آرامش بورس زیر سایه بحران

خانه » آرامش بورس زیر سایه بحران

آرامش بورس زیر سایه بحران

۱۳۹۰/۵/۱۸ ۱۵:۱۹:۲۸ ۱۸ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته در شرایطی فعالیت خود را شروع کرد که ادامه ریزش بورس‌های جهانی نگرانی را در مورد شرایط نهایی قیمت‌های مواد خام و نفت ایجاد کرده است.

روز گذشته بورس تهران در شرایطی فعالیت خود را شروع کرد که آغاز معاملات در بورس‌های جنوب شرق آسیا با کاهش شاخص‌ها همراه شد. افت ۶/۱درصدی بهای مس در بورس شانگهای چین نیز سبب شد نگرانی در مورد وضعیت بهای فلزات تشدید شود. بهای مس دیروز تا پایان معاملات بورس تهران به زیر ۹هزار دلار در هر تن کاهش یافت و بهای فلز روی نیز در حد ۲هزار و ۱۰۰دلار رقم خورد.
بهای نفت وست تگزاس نیز نزدیک به ۳درصد افت کرد. با این وجود کارشناسان در انتظار بازگشایی بازارهای اروپا و آمریکا هستند، جایی که شرایط نهایی قیمت‌های جهانی رقم خواهد خورد. در این میان بورس تهران اما دیروز روندی آرام را به دور از تنش خاص شاهد بود که حمایت از نمادهای عمده بازار به رشد شاخص نیز منجر شد.
در همین حال انتظار در بازار ارز همچنان برای رشد قیمت دلار به‌رغم مشکلات اقتصادی در صحنه بین‌الملل بالا است. روز گذشته در تحولات مرتبط با بازار، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه گفت: کارگروهی برای راه‌اندازی صندوق طلا تشکیل شده است تا اقدامات برای شکل‌گیری این صندوق در بازار سرمایه انجام شود. 

در بازار دیروز در گروه پتروشیمی خبر اولیه در مورد ترک برداشتن یک مخزن عظیم آمونیاک در مجتمع پردیس موجب وحشت سهامداران و تشکیل صف فروش برای این شرکت شد؛ اما این خبر دقایقی بعد با اعلام کنترل این حادثه تعدیل شد که این امر به خروج نماد پردیس از صف فروش انجامید. سلسله حوادث رخ‌ داده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی سبب شده است بازار با نگرانی به این حوادث نگاه کند.
در گروه تجهیزاتی دیروز بیشتر نمادهای این گروه با رشد قیمت همراه شدند.
در گروه شرکت‌های هلدینگی حسین دقیقی مدیرعامل ساتا و سهامدار عمده سرمایه‌گذاری غدیر دیروز گفت: سرمایه‌گذاری غدیر شرایط مساعدی دارد و با فروش پتروشیمی زاگرس در بورس از این محل دارایی‌های جدید را شناسایی کرده است.
وی به افزودن ۲هزار تا ۵هزار میلیارد تومان دارایی جدید به مجموعه غدیر در سال جاری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برای خرید دو دارایی جدید در حال مذاکره هستیم که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود.
در گروه غذایی کمال‌الدین بایرامی، مدیرعامل بهنوش از راه اندازی خط تولید دلستر این شرکت با توان تولید ۴۸هزار بطری در ساعت خبر داد.
در گروه بانکی، فرابورس شاهد درج نام موسسه مالی و اعتباری عسکریه بود.
سید مهدی علم‌الهدی مدیر پذیرش فرابورس دیروز افزود: موسسه مالی اعتباری عسکریه با سرمایه ۱۵۰۰میلیارد ریال در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری فعالیت می کند و به عنوان چهل و یکمین نماد معاملاتی و هفتمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد. 

وی یادآور شد: در ابتدای سال جاری ۶۳۳ میلیون سهم موسسه مالی اعتباری عسکریه، بابت افزایش سرمایه با سلب حق تقدم در بازار فرابورس ایران پذیره‌نویسی شده بود.
در این گروه بیشتر نمادها دیروز روندی مثبت را تجربه کردند. در این میان بانک اقتصاد نوین با شمول در ضوابط رفع گره‌های معاملاتی با رشد قیمت بیش از ۱۰درصدی بیشترین سهم را در جهش دیروز شاخص داشت. در این گروه همچنان داد و ستد سهامداران عمده بانک کارآفرین دیروز ادامه یافت.
در گروه شرکت‌های انفورماتیکی مدیرعامل داده پردازی از برنده شدن این شرکت در یک مناقصه ۷/۱۶میلیارد تومانی خبر داد.
در گروه سیمانی، روز چهارشنبه فرابورس شاهد گشایش نماد مجمع سیمان غرب آسیا خواهد بود. دیروز نمادهای سیمان دشتستان و شمال در بازار بازگشایی شد.
در گروه برقی، گزارش مناسب ۶ماهه موتوژن سبب جهش قیمتی این نماد شد.
در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل بود که در آن شاخص با ۴۲واحد رشد به ۲۴هزار و ۹۲۷واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز ۸/۸۱میلیارد تومان بود که ۴۸درصد آن را معامله ۱۴۸میلیون سهم بانک کارآفرین تشکیل داد. از ۲۲۲نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند، ۱۲۰نماد با کاهش قیمت و ۹۴نماد با رشد ارزش، معامله شدند.