آرامش در بازار جهانی

خانه » آرامش در بازار جهانی

آرامش در بازار جهانی

۱۳۹۰/۶/۱ ۱۴:۳۶:۵۷ ۱ شهریور ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار جهان|

دنیای اقتصاد – گروه بورس: بورس اوراق بهادار تهران در شرایطی امروز فعالیت خود را شروع می‌کند که بازگشایی بازارهای جهانی با آرامش نسبی همراه بوده است.
در حالی که ریسک تغییرات شدید بهای نفت خام و فلزات در روزهای ۵شنبه و جمعه نگرانی را برای معامله‌گران ایجاد کرده و با توجه به تعطیلی روز دوشنبه این نگرانی تشدید شده بود، بازگشایی بازارهای جهانی آرامش نسبی را ایجاد کرده است.

بازگشایی بازارهای جهانی در روز گذشته به تثبیت نسبی قیمت طلا و نفت منجر شد که در این شرایط بهای مس در حد ۸هزار و ۷۶۶دلار، روی ۲هزار و ۱۶۳دلار، آلومینیوم ۲هزار و ۳۰۹ دلار و سرب معادل ۲هزار و ۳۱۶دلار رقم خورده است. بهای نفت هم در حد ۸۲دلار در هر بشکه و طلا در حد یک هزار و ۸۹۰دلار گزارش شده است.
معامله‌گران همچنین با پشت سر گذاشتن ایام شهادت امیرالمومنین(ع)به صورت سنتی شاهد کاهش تاثیرات ماه رمضان و افزایش حضور فعالان در بازار خواهند بود.در این شرایط البته افزایش فعالیت معامله‌گران حقوقی که در برخی از روزهای اخیر به بیش از ۶۰درصد رسیده است نیز می‌تواند برای بازار موثر باشد. در همین حال حضور بانک پاسارگارد در بورس و معاملات پرحجم آن نیز به افزایش انگیزه معامله‌گران و همچنین بهبود سطح نقدینگی معامله‌گران کمک کرده است.
در بازار روز یکشنبه معامله‌گران در شرایطی تعادل نسبی را در بازار شاهد بودند که بهبود شرایط دو گروه خودرویی و بانکی نقش موثری در عدم افت سنگین شاخص داشت. در گروه خودرویی به‌رغم اطلاعیه‌های منتشره از سوی شرکت‌های خودرویی در مورد عدم تغییر نرخ رسمی فروش محصولات این شرکت‌ها، نرخ‌ها در بازار آزاد حکایت از افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد. در همین حال کمبود نسبی عرضه محصولات صفر نیز به افزایش بیشتر قیمت‌ها منجر خواهد شد.از دیدگاه برخی از کارشناسان به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و هزینه ارزی واردات و همچنین احتمال ناتوانی شرکت‌های خودرویی در اجرای تعهدات خود به قطعه‌سازها، تغییر نرخ محصولات خودروسازان از شانس بالایی برخوردار است.
در گروه خودرویی سرمایه‌گذاری سایپا همچنان با خبرهایی در مورد مشارکت در توسعه بخش نفت مواجه است. در این شرایط اما بهمن صمیمی – مجری طرح توسعه میادین نفت سنگین شرکت مهندسی و توسعه نفت، روز یکشنبه گفت علاوه بر مذاکره با شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، دو شرکت پتروناس مالزی و پتروپارس نیز در حال مذاکره هستند.
در همین حال از آنجا که سایپا تاکنون تجربه توسعه میدان‌های نفتی را در کارنامه‌خود ندارد، احمد قلعه بانی – مدیرعامل شرکت ملی نفت، تاکید کرد که در صورت حضور شرکت خودروسازی سایپا در پروژه‌های نفتی، این شرکت تنها تامین‌کننده مالی خواهد بود. 

همچنین شرکت سرمایه‌گذاری سایپا جهت تامین دکل دریایی مناسب به منظور تداوم حفاری و تکمیل چاه شماره ۳ میدان فردوسی نیز اعلام آمادگی کرده است.
در گروه فلزی انتظار معامله‌گران برای عرضه محصولات فولاد مبارکه در روز یکشنبه مجددا محقق نشد. این دومین بار در ماه اخیر است که عرضه‌های مبارکه لغو می‌شود. براساس اعلام بورس کالا امروز مبارکه به جای عرضه ۶۰ هزار تنی، ۷۰هزار تن محصول را راهی تابلو خواهد کرد.
قیمت ورق گرم B 7هزار و ۵۰ریال و ورق C 7 هزار و ۲۰۰ریال اعلام شده است .در همین حال خبرهای منتشره در مورد وضعیت فولاد مبارکه نشان دهنده تقویت شرایط تولید این شرکت است. براساس اعلام صورت گرفته کوره شماره ۵فولاد‌سازی مبارکه بعد از توسعه، وارد مدار تولید شده است. با اتمام عملیات توسعه بر روی کوره شماره ۵ ناحیه فولادسازی فولاد مبارکه، تعداد کوره‌های توسعه یافته این ناحیه به عدد ۷ رسید و این واحد خود را برای دستیابی به تولید ۴/۵ میلیون تن فولاد مذاب آماده تر کرد.
برای تحقق اهداف توسعه زیر سقف شرکت فولاد مبارکه و در راستای دستیابی به اهداف تولید ۴/۵ میلیون تن فولاد مذاب، پس از توسعه کوره‌های شماره ۳ و ۴ که در سال ۸۸ انجام شد، کوره شماره ۵ فولادسازی در خرداد امسال برای انجام فعالیت‌های توسعه متوقف و در ۲۶ مرداد امسال موفق به تولید اولین فولاد مذاب خود شد.
بر اساس این گزارش تاکنون بجز کوره شماره ۶ که ماه آینده در مدار تولید قرار می‌گیرد، سایر کوره‌ها با انجام اصلاحاتی نظیر افزایش توان ترانسفورماتور و ارتقای سیستم‌های اتوماسیون در مدار تولید قرار گرفته است. در این گروه، ملی مس شاهد راه‌اندازی دو معدن جدید است.براساس اعلام مدیرعامل ملی مس درحال حاضر معادن «نوچون» در استان کرمان و «دره زرشک» در استان یزد در نوبت راه اندازی قرار دارند. در گروه کانی غیر فلزی انتشار خبر توافق نسوز آذر برای فروش سهام خود در شرکت صنعتی اردکان، این شرکت را با صف خرید همراه کرد. نسوز آذر مالک ۵/۱۴درصد صنعتی اردکان به بهای تمام شده ۴هزار و ۴میلیون ریال است.
در گروه خودرویی اعلام ادغام دو شرکت لیزینگ خودرو کار و ایران خودرو موجب رشد قیمت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو شد.روز یکشنبه با حضور قائم مقام گروه صنعتی ایران خودرو ،مدیرعامل شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، اعضای هیات مدیره جدید و قدیم شرکت‌های لیزینگ ایران خودرو و خودرو کار، این دوشرکت لیزینگی درهم ترکیب شدند.
در گروه خودرویی نماد ماشین‌سازی نیرومحرکه روز یکشنبه برای تصمیم گیری جهت افزایش سرمایه متوقف شد.
در گروه بانکی، پس از بانک‌های سپه و ملت روز یکشنبه مسوولان وزارت نفت از توافق با بانک صادرات برای توسعه میدان گازی لاوان خبر دادند.با توجه به مشکلات تامین منابع مالی از خارج از کشور به نظر می‌رسد در حال حاضر هر بانک که توانایی تامین نقدینگی توسعه میادین نفتی را داشته باشد، می‌تواند در این بخش مشارکت داشته باشد. روز یکشنبه مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از مذاکرات نهایی با شرکت سرمایه‌گذاری سپهر انرژی بانک صادرات ایران برای تبدیل روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز میدان‌های گازی اطراف جزیره لاوان در خلیج فارس خبر داد. 

در گروه تجهیزات، در شرایطی که همچنان صدرا با شایعات ضد و نقیض در مورد تعدیل ناشی از فروش سهام آذرآب مواجه است خبرگزاری فارس از بروز مشکل میان صدرا و ۱۵ تولید‌کننده تجهیزات خبر داده است. به گفته محمدرضا پویش‌من برخی از شرکت‌های سازنده تجهیزات با نقدینگی یک میلیارد تومانی حدود ۵۰۰تا ۶۰۰میلیون تومان از نقدینگی خود را در پروژه طرف قرارداد صدرا بلوکه کردند. وی اضافه کرد: در حال حاضر ۲شرکت سازنده تجهیزات از شرکت صدرا شکایت کرده‌اند. پویش‌من با بیان اینکه نباید به شرکت‌هایی مانند صدرا بیش از توان واقعی آنها سفارش کار داده شود، گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی معتقدند که صدرا نمی تواند بیش از توان خود پروژه انجام دهد.
در این گروه، مپنا با خبرهایی در مورد توافق با وزارت نفت برای تبدیل گاز به برق مواجه است. براساس اعلام شرکت نفت فلات قاره تفاهم نامه اولیه برای تبدیل گاز میدان فروز به ۳تا ۶هزار مگاوات برق امضا شده است.
به گفته منابع خبری چنانچه مذاکرات نهایی با وزارت نفت به خوبی پیش برود، مسوولیت توسعه یک میدان بزرگ گازی کشور به مپنا سپرده می‌شود. همچنین اجرای این پروژه، افزون بر ایجاد افزایش ارزش افزوده قابل‌توجه از گاز خام تولیدی میدان، به عنوان یک اقدام عظیم ملی، نقش مهمی در افزایش وزن ژئوپولتیک کشور در منطقه خواهد داشت.
در گروه تجهیزات، مدیرعامل حفاری شمال از ورود یک دکل حفاری دریایی به کشور تا ۴ماه آینده خبر داده است. به گفته خادمی این دکل به نام «سحر» نامگذاری شده است.
در گروه انفورماتیک معامله‌گران روز چهارشنبه شاهد توقف نماد «رپارس» برای انتقال نماد از فرابورس به بورس خواهند بود تجارت الکترونیک پارسیان نخستین نمادی است که از فرابورس به بورس منتقل می‌شود.
در گروه برقی، وزیر نیرو از پرداخت بدهی پیمانکاران برقی تا پایان سال خبرداد و تصریح کرد: بخش عظیمی از بدهی ما به شرکت‌هایی است که خود ما سهامداران اصلی آنها هستیم. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.
مجید نامجو گفت: البته ما سعی کردیم آب باریکه را برای این شرکت‌ها وشرکت‌های دیگرحفظ کنیم تا به مشکل جدی بر نخورند و به هرحال نگذاشته ایم این شرکت‌ها به مشکل جدی بر بخورند.
یادآور می‌شود وزارت نیرو نزدیک به ۸هزار میلیارد تومان بدهی دارد که ۲هزار و ۴۰۰میلیارد تومان آن مربوط به مپنا و یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران جزء است.
در گروه بانکی معامله‌گران روز چهارشنبه شاهد تعادل در نماد تازه وارد بانک پاسارگاد بودند. بانک پاسارگاد با تثبیت قیمت و معاملات روان، تجربه مناسبی از حضور یک شرکت بسیار بزرگ با سهامداران خرد را در بازار به نمایش گذاشته است. در این گروه معامله‌گران شاهد تفاوت رو به افزایش رفتار قیمت سهام بانکی هستند. در این تفاوت رفتاری بانک‌های بزرگ از جمله پاسارگاد، ملت، تجارت، پارسیان و صادرات با ثبات نسبی و بانک‌های کوچک از جمله دی، سرمایه، تات، آرین، نوین، پست بانک و کارآفرین به دلیل کوچکی و تغییرات سریع سهامداران با فراز و فرود دائمی مواجه است. 

در گروه بانکی، بانک دی با دریافت یک بلوک دیگر از سرمایه‌گذاری شاهد عملا صاحب یک کرسی در هیات مدیره این شرکت شده است.در این گروه بانک تجارت افزایش سرمایه ۲۹درصدی را تصویب کرد.این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت صورت می‌گیرد و انتظار می‌رود تا یک ماه آینده به ثبت برسد. در گروه بانکی هفته آینده حق تقدم‌های استفاده نشده بانک تات عرضه خواهد شد.
در گروه معدنی، معادن بافق با صدور اطلاعیه‌ای عدم وجود هر گونه تعدیل در موقعیت کنونی را خبر داده است.
در گروه مخابرات نماینده پاکدشت در مجلس شورای اسلامی از یکسان شدن پیش شماره‌های استان تهران تا ۱۰ روز آینده خبر داده است. به گفته فرهاد بشیری در روز رأی اعتماد ۴ وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور، مجمع نمایندگان استان تهران با رییس‌جمهور در مورد هم کد شدن تلفن شهرهای استان صحبت کردند و رییس جمهور گفت که اقدام لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
در مجموع بازار روز یکشنبه بازاری متعادل بود که در آن شاخص ۴/۱۵واحد افت کرد. ارزش معاملات نیز به ۸/۷۰میلیارد تومان رسید که ۴/۲۷درصد آن را معامله ۲/۸۵میلیون سهم بانک پاسارگاد تشکیل داد. از ۲۳۴نمادی که به روی تابلو رفتند، ۱۱۵نماد با کاهش قیمت و ۱۱۴نماد با رشد ارزش معامله شدند.