از سرگیری واردات گندله هندی/ افزایش نیاز کشور به گندله آهن

خانه » از سرگیری واردات گندله هندی/ افزایش نیاز کشور به گندله آهن

از سرگیری واردات گندله هندی/ افزایش نیاز کشور به گندله آهن

۱۳۹۴/۸/۱۱ ۱۰:۱۶:۵۷ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران|

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ضمن اعلام از سرگیری واردات گندله آهن از هند به ایران در آینده نزدیک، گفت: با توجه به اینکه چند واحد تولیدی آهن اسفنجی در حال راه اندازی است، قطعا نیاز کشور به گندله افزایش پیدا خواهد کرد و به واردات بیشتری نیاز داریم. از سوی دیگر بعید است که قیمت جهانی فولاد به روال سابق برگردد.

بهادر احرامیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به از سر گرفته شدن واردات گندله آهن از هند به ایران در آینده نزدیک، اظهار کرد: ایران بزرگ ترین واردکننده گندله آهن است و برای کمبود نیاز مجبور به واردات است.

وی با بیان اینکه در کشور حدود سه تا چهار میلیون تن کمبود گندله آهن داریم، ادامه داد: با توجه به اینکه چند واحد تولیدی آهن اسفنجی در حال راه اندازی است، قطعا نیاز کشور به گندله افزایش پیدا خواهد کرد و نیاز به واردات بیشتری داریم.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: این امکان در کشور وجود داشت که با توجه به منابع خوب سنگ آهن تولید گندله را افزایش داده و خود را از واردات بی نیاز کنیم اما با توجه به سیاست های اشتباهی که در این زمینه اتخاذ شد، اکنون به بزرگ ترین واردکننده گندله تبدیل شده ایم.

احرامیان همچنین درباره قیمت جهانی فولاد پیش‌بینی کرد قیمت ها هیچگاه به روال سابق برنمی‌گردد و هیچ کارشناسی هم نمی تواند این موضوع را بگوید؛ هرچند که راجع به بهبود وضعیت سنگ آهن صحبت می شود اما در نهایت قیمت ها به حالت قبل برنمی گردد.

وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی، بازار تحت تاثیر نوسانات قیمتی است، ادامه داد: بهبود نسبی در بازار جهانی فولاد حداقل دو تا سه سال دیگر اتفاق می افتد.

عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین درباره کاهش رشد اقتصادی کشور چین نیز اظهارکرد: بر اساس اظهارنظر کارشناسان، وضعیت اقتصادی چین تعریفی ندارد و حداقل تا دو سال آینده نیز رشد اقتصادی این کشور بهتر نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، بنا بر اطلاعات یک شرکت هندی، قرار است این کشور در آینده نزدیک واردات خود را که مدتی متوقف بود با واردات سالانه یک میلیون تن گندله آهن به ایران از سر گیرد.