افتتاح شعبه بانک های ایرانی در آلمان/روابط بانکی تهران و برلین گسترش می یابد

خانه » افتتاح شعبه بانک های ایرانی در آلمان/روابط بانکی تهران و برلین گسترش می یابد

افتتاح شعبه بانک های ایرانی در آلمان/روابط بانکی تهران و برلین گسترش می یابد

۱۳۹۵/۶/۱۴ ۱۱:۳۲:۴۷ ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اکبر کمیجانی امروز(یکشنبه) در دیدار با خانم «ایلزه آیگنر» قائم مقام نخست وزیر و وزیر اقتصاد، رسانه، انرژی و فناوری ایالت باواریای آلمان افزود: در ماه های اخیر و پس از اجرایی شدن برجام، دیدار های متعددی در سطوح مختلف مقام ها باهدف گسترش روابط بانکی و اقتصادی انجام شده اما اکنون زمان عمل فرارسیده است.
وی ادامه داد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همراه سایر نهادهای تجاری کشور از آمادگی لازم برای استفاده از فرصت پیش آمده به عنوان سرآغاز فصل نوین روابط تجاری استقبال می کند.
کمیجانی به روابط تاریخی دو کشور در پیش از تحریم ها اشاره کرد و گفت: روابط تجاری ایران و آلمان پیش از تحریم ها به طور پیوسته در جریان بود و کشور آلمان از نظر سیاسی و اقتصادی همواره به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری ایران مطرح بوده است.
وی خاطرنشان ساخت: متأسفانه تحریم ها موجب محدودیت روابط دو کشور شده بود اما با فراهم شدن بسترها و زمینه های تجاری امیدواریم سطح روابط به پیش از تحریم ها بازگردد.
وی یکی از دستاوردهای دولت یازدهم را ایجاد ثبات و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی بیان کرد و گفت: اکنون دولت یازدهم با مجموعه سیاست های اصلاحی خود توانست در مدت سه سال به دستارودهای بسیاری در حوزهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دست یابد.
این مقام بانک مرکزی ادامه داد: از جمله دستاوردهای سیاسی برجام می توان به گسترش و شکل گیری روابط سیاسی میان کشورهای اروپایی همچون آلمان اشاره کرد که این امر نشان از گامی اساسی برای استحکام و گسترش روابط تجاری و بانکی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه، سیاست های اقتصادی مناسب و هدفمند دولت موجب شد اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ از رکود خارج شود و در این سال سقف سه درصد رشد مثبت به دست آید. البته رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۵ به دلیل کاهش درآمدهای نفتی با کاهش مواجه شد اما خوشبختانه و براساس آخرین آمارهای به دست آمده در فصل بهار امسال، رشد اقتصادی به ۴.۴ درصد رسیده است.
کمیجانی، روند کاهشی نرخ تورم را یکی از دیگر موفقیت های اقتصاد کشور دانست و گفت: در آغاز دولت یازدهم، نرخ تورم نقطه به نقطه در حدود ۴۵ درصد بود که با پیاده سازی سیاست های اصلاحی اقتصاد کلان، این نرخ به سمت تک رقمی شدن سوق پیدا کرد.
وی افزود: همچنین در سایه مهار تورم، اکنون شاهد ثبات در نرخ ارز و همراهی آن با یورو و ریال هستیم. براین اساس اکنون احساس می شود که زمینه برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم شده است و امیدواریم که این امر به زودی محقق شود.
این عضو هیات عامل بانک مرکزی، گسترش روابط بانکی را پیش شرط تسهیل روابط تجاری عنوان کرد و گفت: امیدواریم با همکاری بانک مرکزی دو کشور، حجم فعالیت های اقتصادی و تجاری ایران و آلمان به دوران پیش از تحریم ها بازگردد. بر این اساس پیشنهاد می شود کمیته های کارشناسی مشترک، فرصت های تجاری و اقتصادی دو کشور را ارزیابی کنند.

** پرداخت کامل اقساط شرکت هرمس
معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه از پرداخت و تسویه کامل اقساط به شرکت هرمس خبر داد و گفت: براساس توافق های انجام شده، همه اقساط متعلق به دوران تحریم ها به شرکت هرمس پرداخت شده است و اکنون بانک ها با نظارت کامل بانک مرکزی اقساط سررسید خود را به موقع پرداخت می کنند.
«غلامعلی کامیاب» به ارتقای رتبه اعتباری ایران در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه اروپا(OECD) اشاره کرد وگفت: در زمان حاضر رتبه اعتباری ایران در شاخص های رتبه بندی این سازمان از هفت به ۶ ارتقا یافته است؛ انتظار داریم که به رتبه چهار (در پیش از تحریم ها) بازگردد. در این راه حمایت های کشور آلمان به طور قطع راهگشای همکاری های بیشتر خواهد بود.
وی در ادامه درباره تسویه وجوه ناشی از درآمدهای نفتی نیز گفت: اکنون نفتی که به اروپا صادر می شود، وجوه آن در قالب یورو و با همکاری بانک مرکزی آلمان تسویه می شود.
وی افزود: همچنین برای گسترش روابط بانکی و کارگزاری با بانک های آلمانی و از آن جمله بانک EIH همکاری هایی را آغاز کرده ایم. علاوه بر این، اکنون شعب بانک های ملی و سپه در آلمان فعالند و این بانک ها به سیستم تارگت ۲ (target 2) نیز متصل هستند.

** برقراری ۵۰۰ حساب بانکی و روابط کارگزاری در ۲۲۰ بانک دنیا
کامیاب، برجام را به عنوان کلیدی برای گسترش همکاری ها و روابط کارگزاری در دوران پسابرجام دانست و گفت: شبکه بانکی پس از اجرایی شدن برجام در ۲۲۰ بانک سراسر دنیا بیش از ۵۰۰ حساب بانکی و روابط کارگزاری برقرار کرده است.
وی افزود: بانک مرکزی با توجه به ماهیت خود که همان مدیریت ذخایر و انجام امور مرتبط به خزانه داری است نیاز به گسترش روابط با بانک های دنیا دارد.
معاون ارزی، انطباق قوانین داخلی با قوانین بین المللی را یکی از راه های گسترش همکاری های بین المللی دانست و گفت: قانون مبارزه با پولشویی بیش از هشت سال است که در ایران به تصویب رسیده و اکنون واحدهای اطلاعات مالی (FIU) وزارت امور اقتصادی و دارایی متولی اجرای این قوانین است.
وی با یادآوری اینکه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم حدود ۶ماه پیش به تصویب رسیده است، افزود: با همکاری وزارت اقتصاد، پس از ارائه پیشرفت ها در این دو حوزه، نظر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در خصوص ایران تغییر کرد. این اقدامات به شفافیت فعالیت های شبکه بانکی و نیز کاهش ریسک و هزینه فعالیت با بانک ها کمک می کند.
معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به جلسات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی آلمان در این باره توضیح داد: اکنون برای تأمین مالی، همکاری هایی با بانک های AKA و KFW داشتیم اما انتظار داریم که این روابط گسترش یابد و این مذاکرات به نتیجه برسد.
وی ادامه داد: بر این اساس و باتوجه به جلسات پیشین با بانک مرکزی آلمان، جلسه ای دیگر در برلین برگزار خواهد شد و هیاتی از تجار و بازرگانان ایرانی نیز در آن حضور خواهند داشت.

** مساله کنونی تجارت بین دو کشور «مبادلات بانکی» است
براساس این گزارش، در این دیدار خانم «ایلزه آیگنر» قائم مقام نخست وزیر و وزیر اقتصاد، رسانه انرژی و فناوری ایالت باواریای آلمان نیز با تبریک دستاوردهای اقتصادی ایران، روابط دو کشور را مثبت و رو به پیشرفت ارزیابی کرد.
وی گفت: خوشبختانه امروزه شاهد پیشرفت در روابط تجاری، اقتصادی و بانکی با ایران هستیم. اکنون اتحادیه اقتصاد بایرن (باواریا) دفتری را در تهران افتتاح کرده است که این امر به گسترش روابط و همکاری ها در ایران کمک می کند. همچنین علاوه بر تمایل شرکت های بزرگی چون زیمنس به گسترش فعالیت در ایران، شرکت های کوچک و متوسط در حوزه ماشین سازی و ماشین آلات صنعتی نیز به فعالیت در ایران علاقه مند هستند.
آیگنر، هدف از این سفر را تسهیل در برقراری روابط کارگزاری عنوان کرد و گفت: اکنون موضوع عمده تجارت بین دو کشور ناشی از مبادلات بانکی است و امیدواریم مشکلاتی که موجب پرهزینه شدن و نیز پیچیدگی روابط بانکی می شود، از میان برود. در این خصوص، حل مشکل مرتبط با هرمس، دستاورد بزرگی بود.
وی ادامه داد: امیدواریم بانک مرکزی ایران با نهاد ناظر بانکی آلمان همکاری لازم را برای افتتاح شعبه و گسترش همکاری های بانکی به عمل آورد و با تسریع در روند همکاری ها به هدف مشترکمان که همان استحکام بخشی و گسترش همکاری های بانکی است نزدیک شویم.