بانک ملی در بازار قرمز چگونه خواهد بود و این که در شرایط مثبت بازار هم،آیا حمایت های این مجموعه ادامه دار خواهد بود ؟

قیمت های فعلی سهام از جنبه های مختلف توجیه پذیر است . به نظر می رسد از این نقطه به بعد بازار می تواند به سمت و سوی شفافیت بیشتر حرکت نماید و رفع معضلاتی شود که به طور کلان بورس را درگیر کرده است. درخصوص حضور ما در بازار با توجه به اطمینانی که به عملکرد شرکت ها از سوی خود گروه و همچنین وظیفه ذاتی سهامدار عمده که حمایت از شرکت های زیر مجموعه بوده است همیشه و مخصوصا در یک سال اخیر سهام خود را تحت پوشش قرار داده ایم . حتی در چند ماه اخیر گسترش این موضوع را بیشتر کرده ایم.در همین راستا سیدکو و سرمایه گذاری شفا دارو نسبت به زیر مجموعه های خود حساس تر شده اند و حرکات سهم شان منسجم تر شده که این حمایت همچنان ادامه پیدا می کند.

 

دکتر فرهاد حنیفی مدیرعامل سرمایه گذاری گروه توسعه ملی

 

از لحاظ عددی می توانید بگویید چه میزان از بازار حمایت کرده اید؟

گروه بانک ملی در طی حمایت و حضور در بازار سرمایه، نزدیک به ۳۰۰میلیارد تومان منابع جدید طی یک سال اخیر وارد بازار سرمایه نموده است.

وضعیت عرضه سهام شفا دارو به کجا رسیده است؟

این شرکت در انتظار اخذ مجوز بازرس قانونی برای افزایش سرمایه است. ورود شفا دارو به بورس نسبت به سایر زیر مجموعه های گروه توسعه ملی محتمل تر است.

آیا انتقال این شرکت از بانک ملی به گروه توسعه ملی حل و فصل شده است؟

از لحاظ روند کاری ابتدا باید مجوز افزایش سرمایه دریافت شود و پس از مصوبه مجمع در خصوص افزایش سرمایه ، سهامداران رویکرد خود را در خصوص مصوبه مجمع اعلام می کنند. در این مقطع نحوه واگذاری سهام شفا دارو به گروه توسعه ملی تعیین تکلیف می گردد.

روی سهام شرکت سیدکو برای حمایت چه برنامه خاصی دارید؟

درخصوص عرضه سیدکو نامه ای هم از سازمان بورس دریافت کرده ایم که این عرضه ها به عنوان یکی از عرضه های موفق شناخته شده است. این سهم یکی از سهامی بود که در تمام مراحل عرضه از قیمت واگذاری، زمان عرضه و چه در مراقبت های بعدی سهم مورد توجه واقع شد. سهامدار عمده زمانی که احساس کرد قیمت سهم به دامنه بالای خود نزدیک می شود و قبل از ورود هم با احتمال بورس بازی مجددا سهم را عرضه کرد. به معنای دیگر یک بار در زمان عرضه اولیه و یک بار هم برای نشان دادن کنترل قیمت سهم توسط سهامدار عمده عرضه انجام شده است. حتی بعد از عرضه با کاهش قیمت سهم با خرید های به موقع به بازار ثابت شد که سهامدار اصلی تا ریال آخر سهام سیدکو را خریدار است.

در سیدکو یرنامه شراکت ندارید؟ یعنی واگذری بلوکی نخواهید داشت؟

با واگذاری سهم در صورت وجود مشتری موافقیم. حداقل برای ورود یک کرسی هیات مدیره در حال حاضر آماده مذاکره هستیم.

فروش توسعه صنایع بهشهر به کجا رسید؟

برای این شرکت مشتری یابی بالقوه شده است حتی بحث قیمت گذاری هم در دست اقدام است تا فرایند فروش اوایل سال ۹۴ اتفاق بیفتد.

شرکت های در دست احداث به کجا رسید؟

شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی به زودی و طی دو مرحله به سرمایه ۳۰۰میلیارد تومان می رسد. تولید شرکت شامل ۲.۵میلیون تن کنستانتره و ۲.۵میلیون تن گندله است که سال در ۹۵بهره برداری خواهد شد.همچنین پروژه پالایشگاه نیک نفت قشم در حال پیگیری است این پالایشگاه میعانات گازی را به عنوان خوراک دریافت و نفتا و سوخت جت و چند محصول فرعی دیگر را تولید می نماید که در مراحل تمدید مجوزهای قبلی برای عقد قرار داد است.

برنامه واگذاری شرکت ها به کجا رسید؟

بحث مذاکره فروش شرکت ارج با چند شرکت در جریان است و در این شرکت همچنان فروشنده هستیم. این شرکت در موضوع تولید و فروش کولر و یخچال خوب عمل می کند. همچنین در صنعتی بارز هم تمایل به واگذاری داریم. بحث مشتری یابی در این شرکت و توسعه صنایع بهشهر جدی تر است و در برنامه های خروج از بنگاهداری، برای سال ۹۳ و ۹۴ به این شرکت ها اشاره کرده ایم.