افزایش قیمت نفت عامل بحران اقتصاد جهان

خانه » افزایش قیمت نفت عامل بحران اقتصاد جهان

افزایش قیمت نفت عامل بحران اقتصاد جهان

۱۳۸۸/۳/۱۷ ۱۵:۱۴:۱۰ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
سازمان بین‌المللی انرژی اعلام کرد:
افزایش قیمت نفت عامل بحران اقتصاد جهان
خبرگزاری فارس: سازمان بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود نوشت، رشد قیمت نفت طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ نقش مهمی در وقوع بحران اقتصادی و مالی جهان داشته است .
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نشریه تحقیقاتی مید ، سازمان بین المللی انرژی در گزارش خود موسوم به تاثیر بحران اقتصادی و مالی جهان بر سرمایه گذاری جهانی انرژی ، اعلام کرد: گرچه عموما تصور می شود بحران مالی عامل اصلی وقوع بحران اقتصادی جهان است ولی افزایش قیمت نفت طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ نیز موجب افزایش آسیب پذیری کشورهای توسعه یافته وارد کننده نفت در برابر بحران مالی شد و این مساله به تشدید بحران اقتصادی منجر شد .
افزایش قیمت نفت تاثیرات منفی زیادی بر تراز تجاری ، کاهش درآمد خانوارها ، افزایش فشار تورمی و نرخ بهره و افت شدید رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و صنعتی داشته است .
بر اساس این گزارش ، تحقیقات انجام شده نشان می دهد ، رشد قیمت نفت طی چهار سال گذشته میانگین رشد تولید ناخالص داخلی جهان را بیش از ۳/۰ درصد در سال کاهش داده است . در صورتی که قیمت نفت بار دیگر به روند صعودی خود ادامه دهد و مانند سال گذشته ارقام بی سابقه ای ثبت شود ، شرایط اقتصادی جهان به مراتب بحرانی تر از قبل خواهد شد .
قیمت جهانی نفت از ۴۰/۳۲ دلار در ماه دسامبر به بالای ۶۹ دلار در هر بشکه رسیده است و این مساله نگرانی مجدد کشورهای صنعتی را در پی داشته است.