امکان صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا

خانه » امکان صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا

امکان صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت به اروپا

۱۳۹۴/۳/۱۱ ۱۱:۳۹:۲۴ ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

درصورت رفع تحریم‌های نفتی از اقتصاد کشور به خصوص در حوزه‌های مهم سرمایه‌گذاری از جمله نفت و گاز، پایداری بازارها به خصوص بازارهای جدید از موضوعات مهم از نگاه کارشناسان است. به عقیده فعالان بازار نفت و گاز طی سال‌های اخیر صادرات نفت به کشورهای اثرگذار و سرمایه‌گذار از اهمیت بالایی برخوردار است. اروپا از جمله مناطقی است که می‌تواند بازار مناسب و پایداری برای نفت و گاز ایران محسوب شود و این مهم به گفته مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت در دستور کار است و قرار است وزارت نفت صادرات ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت به اروپا را در دستور کار خود قرار دهد. در این بین مدل جدید صادرات و فروش نفت خام ایران از جمله موضوعاتی است که قمصری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر به آنها اشاره کرده است. به گفته محسن قمصری در برنامه جدید ایران برای افزایش صادرات نفت خام یکی از مهم‌ترین سناریوهای افزایش صادرات نفت خام ایران به ویژه در شرایط تحریم‌ها ایجاد امنیت پایدار برای تقاضای نفت کشور قابل بررسی است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درباره جزئیات اجرای این مدل جدید فروش نفت ایران تصریح کرد: ایجاد امنیت برای تقاضای نفت خام ایران در بازار جهانی با انجام سرمایه‌گذاری‌های خارجی فراهم خواهد شد.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه در سرمایه‌گذاری‌های خارجی عمدتا بازپرداخت آنها از محل افزایش تولید نفت خام است، اظهار کرد: بنابراین هم می‌توانیم پس از فروش بخشی از افزایش تولید، منابع مالی مربوطه را به سرمایه‌گذار پرداخت کنیم یا همان بخش از افزایش تولید را با آنها معامله کنیم.
قمصری در پاسخ به این سوال‌ که آیا درخصوص قرارداد فروش نفت پس از لغو تحریم‌ها تاکنون مذاکراتی با برندهای معتبر داشته‌اید، بیان کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که در این دوره تحریم ارتباط با مشتریان نفتی را قطع نکرده‌ایم و مذاکرات تداوم داشته و آماده هستیم با برداشته شدن تحریم‌ها بتوانیم همکاری را آغاز کنیم.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران همچنین درباره افزایش عرضه نفت مازاد عربستان سعودی به ویژه در صورت لغو تحریم‌های نفتی ایران هم توضیح داد: طبیعی است که هر افزایشی جا را برای همه تنگ می‌کند، زیرا بازار محدوده مشخصی دارد و نه تنها برای ایران بلکه برای همه دیگر عرضه‌کنندگان مشکل پیش خواهد آمد.
وی در تشریح وضعیت بازار نفت ایران و افزایش صادرات نفت در صورت لغو تحریم‌ها تاکید کرد: با لغو تحریم‌ها قطعا فروش و صادرات نفت ایران به بازارهای فعلی ادامه می‌یابد و حتی با افزایش بیشتری روبه‌رو‌ خواهد شد. وی با اشاره به اضافه شدن بازارهای نفت اروپایی و آفریقایی به جمع مشتریان نفت ایران گفت: پیش‌بینی می‌کنم حداقل ۵۰ درصد سهم قبلی نفت خود را از بازار اروپا جذب کنیم. مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در پایان خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر، در صورت لغو تحریم‌ها دست‌کم روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام به کشورهای مختلف اروپایی صادر خواهد شد.
وی درخصوص افزایش احتمالی فروش و صادرات نفت به کشورهای آسیایی به ویژه هند و چین برای دوران پس از تحریم گفت: قطعا صادرات نفت به کشورهای آسیایی همچون هند و چین طبیعی است، زیرا چین و هند نسبت به دو سال قبل سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده‌اند و می‌توانند حجم بیشتری نفت خام سنگین خریداری کنند؛ بنابراین در آسیا باید فعالیت‌هایمان را افزایش دهیم.