انتظار برای بازگشایی نمادهای متوقف

خانه » انتظار برای بازگشایی نمادهای متوقف

انتظار برای بازگشایی نمادهای متوقف

۱۳۹۱/۱۱/۱۱ ۱۸:۰۱:۳۱ ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز دوشنبه همچنان بر مدار منفی باقی ماند و بازگشایی برخی نمادهای متوقف نیز نتوانست شاخص را از افت باز دارد.
در بازار دیروز معامله گران در شرایطی با افت ۴۸ واحدی شاخص مواجه شدند که به دلیل افت شدید روز یکشنبه، انتظار داشتند بازار بتواند مانند روز چهارشنبه هفته گذشته پس از افت سنگین ۸/۱ درصدی، بازگشتی هرچند موقت را تجربه کند، اما این امر محقق نشد.
حجم معاملات نیز در این روز به ۸۸ میلیارد تومان رسید که این امر از سوی کارشناسان به‌عنوان نشانه‌ای از کاهش فعالیت معامله‌گران حقیقی و خروج نقدینگی از بازار ارزیابی می‌شود.
بر این اساس سهامداران در بهمن‌ماه تاکنون زیان ۲/۳ درصدی را شاهد بودند. این در حالی است که بازدهی بورس از ابتدای امسال تاکنون به ۵/۴۱ درصد رسیده است.
در بازار روز دوشنبه معامله‌گران در تحولات کلان سیاسی شاهد سخنان وزیر امور خارجه کشورمان بودند که خبرهای جدیدی را در مورد مسائل هسته‌ای و مذاکرات دور قبل تهران و آژانس اعلام کرد. علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ادعای شکست مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی برخی از کشورها خصوصا آمریکا گفت: مذاکرات ایران و آژانس رو به جلو است و اگر کسی در این خصوص قصد اظهارنظر دارد بهتر است از جانب خود سخن بگوید نه به عنوان متولی و سخنگوی آژانس.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وی اظهار داشت: نمی‌دانم آمریکا چه دخالتی در امور آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد؟ ما در حال مذاکره و صحبت با آژانس هستیم، آمریکا که سخنگو و متولی آژانس نیست که بخواهد از سوی این نهاد بین‌المللی اظهارنظر کند. در همین حال، روز دوشنبه خبرهایی درمورد تعویق دوباره اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها مطرح شد. در این رابطه تاکید شد که تنها موضوعی که دولت و مجلس بر سر آن توافق کرده‌اند، پرداخت عیدی به ۷ دهک درآمدی پایین کشور است. در همین رابطه رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به خرداد ۹۲ به بعد موکول خواهد شد، گفت: بانک مرکزی تکلیف معوقات بانکی دولتی و بخش‌خصوصی را هنوز مشخص نکرده است.
وعده دوباره بازگشایی نمادها
روز دوشنبه با وجود بازگشایی نماد پالایشگاه شیراز که با دامنه نوسان صورت گرفت و در نهایت به تشکیل صف خرید ۶۸ میلیونی برای این نماد منجر شد، همچنان نمادهای پالایشگاهی دیگر ازجمله سه نماد عمده اصفهان، تهران و بندرعباس بسته باقی ماند. این در شرایطی است که این شرکت‌ها به ویژه پالایشگاه اصفهان گزارش‌های ۹ ماهه و ۶ ماهه حسابرسی شده خود را اعلام کرده‌اند. دیروز در همین رابطه معاون سازمان بورس اوراق بهاداراز بازگشایی نماد پالایشگاه اصفهان و پالایشگاه بندر‌عباس قبل از پایان بهمن‌ماه خبر داد.
سیدعلی حسینی معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در گفت‌وگو با ایسنا، از بازگشایی نماد پالایشگاه نفت اصفهان و بندرعباس قبل از پایان بهمن ‌ماه خبر داد و گفت: اختلاف‌نظر بین پالایشگاه اصفهان و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی وجود دارد که اثر مالی آن حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: در این راستا سازمان بورس به همراه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پیگیری‌های لازم را انجام داد، ولی هنوز منتج به نتیجه نشده است. به این ترتیب قصد داریم با ارائه‌ گزارش و اطلاعیه شفاف‌سازی به زودی نماد پالایشگاه نفت اصفهان را باز کنیم. به گفته معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، بررسی‌ و پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان بورس به پیوست این گزارش درج شده و سپس تصمیم‌گیری در مورد این شرکت به عهده بازار گذاشته می‌شود.
وی همچنین از بازگشایی نماد پالایشگاه بندرعباس قبل از پایان بهمن‌ماه خبر داد و گفت: شرکت پالایشگاه بندرعباس اطلاعات مورد نظر را به بورس ارسال کرده و همکاران ما در حال بررسی این اطلاعات هستند که امیدواریم تا پایان بهمن‌ماه بازگشایی شود.
حسینی با بیان اینکه شرکت‌های پتروشیمی و ذوب‌آهن اصفهان تغییراتی را در پیش‌بینی سود خود داشتند، اظهار کرد: در مورد پالایشگاه بندر‌عباس ممکن است آثار سود و زیان وجود داشته، ولی تاکنون افشا نشده باشد که این موارد در حال پیگیری است و بعد از بررسی و جمع‌بندی، نماد شرکت تا قبل از بهمن‌ ماه بازگشایی می‌شود.
معاون نظارت بر ناشران سازمان بورس همچنین در مورد بازگشایی نماد پتروشیمی اصفهان گفت: درمورد پتروشیمی اصفهان با یکسری موارد ابهام مواجه شدیم که برای برطرف کردن آن با سهامداران عمده و مدیریت شرکت مکاتباتی انجام دادیم.
وی ادامه داد: بعد از این‌که پاسخ‌های لازم از سوی مدیران شرکت دریافت شود می‌توانیم در مورد بازگشایی این شرکت تصمیم‌گیری کنیم، ولی در حال حاضر امکان تصمیم‌گیری در مورد بازگشایی نماد این شرکت برای بورس وجود ندارد.
بورس کالا پرحجم خواهد شد
در بازار روز چهارشنبه معامله گران در بورس کالا شاهد معاملات پر حجمی بودند.در بخش فلزات رنگین معامله گران شاهد آن بودند که گفته شد، مبنای قیمت‌گذاری مس از بورس لندن به بورس شانگهای بازگشته است و از این رو کاهش قیمت این محصول در بورس فلزات رخ نخواهد داد.در همین حال گفته می‌شود مس باردیگر مجوز صادرات محصولات خود را به‌دست آورده است.
در بازار جهانی مس، انتشار چند خبر مثبت از اقتصاد چین و آمریکا در پایان هفته گذشته عامل این رشد بوده است. اما برخی تحلیلگران معتقدند رونق بازار مس در نیمه دوم سال ???? کاهش خواهد یافت. در ادامه به دلایل این باور اشاره می‌کنیم.
اقتصاد چین در سه ماهه چهارم سال گذشته ۹/۷ درصد یعنی بالاتر از انتظار اقتصاددان‌ها رشد کرد و پیش‌بینی شده در سال جاری نرخ رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان ۱/۸ درصد باشد. در روزهای اخیر گزارش‌های مثبت از وضعیت اقتصاد چین منتشر شده است، اما برخی تحلیلگران معتقدند رونق اقتصاد چین حاصل برنامه‌های انبساطی دولت و بانک مرکزی این کشور است و در نیمه دوم سال جاری میلادی با کمرنگ شدن این سیاست‌ها از رشد اقتصادی و تقاضای چین برای مواد خام به‌ویژه مس کاسته خواهد شد.
در بخش معاملات فولادی محصولات فولاد مبارکه با رشد ۵ درصدی قیمت همراه شدند، این شرایط موجب امیدواری معامله گران به وضعیت معاملات سهام فولاد بود. از دیدگاه کارشناسان رشد ۵ درصدی بهای محصولات فولادی تقریبا معادل رشد ۱۰۰درصد بهای حامل‌های انرژی شرکت است. از این رو اگر قیمت محصولات مبارکه به رشد ادامه دهد ریسک اجرای طرح هدفمندی در مورد فولاد کاهش خواهد یافت. در روز دوشنبه در رینگ فولادی این رشد قیمتی در ورق‌های گرم و سرد رخ داد و افزایش ۵ درصدی در نهایت به معامله حدود ۳۳ هزار تن انواع ورق ختم شد.
البته این شرکت حدود ۷۳ هزار تن دیگر را در بازار مچینگ با نرخ قبلی و بدون تغییر قیمتی معامله کرد، لیکن ملاک عملکرد بازار، قراردادهای سلف شرکت بود که افزایش نرخ را ثبت کرد. در همین حال، در بازارهای جهانی، سنگ‌آهن پس از عبور از هفته‌ای نسبتا آرام، این هفته را با افزایش قیمت آغاز کرده است.
گزارش‌ها حاکی از آن است، کرومیت در بازارهای جهانی و بندرعباس همچون روز‌های گذشته بدون تغییر است. در بازار جهانی آخرین قیمت فلزات رنگین برای مس ۸ هزار و ۹۱ دلار،آلومینیوم ۲ هزار و ۷۱ دلار، روی ۲ هزار و ۱۰۴ دلار و سرب ۲ هزار و ۴۰۲ دلار قیمت خورده است.
عرضه‌های جدید در راه است
در گروه هلدینگی روز دوشنبه معامله گران شاهد معاملات پر حجمی در نماد صندوق بازنشستگی بودند. انتشار خبرهایی در مورد عرضه اولیه نفت پاسارگاد و سود جدید این شرکت موجب تشکیل صف خرید در این نماد شد. از سویی دیگر انتظار می‌رود بازگشایی نماد پالایشگاه اصفهان نیز به دلیل مالکیت قابل ملاحظه «وصندوق»در این شرکت با رشد ارزش دارایی مواجه شود.
در این گروه «وبانک» بار دیگر تعدیل سود را به بازار اعلام کرده است. شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با سرمایه‌ای معادل ۳۲۲ میلیارد تومان برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ براساس عملکرد واقعی ۹ ماهه نخست مبلغ ۸۱۳ ریال عایدی خالص پیش‌بینی کرده که در دوره مورد بررسی موفق به پوشش ۳۴ درصدی آن شده است. این شرکت که پیش از این برای هر سهم مبلغ ۷۱۸ ریال سود خالص در نظر گرفته بود، علت تعدیل مثبت ۱۳ درصدی را تغییر پیش‌بینی سود سال مالی ۹۱ شرکت پتروشیمی شازند اعلام کرده است.
«وبانک» دوره ۹ ماهه منتهی به آذرماه ۹۱ را با پوشش ۳۶ درصدی سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، ۹۱ درصدی سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها و ۳۷ درصدی سود عملیاتی به پایان رسانده و این در حالی است که هیات‌مدیره در نظر دارد ۱۴ تومان سود نقدی به هر سهم خود پرداخت کند.
همچنین این شرکت از فروش سرمایه‌گذاری‌هایش بیش از ۳۷ میلیارد تومان درآمد کسب کرده که حدود ۵۷ درصد آن مربوط به فروش سهام شرکت لابراتوارهای دارویی رازک بوده است.
در گروه معدنی نیز معامله گران روز دوشنبه با خبرهایی در مورد پیش‌بینی سود جدید فولاد صبانور مواجه بودند. سرمایه‌گذاری معادن و فلزات هم سود سال ۹۱ خود را در عملکرد ۹ ماهه با تعدیل مثبت ۲۰ درصدی همراه ساخت.
زغال‌سنگ هم افزایش نرخ گرفت
در گروه شرکت‌های زغال‌سنگی نیز روز دوشنبه صف خرید در شرایطی حاکم شد که سایت بورس ۲۴ از موافقت ایمیدرو با افزایش نرخ ۷/۱۸ درصدی زغال‌سنگ در روز گذشته خبر داد.
یادآور می‌شود، زغال‌سنگ نگین طبس و شمال شرق شاهرود عمده ترین تولید کنندگان زغال‌سنگ در کشور به شمار می‌روند که افزایش نرخ فروش زغال‌سنگ می‌تواند روی آنها اثر مثبت بگذارد.
افزایش قیمت در محصولات فولاد مبارکه و ذوب‌آهن سبب شد تا فعالان حاضر در صنعت زغال‌سنگ نیز درخواست افزایش نرخ خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند.این درخواست افزایش نرخ در حالی به وزارتخانه متبوع این صنعت ارائه شد که در شش ماه نخست امسال نیز آنها موفق به افزایش نرخ ۱۶ درصدی در محصولات مورد تولید خود شده بودند.
براین اساس در جلسه‌ای که در اولین روز هفته جاری در ایمیدرو برگزار شد، فعالان زغال‌سنگی موفق به دریافت مصوبه افزایش نرخ به میزان ۷/۱۸ درصدی شدند. به موجب این مصوبه، این افزایش نرخ از اول مهرماه امسال در محصولات زغال‌سنگی اعمال خواهدشد؛ در این راستا باید این افزایش نرخ طی روز‌های آینده به شرکت‌های زغال‌سنگی ابلاغ شود.
خوارزمی و تولید خودپردازهای بانکی
در گروه انفورماتیک و در ابتدای هفته، شرکت شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی تولید خودپردازهای بانکی را شروع کرده است.
سید علیرضا عظیمی‌‌پور افزود: یکی از فعالیت‌‌های این شرکت واردات و پشتیبانی خودپردازهای بانکی در گذشته بوده است که هم‌اکنون و با توفیق پروردگار و با افتتاح این کارخانه، این شرکت قادر به تولید خودپردازها و خود دریافت‌های بانکی خواهد بود.
وی با بیان اینکه برند دستگاه‌ها -sigma– از برندهای معتبر و شناخته شده در حوزه آی‌تی است، افزود: شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با هدف معرفی محصولات با کیفیت (انواع خودپردازها) در مقایسه با دستگاه‌‌های وارداتی بی‌کیفیت از آسیای جنوب شرقی تلاش ورزیده و به منظور ایجاد اشتغال، صرفه‌‌جویی ارزی و بهره‌‌برداری از ظرفیت‌‌های موجود در کشور در سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب «سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» است، این کارخانه را طراحی و راه اندازی کرده است.
عظیمی‌‌پور با اشاره به ظرفیت اسمی کارخانه گفت: ظرفیت اسمی کارخانه ۱۰ هزار دستگاه از انواع خود دریافت‌ و خود پرداخت‌های بانکی است که در سال اول بهره ‌برداری تا ۳۰ درصد قطعات مورد نیاز برای تولید، از داخل کشور تامین می‌‌شود که این رقم در سال‌های بعد افزایش خواهد داشت.
در گروه غذایی، شرکت قند شیرین خراسان در مجمع عمومی عادی سال مالی منتهی به شهریور ۹۱ برای هر سهم مبلغ ۴۳ ریال عایدی خالص به تصویب رساند و هیچ مبلغی برای تقسیم بین سهامداران به‌عنوان سود نقدی در نظر گرفته نشد.این شرکت که برای هر سهم در سال مالی ۹۲، مبلغ ۲۵۸ ریال سود خالص پیش‌بینی کرده در دوره ۳ ماه نخست موفق به پوشش ۷۳ درصد از آن شده است و این در حالی است که در نظر دارد ۱۰ درصد از عایدی خالص هر سهم در سال مالی ۹۲ را بین سهامدارانش تقسیم کند.
«قشرین» که در عملکرد ۳ ماه منتهی به ۳۰ آذر ۹۱ پوشش ۲۹ درصدی فروش، ۲۸ درصدی بهای تمام شده و ۴۶ درصدی سود عملیاتی را به ثبت رسانده اعلام کرده است به علت فصلی بودن تولید کارخانه‌های قند و شکر عمده هزینه‌های تولید و تشکیل دهنده قیمت تمام شده در فصول تولید (پاییز و زمستان) انجام می‌پذیرد.
در خصوص نرخ فروش محصولات نیز تا پایان سال مالی ۹۲ فعلا نرخ فروش کله قند ۱۵۰۰، شکر هر کیلو ۱۳۵۰ و تفاله خشک هر کیلو ۴۰۰ تومان در محاسبات منظور شده است.
شبندر افزایش ظرفیت داد
در گروه تصفیه نفت، مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس گفت: با اجرای طرح افزایش ظرفیت این پالایشگاه به میزان ۲۵ هزار بشکه در روز میعانات گازی و نفت خام سبک افزایش یافت و ظرفیت خوراک پالایشگاه را به ۳۴۵ هزار بشکه در روز رسانده است.
به گزارش ایسنا، هاشم نامور در حاشیه همایش نقش تعاملات فرهنگی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که به میزبانی این پالایشگاه برگزار شد افزود: شرکت پالایش نفت بندرعباس با ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز حدود ۱۹ درصد از پالایش نفت خام کشور را برعهده دارد.وی تولیدات اصلی این شرکت را شامل بنزین، گاز مایع، نفت سفید، سوخت جت نفت گاز و کوره، نفتای سنگین صادراتی و وکیوم باتوم برشمرد و افزود: در سال جهاد اقتصادی با انجام اقداماتی ارزشمند و براساس برنامه‌ریزی دقیق و ساماندهی شده، بالغ بر ۱۴۱ میلیارد تومان در این شرکت پالایشی صرفه‌جویی به عمل آمده است.
وی اضافه کرد: در سال گذشته دریافت نفت خام جزیره هنگام و تولید آن به فرآورده‌های مختلف با ارزش نفتی، یکی از افتخارات و اقدامات مهم پالایش نفت بندرعباس بوده است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس همچنین اجرای یک طرح بدون سرمایه‌گذاری با عنوان پروژه تزریق میعانات گازی به مسیر برگشتی نفت گاز برج تقطیر را از دیگر افتخارات این شرکت دانست و خاطرنشان کرد: این طرح همراه با تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در بهمن ماه سال گذشته و برای اولین بار در کشور صورت پذیرفت و طی اجرای این طرح خوراک پالایشگاه ۷۰۰۰ بشکه افزایش یافته و در نتیجه میزان تولید بنزین نفتای صادراتی و نفت گاز افزایش یافت به گونه‌ای که میزان سوددهی آن حدود ۱۲ میلیون دلار در سال بوده است.
نامور خاطرنشان کرد: با اجرای فاز دوم این طرح در سال جاری ظرفیت خوراک ورودی پالایشگاه ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت و به ۳۴۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و به این ترتیب پس از اجرای این طرح میزان سود آوری آن ۴۰ میلیون دلار در سال خواهد شد.
در مجموع در بازار روز دوشنبه همچنان حجم و دادوستدها ضعیف بود که در آن از ۲۳۰ نمادی که به روی تابلو رفتند، ۱۲۷ نماد با کاهش قیمت و ۹۷ نماد با رشد ارزش همراه شدند و مابقی نمادها هم بدون تغییر قیمتی بودند.