امید و انتظار در بورس

خانه » امید و انتظار در بورس

امید و انتظار در بورس

۱۳۹۰/۶/۵ ۱۳:۳۱:۴۰ ۵ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- گروه بورس : بورس اوراق بهادار هفته گذشته در حالی با رشد ۲۳۸واحدی به کار خود پایان داد که جوی از امید و انتظار در متغیرهای کلان موثر بر بازار، به چشم می‌خورد.
کارشناسان بازار سرمایه طی هفته گذشته در بیشتر متغیرهای کلان شاهد ابهام و همچنین نشانه‌هایی از امیدواری بودند. در مسائل سیاسی به‌رغم موافقت اولیه ایران با طرح گام به گام ارائه شده از سوی روسیه و اعلام تست توربین اصلی نیروگاه اتمی بوشهر، خبرهای متفاوتی نیز در این حوزه به چشم می‌خورد. انتظار می‌رود حوزه تحولات سیاسی به ویژه با اتمام نسبی بحران لیبی و همچنین افزایش توجه‌ها به سوریه در روزهای آینده با خبرهایی مواجه باشد.
در کنار تحولات سیاسی، صحنه اقتصادی شرایط بهتری را نسبت به هفته گذشته پشت سر گذاشت. افزایش حمایت‌های دولت به ویژه سخنان سخنگوی اقتصادی دولت در مورد بازار سرمایه در کنار ثبات نسبی بازارهای جهانی با وجود تشدید نگرانی‌ها در میانه هفته، سبب شد تا بازار سرمایه آرامش نسبی را شاهد باشد. در این میان، نگاه‌ها به سوی جلسه بانکداران جهانی در جکسون هیل آمریکا است. جایی که می‌تواند برای قیمت مواد خام و فلزات شرایط مهمی را رقم بزند. در همین حال نوسان‌های شدید بازار طلا و سکه سبب شده است بخشی از منابع سرمایه‌گذاران در این بازارها دوباره به سوی بورس بازگردد. از سویی دیگر، بازار ارز همچنان با افزایش قیمت مواجه است. روز چهارشنبه در شرایطی که بانک مرکزی قیمت هر دلار را با روندی کاهشی ۱۰۵۸ تومان تعیین کرد، اما نرخ دلار در بازار آزاد به ۱۲۲۰ تومان افزایش یافت. براین اساس، اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و دولتی به ۱۶۲ تومان رسید.
افزایش بهای ارز می‌تواند برای شرکت‌های دارای صادرات و درآمد ارزی، شرایط بهتری را رقم بزند. در بازار جهانی بهای فلزات رنگین همچنان شرایط باثباتی را به نمایش گذاشته است. بهای مس در حد ۸هزار و ۹۰۷دلار، آلومینیوم ۲هزار و ۳۳۴دلار، روی ۲هزار و ۱۸۲دلار و سرب در حد ۲هزار و ۳۹۹دلار در هر تن رقم خورده است. بهای بیلت فولادی نیز ۶۶۵دلار در هر تن در بورس فلزات لندن رقم خورده است.
در هفته گذشته رشد بهای فولاد در بازار جهانی و بورس کالای تهران، امیدواری‌ها برای رشد سود شرکت‌های فولادی را افزایش داده است. در بورس کالا مدیرکل دفتر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به تمهیدات جدید برای قیمت فولاد در بورس گفت: به ناظر تالار بورس اجازه داده شده است تا بر اساس قیمت پایه واحدهای تولیدی، سقف قیمت را بالا ببرد.
شهرام میرآخورلو در خصوص تمهیدات جدید کارگروه فولاد برای برقراری تعادل در بازار این محصول خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل حمایت از مصرف‌کننده و تنظیم بازار، ناظر تالار بورس این اختیار را دارد که براساس قیمت پایه واحد تولیدی که در معاملات قبلی داشته است، سقف قیمت فولاد را بالا ببرد. 

وی افزود: در حال حاضر در زمینه ورق و محصولات فولادی به واسطه اختلاف قیمت میان بازارهای داخلی و جهانی، انگیزه برای واردات فولاد از بین رفته، زیرا قیمت‌ها در بازار داخلی بسیار پایین تر از قیمت‌های جهانی است و بخش عظیمی از تولید داخلی کشور که نیاز بازار را تامین می‌کند، با ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ جهانی به فروش می‌رسد.
وی تصریح کرد: این امر سبب شده تا رغبتی برای واردات وجود نداشته باشد؛ بر همین اساس برای حفظ بازار و نیز واردات شمش به منظور تامین نیاز آینده بازار داخل، باید شرایطی را فراهم کرد که رغبت برای واردات شمش و فرآوری آن از سوی کارخانه‌های داخلی به وجود آید. بنابراین کارگروه فولاد به این نتیجه رسیده است که قیمت فولاد با روند منطقی و به صورت تدریجی، در بورس افزایش یابد. وی اظهار کرد: در زمینه سایر مقاطع طولی اعم از میلگرد و تیرآهن، قیمت در بازار به صورت منطقی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، اما مشکل اصلی قیمت در مورد ورق است که باید امکان فعالیت اقتصادی بنگاه‌های تولیدی را فراهم کرد تا بازار بعد از ماه رمضان، دچار مشکل نشود. با چراغ سبز سازمان حمایت، انتظار می‌رود روند رشد بهای فروش محصولات فولادی به ویژه ورق تولید مبارکه در هفته‌های آتی ادامه یابد. در همین شرایط بهای خودرو نیز که سهم مهمی در بهای تمام شده تولید آنها را محصولات فولادی تشکیل می‌دهد در روزهای گذشته توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است. در شرایطی که بهای فروش خودرو به صورتی عملی در بازار افزایش یافته، شرکت‌های خودروساز در انتظار دریافت مجوز افزایش نرخ فروش محصولات خود هستند. در این میان با توجه به باقی ماندن نزدیک به ۶ماه تا پایان سال دریافت مجوز افزایش قیمت می‌تواند بر شرکت‌های خودرویی تاثیر فوق‌العاده‌ای را به لحاظ افزایش میزان فروش داشته باشد.
در بازار سرمایه همچنین روند تغییرات مدیران شرکت‌های مهم بازار سرمایه ادامه دارد. با تعیین وزیر رفاه بازار با شایعاتی در مورد تغییر مدیرعامل شرکت‌های زیر مجموعه این وزارتخانه مواجه است. روز چهارشنبه دامنه این شایعات از صندوق بازنشستگی به شستا (بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری حقوقی بورس) نیز کشیده شد و برخی از رسانه‌ها از علی آبادی به عنوان مدیر جدید «شستا» یاد کردند. در بازار سرمایه نیز مرتضی داداش مدیرعامل سابق گروه توسعه ملی (سرمایه‌گذاری بانک ملی) عهده دار مدیریت شرکت توسعه بهشهر شده است.
در درون بازار سرمایه معامله گران همچنین در انتظار ورود دو شرکت جدید به بازار سرمایه هستند.براساس اعلام اولیه روز یکشنبه نماد بانک انصار به عنوان دهمین بانک بورس اوراق بهادار گشایش می‌یابد.بانک انصار دارنده رتبه کمترین مطالبات معوق و بزرگترین شبکه شعب در میان بانک‌های خصوصی کشور است.بانک انصار در شرایطی راهی تابلوی بورس از طریق گشایش نماد خواهد شد که مبلغ قابل ملاحظه ای بیش از ۶هزار میلیارد تومان سپرده در این بانک جمع آوری شده است. در روز دوشنبه نیز به احتمال زیاد طلسم عرضه اولیه شرکت‌های اصل ۴۴ در بورس شکسته شده و سهام شرکت حمل و نقل خلیج فارس راهی تابلو خواهد شد. در همین حال در این هفته سهام تجارت الکترونیک پارسیان از فرابورس به بورس منتقل شده و با نماد جدید «رتات» معاملات آن از سر گرفته خواهد شد. 

در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت اما با افزایش نسبی عرضه‌ها بود که در آن شاخص کل ۳۲/۸۶ واحد رشد کرد. در بازار روز چهارشنبه ارزش معاملات به ۳۴۷میلیارد تومان رسید که البته بخشی از آن ناشی از یک معامله عمده و قطعی شدن یک معامله عمده دیگر بود. در نخستین معامله، بانک دی توانست به صورت مستقیم و غیرمستقیم ۶۴درصد سرمایه‌گذاری بوعلی را تحت تملک خود درآورد.
برخی از اشخاص حقوقی وابسته نیز باقیمانده بلوک بوعلی نزدیک به ۳درصد را به‌دست آورند. بانک دی در روز چهارشنبه همچنین ۳۰ میلیون سهم بیمه دی را به پرتفوی خود افزود که مالکیت بانک دی در این شرکت را ۸۶میلیون سهم معادل ۲۴/۱۴درصد افزایش داد. سهامداران عمده بانک دی به منظور تامین بخشی از ۲۰۰میلیارد تومان وجوه مورد نیاز برای افزایش سرمایه بانک دی به انتقال دارایی به این بانک اقدام کرده‌اند که در این راستا بانک دی در حال حاظر مالکیت ۲۶درصد «شاهد» را نیز در اختیار گرفته است.
دریافت این دارایی‌ها احتمالا روز شنبه هنگام پایان مهلت استفاده از حق تقدم افزایش سرمایه شرکت پایان خواهد گرفت. بانک دی باید با توجه به تاثیرات دریافت این میزان سهام تعدیلی را در پیش‌بینی سود سال جاری شرکت اعمال کند.
در همین حال و در میان شگفتی معامله گران، روز چهارشنبه معامله بلوکی بانک صادرات قطعی شد سرمایه‌گذاری نفت به عنوان مالک ۲درصدی این بلوک معرفی شد. دیگر مالکان این بلوک ۵درصدی که از سوی سازمان خصوصی‌سازی عرضه شده بود، معرفی نشده‌اند. 

در گروه بانکی، روز چهارشنبه معارفه بانک انصار به منظور گشایش نماد این بانک برگزار شد. مدیر نظارت بر بازار شرکت بورس در مورد سهامداران بانک انصار گفت: دو شرکت سرمایه‌گذاری نگین ایرانیان و توسعه اعتماد هر کدام با ۱۰ درصد، بین‌المللی نصر، صندوق ذخیره بسیجیان، تعاون مصرف کارکنان انصار، سپانیر، صندوق کارکنان حکمت، یاس مدینه نور و تهران فناور و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح هر کدام با ۵ درصد ترکیب سهامداران حقوقی آن را تشکیل می‌دهند.
وی افزود: این بانک بیش از ۱۰۰ هزار سهامدار حقیقی و حقوقی دارد و از این لحاظ دارای بیشترین تعداد سهامدار در بین بانک‌های حاضر در بورس است. در روز بازگشایی نماد نیز حداقل یک درصد از سهام آن باید معامله شود. تعدادی از سهامداران عمده نیز در صورت لزوم اقدام به عرضه سهام این بانک خواهند کرد.
در گروه بانکی، معامله گران شاهد اعلام بانک تات برای عرضه حق تقدم‌های استفاده نشده این بانک هستند.
در گروه پتروشیمی، واحدهای اوره و آمونیاک پتروشیمی کرمانشاه پس از آتش‌سوزی ماه گذشته دوباره در مدار تولید قرار گرفتند. ۳۶/۴۰درصد سهام پتروشیمی کرمانشاه متعلق به نفت و گاز پارسیان زیرمجموعه سرمایه‌گذاری غدیر است.
پتروشیمی کرمانشاه در مجموع ظرفیت تولید ۳۹۶ هزار تن آمونیاک و ۶۶۰ هزار تن اوره را در سال دارد که آمونیاک تولیدی آن به مصرف اوره می‌رسد و در واحد اوره نیز برای تامین نیاز کشاورزان در گریدهای گوناگون کود تولید می‌شود. این مجتمع یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان اوره گرانول با ظرفیت سالانه ۶۶۰ هزار تن است.
در گروه مخابرات، معامله‌گران با خبرهای ضد و نقیض در مورد احتمال حضور مگافون روسیه در ترکیب سهامداری اپراتور سوم مواجه هستند.
در گروه انفورماتیکی، معامله‌گران روز چهارشنبه همچنان رشد این گروه را شاهد بودند. درکنار رشد قیمتی فن آوا و افرانت و توقف نماد تجارت الکترونیک پارسیان برای انتقال از فرابورس به بورس اوراق بهادار، خدمات انفورماتیک نیز شاهد تقدیر دبیر کل بانک مرکزی از افتتاح پروژه‌های «توسعه سایت شتاب» و «سامانه‌های ملی پرداخت» بود. 

در گروه خودرویی، انتظار برای تعیین تکلیف مساله افزایش قیمت خودروهای تولیدی شرکت‌های این گروه باعث معاملات متعادلی در این گروه شده است .در این گروه شرکت سرمایه‌گذاری سایپا با شایعاتی در مورد احتمال فروش سهام پارس آرین توسط این شرکت مواجه است.در گروه خودرویی، مدیرعامل ایران خودرو از تولید آزمایشی خودرو دنا از بهمن ماه خبر داد.
مهندس جواد نجم‌الدین با بیان این مطلب گفت: در تولید آزمایشی که نزدیک به سه ماه به طول می‌انجامد، بین ۳۰ تا ۴۰ دستگاه برای انجام آزمون‌های مختلف تولید می‌شود.
وی از تامین تمامی قطعات و مجموعه‌های دنا در داخل ایران خبر داد و گفت: این محصول با موتور ای اف ۷ و تامین استاندارد یورو ۴، در بازار جهانی نیز عرضه خواهد شد.
در این گروه، سایپا نیز با شایعاتی در مورد توقف شماره‌گذاری دو مدل پراید به دلیل نصب نشدن کیسه هوا مواجه است.
در گروه تجهیزات، نماد متوقف شده صدرا همچنان با نامه نگاری میان مسوولان این شرکت و بورس مواجه است. مدیرعامل صدرا در این مورد گفت: علت این توقف موضوع فروش بلوکی سهام آذرآب بود که در گذشته مالکیت درصدی از سهام آن در اختیار صدرا بود و درپی فروش درصدی از سهام این شرکت، سازمان بورس خواهان ارائه تحلیل و توضیحاتی در مورد آثار مالی بر روی شرکت صدرا شد. وی ادامه داد: در این رابطه مکاتبات و جلساتی با مسوولان سازمان بورس برقرار و توضیحاتی در این مورد از جمله منظور کردن ۲۰ میلیارد تومان ذخیره کلی و تخصیص ۱۰ میلیارد تومان از این ذخیره بابت آذرآب داده شد، اما سازمان بورس معتقد است این حجم ذخیره کلی بوده و نمی تواند مصداق قرار گیرد.
اعتصام افزود: این در حالی است که تعامل با سازمان بورس ادامه یافته و روز گذشته نامه دیگری در این مورد به این سازمان ارسال شد که انتظار می‌رود مورد قبول واقع شود تا زمینه بازگشایی نماد صدرا در هفته آینده فراهم شود.
در این گروه، سرمایه‌گذاری مسکن توانست یک عضو هیات مدیره شرکت خدمات مهندسی بالاست را در اختیار بگیرد.
در مجموع، بازار روز چهارشنبه بازاری مثبت اما با عرضه‌های قابل ملاحظه ای بود. روند مثبت بازار در روز چهارشنبه موجب شد تا شاخص بازده نقدی و قیمت در کل هفته ۹۶۸ واحد رشد کند. ارزش معاملات در کل هفته نیز به مدد معاملات بلوکی صورت گرفته به ۵۳۶میلیارد تومان رسید.
این امر در شرایطی بود که هفته گذشته بازار با یک روز تعطیلی میان هفته نیز مواجه بود. شمار دفعات معاملاتی نیز با ۲۷درصد افت به ۷۳هزار و ۷۳۴واحد رسید. شمار خریداران سهام نیز هفته گذشته ۲۲هزار و ۴۹۴نفر بودند.