بازارهای سهام جهانی صعودی شدند

خانه » بازارهای سهام جهانی صعودی شدند

بازارهای سهام جهانی صعودی شدند

۱۳۹۴/۸/۱۳ ۱۲:۴۴:۱۶ ۱۳ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار جهان|

بازارهای سهام آسیایی روز جاری در پی صعود وال استریت و سیگنال بانک مرکزی استرالیا برای کمتر کردن نرخهای بهره، صعود کردند.

به گزارش ایسنا، شاخص ام اس سی آی از بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن پس از کاهش در پنج روز گذشته، ۱.۱ درصد افزایش یافت.

شاخص سهام هانگ سنگ هنگ کنگ ۱.۱ درصد صعود کرد و به ۲۲۶۲۹.۲۲ واحد رسید و شاخص اس اند پی/ای اس ایکس ۲۰۰ سیدنی با ۱.۴ درصد افزایش، در ۵۲۳۹.۲۰ واحد ایستاد. کسپی کره جنوبی با ۰.۵ درصد افزایش، به ۲۰۴۶.۶۳ واحد رسید، در حالیکه شانگهای کامپوزیت تغییر چندانی نداشت و در ۳۳۲۶.۱۲ واحد ایستاد. بازار توکیو به مناسبت تعطیلات بسته بود. شاخص سهام تایوان، سنگاپور، جاکارتا و نیوزیلند هم مثبت بودند.

صعود بازارهای سهام منعکس کننده کاهش نگرانی‌های سرمایه گذاران نسبت به رشد اقتصاد چین و ثبات بازارهای نوظهور است که باعث ریزش شدید بازارها در ماه‌های اوت و سپتامبر شده بود. رشد اقتصاد آمریکا ضعیف مانده اما درآمد قوی شرکتهای بزرگ به همراه تداوم سیاست پولی آسان بانکهای مرکزی بزرگ جهان، از صعود بازارها پشتیبانی کرده است.

به گفته آنگوس نیکلسون، تحلیلگر بازار آی جی، با توجه به صعود بازارهای سهام جهانی در ۲۴ ساعت گذشته، آمار جدیدی که امشب در آمریکا منتشر می‌شود، ممکن است احتمال به تاخیر افتادن نرخهای بهره در این کشور را افزایش دهد که از سوی بازارها مثبت قلمداد خواهد شد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، سرمایه گذاران برای ارزیابی زمان افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، منتظر انتشار گزارش اشتغال اکتبر در روز جمعه هستند. این بانک برای اتخاذ تصمیم درباره تحکیم سیاست پولی خود وضعیت بازار کار و نرخ تورم را معیارهای کلیدی قرار داده است.

بازارهای سهام وال استریت رشد قوی را تجربه کردند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریج با ۰.۹ درصد افزایش به ۱۷۸۲۸.۷۶ واحد و استاندارد اند پورز ۵۰۰ با ۱.۲ درصد افزایش به ۲۱۰۴.۰۵ واحد رسید در حالیکه نزدک کامپوزیت هم ۱.۵ درصد صعود کرد و در ۵۱۲۷.۱۵ واحد قرار گرفت.

در بازارهای کالا، بهای نفت خام آمریکا در معاملات الکترونیکی بازار بورس کالای نیویورک با ۱۵ سنت افزایش، به ۴۶.۲۹ دلار در هر بشکه رسید. بهای این معاملات روز گذشته ۴۵ سنت کاهش داشت و حدود ۴۶.۱۴ دلار بود. بهای نفت برنت که مبنای قیمتهای جهانی است، در بازار لندن با پنج سنت افزایش، به ۴۸.۴۴ دلار در هر بشکه رسید.

در بازارهای ارزی، دلار از ۱۲۰.۸۳ ین در روز دوشنبه به ۱۲۰.۶۸ ین کاهش یافت. یورو از ۱.۱۰۱۴ دلار به ۱.۱۰۲۱ دلار افزایش یافت.