اخبار

ایسنا: معاون شورای‌عالی مناطق آزاد اعلام کرد: ایجاد شهرک‌ صنعتی مشترک ایران و چین از مهم‌ترین کارهایی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در منطقه آزاد جاسک اجرا می‌شود.

جعفر آهنگران با بیان اینکه حاشیه دریای عمان محرومیت بسیاری را تجربه کرده و شاید ایجاد منطقه آزاد در این محدوده بتواند محدودیت‌ها را کاهش دهد، گفت: جاسک نزدیک تنگه هرمز است و با بندر‌عباس حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد و به بنادر استراتژیک و کشور عمان نیز نزدیک است. شاید یکی از موارد مهمی که می‌توان برای منطقه آزاد جاسک در نظر گرفت ارائه خدمات سوخت‌رسانی به شناورها و کشتی‌ها است که این موضوع یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌ها بوده و از طرفی کشتی‌ها نیز می‌توانند اورهال شوند.

وی با بیان اینکه دو کار بزرگ در جاسک در حال انجام است، افزود: در محدوده بزرگی از جاسک فعالیت‌های نفتی و گازی انجام می‌شود و این احتمال نیز وجود دارد که توسعه پالایشگاه نفت به آنجا گسترش یابد. آهنگران با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد جاسک به زودی در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود، گفت: بخش جنوبی کشور با خلیج‌فارس و دریای عمان ارتباط دارد و در خلیج‌فارس نیز ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس فعال هستند. ولی به نظر می‌آید ساحل جنوبی ایران در دریای عمان مغفول مانده که به این بخش مکران می‌گویند. معاون شورای‌عالی مناطق آزاد افزود: مقام معظم رهبری در بازدید از مکران تاکید کرده بودند که مزایای خلیج‌فارس نباید ما را از مزایای مکران غافل کند و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد نیز بر عملی شدن بیانات مقام معظم رهبری تاکید داشتند. با توجه به تسهیلاتی که قانون در نظر گرفته، دسترسی به آب‌های آزاد و منابع انرژی کشور، این منطقه محل مناسبی است که به منطقه آزاد تبدیل شود.

وی توضیح داد: مناطق آزاد و ویژه محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آنها حاکم نیست. در این مناطق به راحتی می‌توان مواد اولیه، قطعات خودرو یا تکنولوژی‌های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می‌تواند صادر شود. آهنگران با بیان اینکه مناطق آزاد ۲۰ نوع معافیت مالیاتی دارند که مناطق ویژه ندارند، گفت: مناطق آزاد صرفا دولتی بوده ولی مناطق ویژه می‌توانند دولتی نیز باشند، همچنین مقررات سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تنها مختص این مناطق است.

اطلاعات سهامداری

اطلاعاتی برای نمایش وجود ندارد

لطفا جهت نمایش اطلاعات وارد سامانه سهامداری شوید

ورود به سامانه