بازگشت قیمت طلا از قله ۱۸۲۰ دلار

خانه » بازگشت قیمت طلا از قله ۱۸۲۰ دلار

بازگشت قیمت طلا از قله ۱۸۲۰ دلار

۱۳۹۰/۵/۲۲ ۱۲:۴۳:۱۹ ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بازار پول : طلا در آخرین ساعت‌های پایانی معاملات روز چهارشنبه تا محدوده ۱۸۲۰ دلار بالا رفت. اما این روند افزایشی در روز پنج‌شنبه متوقف شد به طوری که در پایان معاملات این روز بهای هر اونس طلا در سطح ۱۷۶۷ دلار بسته شد.
روند کاهشی قیمت طلا روز جمعه نیز ادامه یافت و تا ساعت ۳۰ /۱۸ به وقت تهران همزمان با اعلام افزایش نیم‌درصدی نرخ خرده‌فروشی در آمریکا در ماه جولای تا ۱۷۴۰دلار پایین آمد. در ایران نیز افزایش قیمت طلا تا رکورد ۱۸۱۶ دلار چهارشنبه شب، موجب شد تا روز پنج‌شنبه قیمت سکه و نیم سکه هر یک با ۵۰۰۰ تومان افزایش قیمت مواجه شود. 

بازار سکه
با افزایش ۵ هزار تومانی قیمت سکه و نیم سکه در روز پنج‌شنبه، این دو نوع سکه به ترتیب به قیمت ۴۸۵ هزار تومان و ۲۴۵ هزار تومان فروخته شدند. با این حال سکه قیمت طرح قدیم و ربع سکه بدون تغییر ۴۹۵ هزارتومان و ۱۳۴ هزار تومان باقی ماند.عرضه رسمی سکه نیز با افزایش قیمت همراه بود. بانک مرکزی روز پنج‌شنبه قیمت سکه را ۴۱۶۰ تومان بالا برد، اما در قیمت نیم سکه تغییری ایجاد نکرد. قیمت سکه بر این اساس ۴۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شد.نیم سکه ۲۳۷ هزارو ۱۲۰ تومان فروخته شد.در این روز ربع سکه بانکی با ۳۱۲۰ تومان کاهش قیمت به نرخ ۱۳۰ هزارتومان به خریداران عرضه شدند.در بازار طلا قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار بدون تغییر ۲۱۴ هزارتومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۹ هزار و ۴۰۰تومان به فروش رسید. 

بازار ارز
قیمت‌ها در بازار ارز روز پنج‌شنبه روند معکوس به خود گرفت. دلار آمریکا و یورو ۱۵ تومان و ۲۰ تومان کاهش یافت و به ترتیب ۱۱۸۰ تومان و ۱۶۹۰ تومان فروخته شدند. در مقابل پوند انگلیس و صد ین ژاپن با افزایش چشمگیر قیمت به ترتیب ۱۹۶۰ تومان و ۱۵۴۰ تومان عرضه شد. روز پنج‌شنبه پوند انگلیس ۲۰ تومان و هر صد ین ژاپن ۵۰ تومان گران شدند. 

قیمت‌ها در بازار جهانی
قیمت طلا در بازار‌های جهانی روندی معکوس به خود گرفته است. شامگاه چهارشنبه به وقت تهران، انتشار شایعه‌ای در بازار‌های مالی جهان قیمت طلا را از ۱۸۰۰ دلار فراتر برد. بر اساس این شایعه، اعلام شد که موسسه رتبه‌سنجی استاندارد اند پورز رتبه اعتباری فرانسه را نیز کاهش داده است. اگرچه این شایعه به سرعت از سوی مقامات این موسسه تکذیب شد، اما همراستا با اعلام کاهش نرخ تولیدات صنعتی در اروپا طی ماه ژوئن ، قیمت طلا را با نوسان شدیدی همراه ساخت. در همین حال با اعلام سریع برخی آمارهای اقتصادی از سوی مقامات رسمی فرانسه مبنی بر افزایش ۹/۰ درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ و همچنین رد هر گونه گزارش ناامیدکننده از اقتصاد این کشور قیمت طلا روبه کاهش نهاد. از جمله عوامل تاثیرگذار دیگر بر افت قیمت طلا، فروش عمده آن گزارش شده است.به علاوه افزایش دوباره شاخص داوجونز در آمریکا و افت بازار‌های سهام در اروپا و آسیا موجب تضعیف یورو و پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا شد. نرخ برابری یورو در مقابل دلار که طی روزهای اخیر تا ۴۳/۱ بالا رفته بود، روز پنج‌شنبه تا ۴۱/۱ افت کرد.افت ارزش یورو در کاهش قیمت طلا تاثیر زیادی داشت. در همین حال دلار با وجود نگرانی‌های اقتصادی شدید در ژاپن در مقابل ین ضعیف شد و برابری آن تا محدوده ۷۶ به ازای هر دلار کاهش یافت. قیمت ین ژاپن در بازار ایران نیز متاثر از این شرایط ۵۰ تومان گران شد. 

آخرین پیش‌بینی‌ها
تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت طلا حاکی از افزایش قیمت آن تا سطح ۲۳۰۰ دلار است. در این میان یکی دیگر از کارشناسان از احتمال افت قیمت طلا تا ۱۴۴۰ دلار تا پایان سال جاری میلادی خبر داد. با توجه به اوضاع بحرانی اقتصادی در سراسر دنیا اغلب پیش‌بینی‌ها از افزایش قیمت طلا حکایت دارد. شاخص‌ترین این اظهارات در دوروز گذشته مربوط به کارشناس بانک  از اتریش است. رونالد ستوفرل در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ پیش‌بینی کرد قیمت طلا تا ۲۳۰۰ دلار بالا برود. وی نگرانی عمده از افزایش نرخ تورم در سطح جهان، خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی هند و چین و همچنین دیدگاه اجتماعی مردم این دو کشور نسبت به خرید طلا را در کنار سایر موارد موجب افزایش تقاضا برای خرید طلا عنوان کرد. او افزایش سرمایه گذاری‌ها در طلا را یکی دیگر از جمله عوامل افزایش آتی قیمت طلا ارزیابی کرد. وی گفت: قیمت طلا در ۵ سال اخیر ۱۴۰ درصد رشد داشته است. او هرگونه افزایش حبابی قیمت طلا را رد کرد و تاکید کرد که از نظر موسسه متبوع وی، قیمت طلا هم قیمت کاملا واقعی است.در مقابل این پیش‌بینی‌های افزایش برخی نظرها نیز حاکی از کاهش قیمت است. در همین حال، یکی از کارشناسان یک موسسه مالی استرالیایی پیش بینی کرد که قیمت طلا تا پایان سال میلادی جاری تا سطح ۱۴۴۰ دلار پایین بیاید.