اقتصاد در رسانه های امروز جهان

خانه » اقتصاد در رسانه های امروز جهان

اقتصاد در رسانه های امروز جهان

۱۳۸۸/۱/۲۲ ۱۹:۲۵:۳۳ ۲۲ فروردین ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
گزارش فارس از
اقتصاد در رسانه های امروز جهان
خبرگزاری فارس: کسری بودجه امریکا در نیمه نخست ۲۰۰۹ با افزایش سه برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به یک تریلیون دلار رسید.
به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس خبر نخست روزنامه فایننشال تایمز در روز شنبه به سخنان امیدوارکننده اوباما راجع به وضعیت اقتصادی امریکا اختصاص داده شده است. بر اساس این گزارش اوباما با اشاره به افزایش وام دهی به شرکت های کوچک و نرخ کمتر رهن در بخش مسکن از بروز روزنه های امید در اقتصاد امریکا خبر داده است.
در عین حال برخی این سخن اوباما را که در روز جمعه مطرح کرد واکنشی به انتقادها از وی می دانند. برخی اوباما را به دلیل بیان بدون ملاحظه واقعیات در مورد وخامت اوضاع اقتصادی امریکا مورد انتقاد قرار داده اند.
دیگر خبرهای فایننشال تایمز عبارتند از: تلاش بانک ها برای جلب اعتماد سرمایه گذاران، ادامه تلاش نیروی دریایی امریکا برای آزادی یک تبعه این کشور از دست دزدان دریایی، و ارائه طرح نجات اقتصادی ۱۵۴ میلیارد دلاری توسط دولت ژاپن.

خبرگزاری رویترز نیز خبر نخست خود را به سخنان امیدوارکننده اوباما راجع به اقتصاد امریکا اختصاص داده است. کسری بودجه یک تریلیون دلاری امریکا خبر دیگر این خبرگزاری است. براساس این گزارش در نیمه نخست سال ۲۰۰۹ کسری بودجه امریکا به یک تریلیون دلار رسید که این رقم نسبت به نیمه نخست ۲۰۰۸ افزایش سه برابری داشته است. انتظار می رود کسری بودجه امریکا در سال ۲۰۰۹ به بیش از ۲ تریلیون دلار برسد.
سایر خبرهای این خبرگزاری عبارتند از: تلاش دزدان دریایی سومالی برای حمایت از همقطاران خود در برابر حمله امریکا، حکم دادگاهی در امریکا مبنی بر امکان اعلام ورشکستگی توسط یک کلاهبردار ۵۰ میلیارد دلاری،‌ و درخواست ۲ میلیون دلاری دزدان دریایی برای آزاد کردن گروگان امریکایی.

مجله بیزینس وویک طی گزارشی به بررسی وضعیت بازار مسکن در امریکا پرداخته و از رونق اجاره داری خانه ها در شرایط رکود خرید و فروش خبر داده است. بر اساس این گزارش در شرایطی که خرید و فروش مسکن در امریکا به ندرت انجام می شود و قیمت مسکن در برخی مناطق تا ۴۰ درصد کاهش یافته بسیاری از صاحبان املاک ترجیح می دهند به جای فروش، خانه های خود را اجاره دهند. این امر همچنین باعث افت شدید اجاره بهاء شده است. برای مثال در حالی که قبل از بحران اجاره بهای یک آپارتمان در مانهتن ۴۴۰۰ دلار در ماه بود این رقم در حال حاضر به ۳۵۰۰ دلار کاهش یافته است که کاهشی ۲۰ درصدی را نشان می دهد.
پیش بینی کارشناسان از سقوط شرکت های خودروسازی جنرال موتورز و کرایسلر امریکا،‌ احتمال تشدید بیکاری در امریکا به دنبال کاهش هزینه های دفاعی این کشور،‌ سخت تر شدن شرایط امریکا برای اعطای اعتبار به خودروسازان،‌ بازداشت یک پرورش دهنده اسب در نیویورک به اتهام رفتار خشن با اسب ها، و تصویب واگذاری وام از سوی اتحادیه اروپا برای ساخت دهکده المپیک ۲۰۱۲ در لندن اخبار مهم نیوزوویک هستند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز خبرهای زیر را در روی سایت خود قرار داده است: ثبت رکورد جدید در ارائه وام های جدید و ورود نقدینگی به بازار در چین با اجرای طرح های محرک اقتصادی،‌ طرح محرک اقتصادی دولت ژاپن هزینه های سرسام آوری در آینده دارد،‌ احتمال توافق چین و قزاقستان بر سر اعطای وام ۱۰ میلیارد دلاری در مقابل خرید سهام نفتی توسط چین، و افزایش ارزش دلار به بالاترین سطح طی دو ماه گذشته در اثر امیدواری ها نسبت به اقتصاد امریکا.
بر اساس این گزارش پیش از تعطیلی هفتگی بازارهای جهانی ارزش هر یورو در برابر دلار اندکی کاهش یافت و به ۱.۳۱۸۸ دلار رسید.
قیمت هر بشکه نفت سبک امریکا نیز به ۵۲.۲۴ دلار و هر اونس طلا به ۸۸۱ دلار رسید.