بازار بورس مثبت اما متزلزل

خانه » بازار بورس مثبت اما متزلزل

بازار بورس مثبت اما متزلزل

۱۳۸۹/۷/۵ ۱۵:۳۳:۱۲ ۵ مهر ۱۳۸۹ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : بازار سهام روز گذشته شروعی مثبت در ابتدای هفته داشت، اما این شروع مثبت با عرضه‌های سنگین در ساعات پایانی بازار با چالش مواجه شد و برخی از نمادهای عمده بازار با کاهش قیمت مواجه شدند.

در بازار دیروز شاخص کل ۱۲۴واحد رشد را تجربه کرد که بخش عمده این رشد مدیون تحرکات نماد ملی مس بود. با توجه به رشد قیمت جهانی مس در آخرین معاملات روز جمعه و نزدیکی انتشار گزارش ۶ ماهه شرکت که احتمالا توام با پوشش مناسب سود خواهد بود، معامله گران شاهد تشکیل صف خرید برای این نماد بودند. این صف خرید که با عرضه‌های قابل ملاحظه‌ای نیز همراه شد در نهایت به رشد قیمتی این نماد و شاخص کل بورس منجر شد، امری که در کنار خود تشکیل صف خرید برای نماد سرمایه‌گذاری معادن و فلزات یکی از معدود شرکت‌های دارای مالکیت درصدی در نماد ملی مس را نیز به همراه آورد.
دیگر اعضای شاخص کنسرسیوم مالک ۲۰ درصد سهام ملی مس یعنی سرمایه‌گذاری ملی و سرمایه‌گذاری سایپا اینک هفته‌ها است که با توقف نماد مواجه هستند.
در بازار دیروز البته افت بهای جهانی بیلت فولادی نیز موضوعی بود که از دید معامله گران پنهان نبود. این امر سبب شد تا بازگشایی نماد فولاد خراسان به‌رغم جهش اولیه قیمتی، چندان پایدار و دلچسب برای سهامداران این نماد رقم نخورد هر چند که رشد ارزش بازار این شرکت راه را برای تغییرات قابل ملاحظه قیمتی در این نماد بسته است. بازگشایی نماد فولاد خراسان دیروز تاثیری را هم بر سرمایه‌گذاری معادن و فلزات داشت.
در بازار دیروز معامله گران با دقت روند تحولات سیاسی به ویژه سفر دکتر احمدی نژاد به نیویورک را دنبال کردند. در این میان با بازگشت ریاست‌جمهوری، انتظار برای اعلام مراحل اولیه اجرای طرح تحول اقتصادی افزایش یافته است. در این شرایط سه بازار موازی ارز، طلا و کالاهای مصرفی نیز در تب و تاب انتظار برای اجرای این طرح قرار دارند. در کنار رشد بهای طلا در چند روز گذشته، کارشناسان بازار ارز نیز در انتظار حرکت قیمتی در این بازار هستند به خصوص که فاصله نرخ مرجع بانک مرکزی با نرخ خرید و فروش‌های صرافان تهران بار دیگر فاصله معناداری یافته است. در بازار کالاهای مصرفی نیز در کنار رشد بهای جهانی مواد اولیه، بهای مواد کشاورزی نیز در بازارهای جهانی بار دیگر رو به رشد گذاشته است. بهای ذرت و سویا در دو هفته گذشته و شکر در هفته گذشته رشد یافته است. در این میان در بازار کشورمان نیز بهای کالاهای شوینده نیز تحت‌تاثیر افزایش بهای مواد اولیه وارداتی رشد یافته است. هر چند که این رشد می‌تواند از سوی دستگاه‌های نظارتی با موانعی همراه شود.
در معاملات دیروز در گروه تجهیزاتی، خروج برخی از سهامداران عمده از نمادهای پیمانکاری، این گروه را با صف‌های فروشی همراه کرد که اوج آن در نماد صدرا بود. در این گروه نگرانی از مشکلات مربوط به واردات مواد اولیه و دشواری اجرای قراردادهای پارس جنوبی در شرایط کنونی در ایجاد این شرایط موثر بوده است.
در گروه خودرویی به‌رغم گذشت یک هفته از آخرین انتقال سهام سایپا از بهمن به مجموعه سایپا، خبر تازه‌ای از مراحل بعدی این انتقال منتشر نشده است.
در گروه ساختمانی دیروز اکثر نمادهای این گروه با صف‌های خرید همراه بودند. در این گروه سرمایه‌گذاری ساختمان مالک استراتژیک بانک اقتصاد نوین با رشد قیمتی این نماد باردیگر با صف خرید همراه شد. در همین حال نزدیکی عرضه سهام عمران و توسعه شاهد در فرابورس و همچنین در آستانه برگزاری مجمع سالانه، سرمایه‌گذاری شاهد را با صف خرید همراه کرد. روند معاملات پرحجم نماد بین‌المللی توسعه ساختمان نیز دیروز در بازار با داد و ستد یک بلوک ۲۰ میلیون سهمی ادامه یافت.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت، اما شکننده بود که در آن ۲/۵۳ میلیارد تومان سهام معامله شد که ۵/۱۳ درصد آن را معاملات بین‌المللی توسعه ساختمان تشکیل می‌داد. از ۲۳۸ نمادی که دیروز روی تابلو رفتند ۱۰۹ نماد با کاهش قیمت و ۱۲۰ نماد با رشد ارزش معامله شدند.