بازار در انتظار نقدینگی

خانه » بازار در انتظار نقدینگی

بازار در انتظار نقدینگی

۱۳۹۴/۳/۲۸ ۱۴:۱۴:۱۶ ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد: گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد بهبود شرایط معاملاتی با افزایش حجم معاملات بود. در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار با شرایط ضعیفی مواجه بودند که این شرایط ضعیف در میانه بازار با افزایش حجم معاملات جای خود را به رشد قیمت‌ها داد. به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص با ۱۱۷واحد رشد به میزان ۱۹/ ۰ درصد به رقم ۶۲هزار و ۵۵۸واحد رسید.در مورد دلایل رشد شاخص، بازار دیروز شاهد شایعاتی از جمله تصمیم دولت برای افزایش حمایت از بازار بود. در همین شرایط دیروز وزیر امور اقتصادی و دارایی به سهامداران خرد توصیه کرد که تحت تاثیر عوامل روانی و برخی اخبار، هیجانی نشده و از مشاوره اشخاص حرفه‌ای و شرکت‌های فعال در بورس برای تنظیم رفتار خود استفاده کنند. بر این اساس انتظار می‌رود به رغم افزایش ریسک سیاسی ناشی از نزدیکی مهلت حصول توافق هسته‌ای، در صورت ادامه تزریق نقدینگی بازار بتواند بهبود شرایط نسبی را تجربه کند. در بازار دیروز در گروه برقی شرکت ۲۳۰ میلیارد تومانی مدیریت انرژی امید تابان هور با نماد «وهور» در فرابورس درج و آماده عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شد. این شرکت با نماد «وهور» به‌عنوان پنجاهمین شرکت در بازار اول معاملات فرابورس درج شد تا در صورت وجود شرایط مناسب، شاهد عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام در هفته‌های آینده باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد سهامدار اصلی و ۹۹ درصدی این شرکت سرمایه‌گذاری امید بوده و تعهد عرضه ۱۰ درصدی سهام را ارائه کرده است. سال مالی «وهور» ۳۰ آذر بوده و این شرکت برای سال مالی گذشته، ۲۴۵ ریال سود پیش‌بینی کرده و قرار است سرمایه فعلی ۲۳۰ میلیارد تومانی را ۷۴ درصد معادل ۱۷۰ میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران اضافه کند تا به شرکتی ۴۰۰ میلیارد تومانی تبدیل شود. افزایش سرمایه این شرکت از ۳۰ به ۲۳۰ میلیارد تومان (۶۶۷ درصد) آبان سال گذشته اعمال و در بهمن ۹۳ ثبت شده است. این شرکت با مالکیت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ارومیه، سمنان و گیلان یک درصد از سهم نیروگاه‌های کشور را دارد و قرار است با سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های ارومیه، سیرجان و هریس به سهم ۵/ ۱ درصدی برسد. در گروه شوینده‌ها پاکسان دیروز در شفاف‌سازی اعلام کرد که تعدیلی ۲۰درصدی برای سال ۹۴در دستور کار خود دارد. به گفته مدیرعامل پاکسان به دلیل وضعیت فروش محصولات سود شرکت کاهش خواهد داشت. در این بین دیروز مدیران عامل دو شرکت بورسی پاکسان و سپنتا درباره سود ۹۳ و ۹۴ شفاف‌سازی کردند. در گروه فلزی هم امیر جعفری برواتی مدیرعامل شرکت سپنتا درباره دلایل افزایش سود شرکت اصلی نسبت به آخرین پیش‌بینی سال مالی اسفند ۹۳ اعلام کرد: افزایش سود شرکت اصلی نسبت به پیش‌بینی در بودجه مصوبه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۳ تماما مربوط به اصلاح ساختار مالی شرکت‌های گروه حسب تعهد هیات مدیره شرکت به سازمان بورس است.

در گروه بیمه‌ای دیروز مجمع بیمه البرز رای به تقسیم سود ۴۶ریالی به ازای هر سهم داد. در نماد مخابرات این شرکت براساس گزارش شفاف‌سازی درخصوص تغییر تعرفه‌های تلفن ثابت به استناد خبر منتشره در خبر گزاری فارس اعلام کرده، بر مبنای سناریو‌های پیشنهادی این شرکت به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درخواست بازنگری در تعرفه‌ها مطرح شده ولی تا کنون از سوی مبادی رسمی نتیجه ابلاغ نشده است. بنابراین درخصوص بررسی اثرات مالی و تاثیر آن در پیش‌بینی سود هر سهم سال ۹۴ شرکت اصلی و شرکت‌های گروه اقدام لازم انجام و پیش‌بینی اصلاحی سال جاری از طریق سامانه کدال منتشر خواهد شد. در همین حال دیروز معامله‌گران شاهد ادامه کشمکش بر سر موضع شرکت مخابرات بودند. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس به ۵۹ میلیارد تومان و در فرابورس به ۸۸۹ میلیارد تومان بالغ شد.