آژانس بین‌المللی انرژی: تولید نفت ایران به ۳.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد

خانه » آژانس بین‌المللی انرژی: تولید نفت ایران به ۳.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد

آژانس بین‌المللی انرژی: تولید نفت ایران به ۳.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد

۱۳۹۴/۷/۲۳ ۱۱:۵۰:۰۸ ۲۳ مهر ۱۳۹۴ |دسته‌بندی: اخبار, اخبار اقتصاد ایران, اخبار جهان|

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: تولید نفت ایران به عنوان پنجمین تولیدکننده بزرگ اوپک ظرف شش ماه پس از لغو تحریمها به سطح روزانه سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه بازخواهد گشت.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، ایران قبل از تشدید تحریمها در سال ۲۰۱۲ پس از عربستان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود و متعهد شده که پس از لغو تحریمها سهم بازار از دست رفته خود را پس خواهد گرفت.

بر اساس آمارهای بلومبرگ ایران ماه گذشته روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرد که بیش از ۲۰ درصد کمتر از تولید چهار سال پیش است.

تولید نفت عراق سال آینده در سطح امسال باقی خواهد ماند زیرا رکود قیمت نفت و هزینه درگیری با گروه تروریستی داعش از توانایی این کشور برای سرمایه گذاری در پروژه های جدید جلوگیری خواهد کاست.

آمار بلومبرگ نشان می‌دهد، عراق به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ سازمان کشورهای صادرکننده نفت پس از عربستان در ماه ژوئن رقم بی سابقه روزانه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: عرضه نفت عراق در سه ماهه گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل به میزان یک سوم افزایش یافته است.

این آژانس افزود: سقوط قیمت نفت و بحران شدید مالی عراق دولت این کشور را مجبور کرده که سرمایه‌گذاری نفتی خود را کاهش دهد. از این رو تولید این کشور سال آینده در مقایسه با سه ماهه سوم ۲۰۱۵ احتمالا بدون تغییر خواهد ماند.