از سوی وزارت «صنعت» طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ اعلام شد؛ جایگاه جهانی چهار محصول صنعتی ایران

خانه » از سوی وزارت «صنعت» طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ اعلام شد؛ جایگاه جهانی چهار محصول صنعتی ایران

از سوی وزارت «صنعت» طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ اعلام شد؛ جایگاه جهانی چهار محصول صنعتی ایران

۱۳۹۴/۳/۷ ۱۱:۳۴:۳۱ ۷ خرداد ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

جایگاه جهانی تولید ایران در چهار محصول استراتژیک صنعتی (فولادخام، سیمان، سنگ آهن و آلومینیوم) در فاصله سا‌ل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. براساس گزارش منتشر شده از سوی این وزارتخانه در سال گذشته میلادی تولید فولاد خام در کشور رشدی ۷/ ۵ درصدی نسبت به سال ماقبل آن را تجربه کرد و تولید سیمان در این سال با رشدی ۲/ ۴ درصدی همراه بوده است، اما تولید سنگ‌آهن طی این مدت روند نزولی داشته به طوری که در سال ۲۰۱۴ برای این محصول صنعتی رشد منفی ۱۰ درصدی ثبت شده است. از سوی دیگر وضعیت تولید آلومینیوم در سال گذشته میلادی در فهرست اعلامی هنوز نامشخص است به همین دلیل جایگاه این محصول در سال ۲۰۱۴ درج نشده است.

برترین‌های فولادی

در میان تولیدکنندگان فولادخام جهان کشور چین رتبه نخست را در اختیار دارد. برای این کشور سهم ۳/ ۵۰ درصدی از تولید فولاد خام جهان در سال گذشته میلادی به ثبت رسیده و با این شرایط می‌توان گفت نیمی از بازار جهانی را در اختیار دارد. جایگاه دوم با اختلاف بسیار زیاد نسبت به چین به ژاپن اختصاص دارد به طوری که سهم این کشور در تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۱۴ برابر با ۸/ ۶ درصد بوده است. اما آمریکا با سهمی ۴/ ۵ درصدی رتبه سوم تولید فولاد خام را در سال گذشته میلادی از آن خود کرد. سهم ایران نیز در سال گذشته میلادی برابر با یک درصد بوده و با این شرایط ایران در این سال رتبه چهاردهم را از آن خود کرد. ایران در سال ۲۰۱۰ رشد ۱۰درصدی، در سال ۲۰۱۱ رشد ۷/ ۸ درصدی، در سال ۲۰۱۲ رشد ۲/ ۱۱ درصدی در سال ۲۰۱۳ رشد ۴/ ۶ درصدی و در سال ۲۰۱۴ رشد ۷/ ۵ درصدی را در تولید فولاد خام ثبت کرده است.

برترین‌های سیمانی

روند تولید سیمان نیز بیانگر آن است که در سال گذشته میلادی چین بیش از نیمی از تولید جهانی را در اختیار داشته؛ به طوری که برای این کشور سهم ۸/ ۵۹ درصدی در تولید سیمان به ثبت رسیده است. هند عنوان دومین کشور تولیدکننده سیمان در سال ۲۰۱۴ را از آن خود کرده با این حال سهم این کشور اختلاف بسیاری با چین دارد؛ برای این کشور سهم ۷/ ۶ درصدی ثبت شده است. آمریکا نیز در میان تولیدکنندگان سیمان جایگاه سوم را در اختیار دارد؛ سهم این کشور در سال گذشته میلادی برابر با ۲ درصد بوده است. اما جایگاه چهارم در میان کشورهای تولیدکننده سیمان به ایران اختصاص داشته و سهم ایران برابر با ۸/ ۱ درصد بوده است. براساس آمار اعلام شده تولید سیمان در سال ۲۰۱۰ رشد ۲۵ درصدی، در سال ۲۰۱۱ رشد ۲۲ درصدی، در سال ۲۰۱۲ رشد ۸/ ۱۴ درصدی در سال ۲۰۱۳ رشد ۹/ ۲ درصدی و در سال ۲۰۱۴ نیز رشد ۲/ ۴ را تجربه کرده است.

برترین‌های سنگ آهنی

روند تولید سنگ آهن نیز در سال گذشته میلادی بیانگر آن است که چین بیشترین سهم را در میان تولیدکنندگان به خود اختصاص داده و جایگاه نهم به ایران رسیده است. براساس آمار‌های اعلام شده سهم تولیدکنندگان سنگ آهن چینی از کل تولید جهان در سال گذشته میلادی برابر با ۴۶/ ۶ درصد بوده و استرالیا در این بخش با سهمی ۵/ ۲۰ درصدی در رتبه دوم قرار دارد، اما برزیل با سهم ۹/ ۹ درصدی جایگاه سوم جهانی را به خود اختصاص داد. اما تولیدکنندگان ایرانی با تولید ۴۵ میلیون تن سنگ آهن و رشد منفی ۱۰ درصد توانستند سهمی ۴/ ۱ درصدی را از کل تولید سنگ‌آهن در جهان کسب کنند و در جایگاه نهم قرار گیرند. سال ۲۰۱۳ تولیدکنندگان سنگ آهن در کشور رشد ۳۵ درصدی و در سال ۲۰۱۲ رشد ۳۲ درصدی را در کارنامه تولیدی خود ثبت کرده بودند.

برترین‌های آلومینیومی

عدم اعلام وضعیت تولید آلومینیوم در سال گذشته میلادی موجب شده تا جایگاه ایران در میان کشورهای تولیدکننده این محصول صنعتی نامشخص باشد. با این حال براساس آمار اعلام شده چین با سهمی ۶/ ۴۷ درصدی بیشترین سهم را در بازار جهانی آلومینیوم از آن خود کرد و روسیه با فاصله‌ای چشمگیر در جایگاه دوم قرار گرفت سهم روسیه براساس آمار اعلام شده برابر با ۱/ ۷ درصد از کل تولید آلومینیوم جهان بوده است، اما جایگاه سوم در میان تولیدکنندگان آلومینیوم به کانادا اختصاص داشته و سهمی ۶ درصدی برای این کشور ثبت شده است.

جدول صنعت